niedziela, 18 lutego 2018 napisz DONOS@

Chórzyści z Łomży uczczą świętą Cecylię

„Cecyliadą”, czyli wspólnym występem chórów kościelnych, w chcą uczcić swoja patronkę chórzyści z trzech łomżyńskich kościołów. Z pomysłem jej zorganizowania wyszła Katarzyna Szmitko, dyrygent i dyrektor chóru parafialnego „Spes Unica”, działającego przy parafii pw. Krzyża Świętego. Do świętowania dołączają się Chór Katedralny oraz „Zespół z trzynastej”, który każdej niedzieli, o godz. 13.00 ubogaca liturgię w łomżyńskim kościele O.O. Kapucynów.

- Już od dawna chórzyści wspominali, że warto byłoby się spotkać, poznać, zintegrować, podzielić doświadczeniami – mówi Katarzyna Szmitko. - W tym roku postanowiliśmy słowa przekuć w czyn i odpowiednio wcześniej zaproponowaliśmy takie spotkanie okolicznym chórom. 

W piątek Kościół katolicki wspomina  świętą Cecylię, która jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Tego dnia wieczorem - o godz. 18.00 - w parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży po raz pierwszy odbędzie się „Cecyliada”, czyli wspólne występy chórów kościelnych.  W środę odbyła się próba generalna, która przed pierwszym takim wydarzeniem w mieście.
- Wierzę, że uda nam się kontynuować takie spotkania w kolejnych latach, a chórów w nich uczestniczących będzie przybywać – mówi Katarzyna Szmitko. - Chciałabym, abyśmy w kolejnych latach mogli pokazać się w różnych kościołach tak, aby poszczególne chóry w następnych latach pełniły rolę gospodarza „Cecyliady”.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0