niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Uciekają.... i nie wrócą

Województwo podlaskie należy do czołówki rejonów kraju skąd ucieka najwięcej osób. Według szacunków GUS około 9,2% czyli 110 tysięcy mieszkańców województwa przebywa za granicą dłużej niż 3 miesiące. Alarmujące dane przedstawia Rzeczpospolita. Dziennik pisze, że z 2 mln Polaków przebywających poza Polską 1,56 mln jest tam dłużej niż rok. – Nie ma większych szans, by ci ludzie wrócili do kraju – ocenia na łamach gazety prof. Krystyna Iglicka, demograf, rektor Uczelni Łazarskiego.

Na podstawie danych GUS, który pierwszy raz policzył ubytek ludności w poszczególnych regionach, można wyliczyć, że na województwo podlaskie jest na drugim miejscu pod tym względem. Wyprzedza nas tylko Opolszczyzna.
Michał Czarnik, ekspert do spraw rodziny z Fundacji Republikańskiej wskazuje „Rz”, że dane GUS potwierdzają, że zwłaszcza ludzie młodzi są grupą społeczną, która nie znajduje w Polsce perspektyw na pracę oraz założenie i utrzymanie rodziny. 
- Radykalnie trzeba likwidować bariery utrudniające młodym dostęp do pracy i rozwoju zawodowego oraz wspierać rodziny z dziećmi – podkreśla Czarnik.

zobacz: Polska się wyludnia - Rzeczpospolita


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0