Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rocznica wywózek na Sybir

Główne zdjęcie
Projekt pomnika autorstwa Piotra Gądka (fot. parafia Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży)

Mija 72. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Z podłomżyńskiego Elżbiecina wywieziono wówczas 22 rodziny – ok. 120 osób. Z Kraski i Konarzyc kolejne 300 osób. W sumie tylko tej jednej mroźnej nocy z Łomży i okolic wywieziono na Sybir ponad 1750 osób. W sumie w latach 1940-1941 sowieci w okolice Archangielska do Irkucka i Kraju Krasnojarskiego wywieźli co najmniej kilkaset tysięcy Polaków. W tej liczbie było także kilkadziesiąt tysięcy mieszkańcy regionu łomżyńskiego. W Łomży, przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego znajduje się pomnik - Symboliczny Grób Sybiraków zmarłych i zamordowanych na Wschodzie. Powił się pomysł, aby przy tym sanktuarium stanął także pomnik Matki Sybiraczki.

Projekt pomnika wykonał  rzeźbiarz Piotr Gądek z Zielonej Góry.
- Ukazuje on Matkę Sybiraczkę, która pełna nadziei i troski o los swej rodziny i dzieci, jako Matka Zawierzenia powierza wszystkie Losy Nieludzkiej Ziemi Bogu.  Tylko w Nim widzi rozwiązanie wszystkich problemów: przetrwanie rozłąki, zniesienie cierpienia, pozbawienia domu. Wtulone w ramiona Matki dzieci, świadczą o bezpieczeństwie, mimo zaistniałej sytuacji. Są znakiem, że tylko w objęciach ramion Boga istnieje możliwość przezwyciężenia zła dobrem – pisze na stronie internetowej parafii Miłosierdzia Bożego ks. prałat Jerzy Abramowicz, Kapelan Sybiraków

Gotowy postument ma mieć wysokości około 2 metrów, a dodatkowo umieszczony zostanie na metrowej kolumnie. Każdego, kto pragnie oddać cześć wszystkim matkom za ich powołanie i wszelkie doświadczone dobro, ksiądz Abramowicz prosi o stanie się sponsorem w budowie pomnika „Matki Sybiraczki”. Wpłaty można dokonywać na konto bankowe Parafii, z dopiskiem „budowa pomnika Matki Sybiraczki”.

Cztery wywózki na Sybir
10 lutego 1940 r. miała miejsce pierwsza z czterech deportacji Polaków z terenów zajętych we wrześniu 1939 roku przez ZSRS (Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich - coraz częściej tej nazwy używają historycy w odniesieniu do tego okresu). Według danych NKWD podczas pierwszej wywózki wysiedlono w sumie prawie 140 tys. osadników i leśników wraz z rodzinami, których umieszczono w 115 specposiołkach, rozrzuconych w 21 krajach i obwodach ZSRS.

13 kwietnia 1940 r., deportowano kolejnych Polaków (ok. 61 tys. osób) - przede wszystkim rodziny osób poprzednio „przesiedlonych”, w większości kobiety i dzieci. Transporty kierowano tym razem nie na północ, jak podczas pierwszej wywózki, tylko na południe azjatyckiej części ZSRR, do Kazachstanu.

29 czerwca 1940 r. Sowieci wywieźli ok. 78 tys. Polaków - nie tylko mieszkańców Kresów, ale także tych, którzy dotarli tam, uciekając przed Niemcami.

Nocą 21 na 22 maja 1941 r. czwarta (ostatnia) wywózka objęła ponad 12 tys. osób z terenów „Zachodniej Ukrainy”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę