sobota, 24 lutego 2018 napisz DONOS@

Schetynówki nie dla nas

92 wnioski dotyczące przebudowy niemal 222 kilometrów dróg gminnych i powiatowych złożyły samorządy z województwa podlaskiego w ramach edycji rządowego programu przebudowy dróg lokalnych na 2014 rok. Niestety zdecydowana większość z nich pozostanie niezrealizowana. Rząd na wsparcie „schetynówek” w przyszłym rok w województwie podlaskim przeznaczył jedynie 14,2 mln zł. Z opublikowanej przez Podlaski Urząd Wojewódzki wstępnej listy rankingowej programu wynika, że na wsparcie może liczyć jedynie 12 wniosków, a wśród szczęśliwców nich ma tych z okolic Łomży.

Otwarcie ostatniej „schetynówki” na terenie gminy Łomża - pomiędzy Gacią a Puchałam. 18 lipca 2013r.
Otwarcie ostatniej „schetynówki” na terenie gminy Łomża - pomiędzy Gacią a Puchałam. 18 lipca 2013r.
Drogi powiatowe do dofinansowania
Drogi powiatowe do dofinansowania
Drogi gminne do dofinansowania
Drogi gminne do dofinansowania

Z „szerszego” regionu w grupie „szczęśliwców” są powiaty wysokomazowiecki i grajewski, oraz gminy Szepietowo i Wysokie Mazowieckie. 
Łącznie wszystkie złożone przez samorządy wnioski dotyczące przebudowy ponad 222 km dróg opiewają na blisko 200 mln zł. Aby mogły być zrealizowane rządowa dotacja musiałaby osiągnąć ponad 96 mln zł. Tymczasem po ubiegłotygodniowej decyzji rządu wysokość środków dla województwa podlaskiego na przyszłoroczne schetynówki ścięto z planowanych 57 mln zł do zaledwie 14 mln 256 tys zł. To o połowę mniej środków niż było do dyspozycji w tym roku.

Teraz samorządowcy mają czas do 14 listopada na wnoszenie zastrzeżeń do opracowanej przez służby wojewody wstępnej listy rankingowej wniosków. Ogłoszenie ostatecznej listy ma nastąpić  do 29 listopada 2013 roku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0