poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Początek budowy szerokopasmowego internetu

Ponad 1850 kilometrów światłowodów, 8 węzłów szkieletowych i około 180 dystrybucyjnych zostanie wybudowanych do stworzenia sieci internetu szerokopasmowego w województwie podlaskim. Koszt tej inwestycji to ponad 250 mln zł a jej zakończenie nastąpi w czwartym kwartale 2015 roku. W środę (08.01) zaangażowanie prac oceniała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Odwiedziła Siemiatycze i Nurzec-Stację. Tam budowa sieci szkieletowej jest najbardziej zaawansowana.

Iwona Wendel wiceminister infrastruktury i rozwoju regionalnego oglądała jak w regionie przebiega budowa Szerokopasmowego Internetu w ramach PO Rozwój Polski Wschodniej (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego)
Iwona Wendel wiceminister infrastruktury i rozwoju regionalnego oglądała jak w regionie przebiega budowa Szerokopasmowego Internetu w ramach PO Rozwój Polski Wschodniej (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego)
Pani minister towarzyszyli przedstawiciele władz samorządowych z  marszałkiem Jarosławem Dworzańskim i członkiem zarządu województwa Jackiem Piorunkiem na czele. (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego)
Pani minister towarzyszyli przedstawiciele władz samorządowych z marszałkiem Jarosławem Dworzańskim i członkiem zarządu województwa Jackiem Piorunkiem na czele. (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego)

W szkole podstawowej w Siemiatyczach powstanie węzeł powiatowy, który obsłuży kilka węzłów dystrybucyjnych w poszczególnych gminach. Jeden z nich już przygotowano przy Urzędzie Gminy w Nurcu-Stacji. Jak powiedział wójt tej gminy Piotr Jaszczuk, to spełnienie jego marzeń jak i oczekiwań wielu mieszkańców, którzy czekają na szerokopasmowy internet. A przedsiębiorcy liczą, że nowoczesna sieć internetowa wesprze w rozwoju ich firmy.

Po ukończeniu projektu dostęp do internetu będzie miało 90% mieszkańców Podlaskiego. Powstanie tu najnowocześniejsza, najbardziej technologicznie zaawansowana sieć szkieletowo-dystrybucyjna w Europie. Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej jest największym projektem telekomunikacyjnym finansowanym z funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0