niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Interwencyjny skup wieprzowiny

W środę, 12 marca 2014 r. Minister Gospodarki podjął decyzję o kolejnym zwiększeniu stanu rezerw strategicznych w asortymencie półtusz wieprzowych. Wykonawcą decyzji jest Agencja Rezerw Materiałowych. Oznacza to, że rząd uruchamia interwencyjny skup wieprzowiny pomóc rolnikom, którzy ponoszą straty przez wykrycie na terytorium Polski wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Cena skupu świń spadła nawet kilkadziesiąt procent po tym, jak w lutym wykryto dwa przypadki wirusa ASF u dwóch padłych dzików.  Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią, gdzie znaleziono zarażone zwierzęta. Mięso z tego terenu nie może być eksportowane za granicę, ale od tamtej pory nikt nie kupuje tuczników od tu mieszkających rolników. W środę w Sejmie szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował posłów , że żaden z zakładów nie zdecydował się na zakup wieprzowiny ze strefy nawet pomimo tego, że rekompensaty miały dla nich wynieść od 1,5 do 2 zł za kilogram. W związku z taką sytuacją Kalemba powiedział, że trzeba rozważyć utylizację przerośniętych sztuk tuczników wieprzowych ze strefy.
Według szacunków rządowych, w Polsce jest ok. 10,5 mln sztuk wieprzowiny, z czego od 280 do 400 tys. znajduje się w strefie buforowej.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0