wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Zbudują nam internet

Ponad 23 mln zł zostanie wydanych na budowę internetowej sieci szerokopasmowej w Łomży i na obszarze powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego. Przedsięwzięcie na zlecenie samorządowych władz województwa ma zrealizować konsorcjum czterech firm z Korei Południowej i Polski. - Zakres inwestycji obejmuje budowę sieci szkieletowych i dystrybucyjnych, nie obejmuje natomiast budowy sieci dostępowych tzw. „ostatniej mili” - mówi Jacek Piorunek członek zarządu województwa podlaskiego. - Dostęp do internetu o wielkiej przepustowości mieszkańcom, instytucjom i firmom mają zapewnić prywatni operatorzy, którzy będą wykorzystywać zbudowaną sieć szkieletową.

Lokalizacja węzłów dystrybucyjnych w rejonie Łomży
Lokalizacja węzłów dystrybucyjnych w rejonie Łomży

Inwestycja będzie realizowana w ramach szerszego projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Całkowita wartość środków przeznaczonych na realizację projektu tylko w województwie podlaskim wyniesie ponad 250 mln zł. Większość środków – 85% - pochodzi z dotacji unijnej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. 
- Mamy już niewiele czasu. Projekt musi zostać zrealizowany i rozliczony do października 2015 roku – mówił Jacek Piorunek, podczas zorganizowanego w łomżyńskim ratuszu spotkania wykonawców projektu ze starostami i wójtami gmin przez teren których ma przebiegać sieć światłowodowa. - Przed nami projektowanie, uzyskanie pozwoleń na budowę i wybudowanie sieci. I to spotkanie jest po to abyście Państwo życzliwie i w sposób priorytetowy podchodzili do tej naszej inwestycji. Do zrobienia jest tak wiele, że potrzebne jest dobre partnerstwo – tłumaczył.
Tylko na terenie Łomży i trzech powiatów zbudowanych ma zostać ponad 230 km sieci kanalizacyjnej, w której rozłożony będzie światłowód łączący jeden węzeł szkieletowy w Łomży z 22 węzłami dystrybucyjnymi w terenie.

Jak przekonywała samorządowców Piorunek inwestycja jest bardzo ważna. Dzięki niej internet o bardzo wysokiej przepustowości „lepszej niż mają mieszkańcy Warszawy” będzie mógł dotrzeć do 90% mieszkańców województwa, a dziś dociera on – bardzo często słabej jakości – zaledwie do 36% mieszkańców.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0