poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Dziecięcy „Long Short Walk” na Starym Rynku

Setki dzieci z łomżyńskich podstawówek przyszło na Stary Rynek w kolorowych przebraniach, z transparentami i zielonymi balonikami, aby apelować do dorosłych o bezpieczeństwo na drodze. Happening zorganizowały we współpracy Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży, Komenda Wojewódzka Policji, KMP w Łomży i łomżyński WORD. „Przechodzimy na zielonym!” - skandowały głośno i radośnie dzieci razem z urzędnikami ratusza i radnymi, obchodząc uliczki wokół Starego Rynku w barwnym korowodzie.

- Wprawdzie Komisja Europejska ogłosiła 6. maja dniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale u nas odbywa się on wcześniej, ze względu na długi weekend – wyjaśnia Anna Mandziuk z biura prasowego KMP w Łomży. - W trakcie zabawy rejestrujemy kamerą króciutko wydarzenie, które w ramach akcji ONZ znajdzie się w filmie z podobnych happeningów na całym świecie pt. "Long Short Walk", czyli długi i krótki zarazem spacerek. 
Przygnębiające statystyki na podlaskich drogach odnotowała w 2012 r. KWP w Białymstoku. - Miało wtedy miejsce 211 tragicznych wypadków, w których 32 osoby zginęły, a 197 zostało rannych – precyzuje aspirantka sztabowa Aneta Grochowska-Kasperowicz. - Piesi spowodowali 87 wypadków, poprzez nagłe wtargnięcie na jezdnię, wejście na ulicę zza pojazdu czy nieostrożne przechodzenie po pasach. Niestety, za pozostałe odpowiadają dorośli kierowcy. Dlatego dzieci w Łomży chcą nam powiedzieć, że pragną bezpiecznie chodzić do szkoły i bezpiecznie ze szkoły wrócić do domu.
W akcji, której przygotowanie i przebieg koordynowały nauczycielki SP nr 7: Katarzyna Bartoszewicz, Małgorzata Cholewicka i Elżbieta Kozłowska, uczestniczyło również Białostockie Centrum Onkologii. Dlaczego...? - Ponieważ promujemy europejski kodeks walki z rakiem, a jedno z naszych zadań to promowanie ruchu na świeżym powietrzu, zwłaszcza bezpiecznego ruchu pieszych – wyjaśnia Katarzyna Maksimowicz, kierowniczka projektu prewencji pierwotnej nowotworów w BCO. 
- Przechodzimy na zielonym – zachęcali dzieci do wspólnych okrzyków prezydent miasta Mieczysław Czerniawski, wiceprezydent Mirosława Kluczek i przewodnicząca komisji bezpieczeństwa Rady Miasta Agata Gołaszewska. - Na zakończenie roku szkolnego uruchomimy we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Łomży i Spółdzielnią Mieszkaniową Perspektywa miasteczko ruchu drogowego – zapowiedział prezydent. - Tam będziecie mogły także uczyć się zasad bezpiecznego poruszania po ulicach i drogach.
„Kiedy pali się czerwone, przechodzenie zabronione!” - ostrzegał jeden z transparentów, gdy dzieci po manifestacji dla rozsądku słuchały pogadanki Piotra Pietrzaka, naczelnika łomżyńskiej drogówki, i oglądały ustawione w szeregu samochody straży pożarnej, policji, WORD-u i Grupy Ratowniczej Nadzieja. 

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0