Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 03 maja 2024 napisz DONOS@

Deklaracja PaT przeciw narkotykom i alkoholowi w Łomży

Blisko setka studentów pracy socjalnej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wysłuchała półtarogodzinnego wykładu insp. Grzegorza Jacha, pełnomocnika komendanta głównego policji, na temat profilaktyki wśród młodzieży poprzez sztukę. Twórca programu „Profilaktyka a Ty” podpisał z prorektor PWSIiP dr Krystyną Leszczewską deklarację o współpracy, której koordynatorem będzie dr Krzysztof Sychowicz.

Ogólnopolski program profilaktyczny PaT istnieje od 2006 r. w reakcji Komendy Głównej Policji na alarmujące dane o obniżającym się wieku inicjacji nikotynowej, alkoholowej i narkotykowej. Zjawisko, na które w Unii Europejskiej jako pierwsi uwagę zwrócili Hiszpanie, ogarnia coraz szersze kręgi dzieci i młodzieży. Do palenia „pierwszych” papierosów przyznaje się coraz więcej 11-latków, pierwszy kontakt z piwem czy wódką mają już za sobą 13- i 14-latkowie, natomiast 15- i 16-latkowie sięgają po narkotyki, głównie marihuanę, haszysz i dopalacze wszelkiej proweniencji.

Od kieszonkowego do heroiny
- Chcieliśmy być pomocni zwłaszcza dyrektorom i nauczycielom gimnazjów oraz rodzicom gimnazjalistów, bo to w tej grupie dochodzi do niebezpiecznych inicjacji w najtrudniejszym okresie rozwoju psychofizycznego – opowiadał studentom PWSIiP insp. Grzegorz Jach. - Chcemy, żeby nie było pacjentów w policyjnych izbach dziecka, bo historia każdego to historia błędów dorosłych.
Inspektor przedstawił typowy mechanizm popadania w uzależnienia i konflikt z prawem, które nie dotyczy wyłącznie rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych. Dzieci z zamożniejszych rodzin, w których rodzice są zajęci karierą zawodową, dostają „duże kieszonkowe i mają same się wychować. Kiedy kończą się pieniądze, kończą się kumple i zaczynają się kradzieże. Sprzeda się wszystko, a na koniec samego siebie”. Prelegent polecił opowieść o degrengoladzie Tomasza Piątka „Heroina”.

Ponure statystyki i „Profilaktyka a Ty”
- Młodzi, z jakimi spotykam się podczas podróży po Polsce, nierzadko skarżą się na rodziców, że nikt im jako dziecku nie powiedział, że ktoś je kocha, że jest ważne – uzmysławiał powagę problemu insp. Jach. Przedstawiał groźne dane z ankiet wśród gimnazjalistów i uczniów szkół średnich: na dziesięć imprez, takich jak dyskoteka czy urodziny, siedem odbywa się z alkoholem.
- Dostęp do narkotyków w miejscu zamieszkania określiło jako łatwy 57 procent gimnazjalistów, i tu nie chodzi o Warszawę, a 35 procent twierdzi, że w szkole są narkotyki! – bulwersował się insp. Jach. - Co trzeci gimnazjalista miał kontakt z narkotykami, a rodzice o tym nie wiedzą! Dramat jest w polskiej rodzinie, bo połowa rodziców nie spełnia się w roli: nie rozmawia z dziećmi!
Powtórzył apel do samorządowców, aby pieniędzy na profilaktykę nie wydawali na ulotki czy plakaty, gdy młodzi wskazują na najniższą skuteczność „papierowego uświadamiania zagrożeń”. Jedną z najskuteczniejszych w oczach gimnazjalistów metod zapobiegania uzależnieniom są koła naukowe, teatralne, zajęcia w kontakcie ze sztuką wszelkiego rodzaju, sport i rekreacja. To główne założenie PaT: budować w całym kraju społeczność, w której młodzi ludzie realizują się poprzez sztukę i warsztaty artystyczne oraz gustują w „modzie na życie bez uzależnień”. Temu służą od kilku lat spektakle edukacyjne dla młodzieży „Blackout” i dla rodziców „Dzwonek”. Co roku latem odbywają się „Przystanki PaT” - ubiegłoroczny w Ostrołęce, tegoroczny od 10. do 15. lipca w Lublińcu - pełne spektakli, koncertów, happeningów i dyskusji filozoficznych z artystami, pedagogami i terapeutami. Łomżyńscy studenci zostali zaproszeni 100 godzin praktyk podczas PaT.

Naukowcy dziękują policjantowi
- Dziękuję za przedstawienie programu PaT z ogromną pasją i zaangażowaniem – mówiła pod adresem inspektora Grzegorza Jacha z KGP prorektor PWSIiP dr Krystyna Leszczewska. - Swoją żywiołowością potrafi pan zjednywać licznych sojuszników. Cieszę się, że do PaT dołącza uczelnia i studenci, zwłaszcza pracy socjalnej, pracy na rzecz młodych i rówieśników. Liczę na uczelniany samorząd. Paweł Gałczyk będzie wsparciem dla dr. Krzysztofa Sychowicza, koordynatora PaT.
- Współpraca z samorządem i koordynacja PaT to dla mnie nowe i ciekawe zadanie – cieszył się historyk dr Krzysztof Sychowicz, znany dotąd głównie z działań o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim. - Jestem zadowolony, że problemy profilaktyki zaprezentowali doświadczeni praktycy. Udział w PaT będzie zwłaszcza dla studentów pierwszego i drugiego roku okazją do stworzenia własnego projektu w PWSIiP, skierowanego nie tylko do łomżyńskiej młodzieży.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę