środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Zima w pełni

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków dziś w regionie będzie występowało zachmurzenie duże, początkowo na południu i w centrum województwa, możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -9°C na Suwalszczyźnie do -6°C na południu województwa. Wiatr wschodni, początkowo dość silny, w ciągu dnia będzie słabł, ale w dalszym ciągu lokalnie będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne, które mogą utrudniać przejazd po drogach regionu.

Mróz, fot. archiwum
Mróz, fot. archiwum

W nocy zachmurzenie umiarkowane, na południu regionu okresami wzrastające do dużego i tam możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -14°C na Suwalszczyźnie do -10°C na południu województwa. Lokalnie przy dłuższych rozpogodzeniach możliwe spadki temperatury do -16°C. Wiatr słaby, północno-wschodni.

Tak silne mrozy są szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci, w ramach programu „Nie bądźmy obojętni”, w tym czasie odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Kontrolują między innymi pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe i piwnice. Funkcjonariusze namawiają do korzystania z noclegowni, parafialnych świetlic dziennego pobytu oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe. Apelują też o zgłaszanie każdego przypadku zauważenia osoby narażonej na wychłodzenie organizmu pod policyjny numer alarmowy 997 lub 112, bądź pogotowia ratunkowego 999, straży miejskiej 986, czy też pod bezpłatny, całodobowy numer Centrum Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku – telefon 800 444 989.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0