Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Smog Łomża

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

- W styczniu było mało dni z dającym się zaobserwować zjawiskiem smogu nad Łomżą – mówi Katarzyna Cybulska z łomżyńskiej Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku. Ratował nas korzystny układ temperatury i ciśnienia powietrza, które sprawiały, że zanieczyszczenia powietrza nie utrzymywał się długo przy powierzchni ziemi. Niemniej jak się okazuje w grudniu 2011 i styczniu bieżącego roku odnotowano łącznie 9 przekroczeń dobowej wartości dopuszczalnej szkodliwych substancji pyłowych w powietrzu na terenie Łomży. W roku 2011 zanotowano łącznie aż 56 dni z przekroczeniem normy dobowej pyłu zawieszonego PM10, co sprawiło, że miasto znalazła się wśród tych o najniższej jakości powietrza.

Na zdjęciu często obserwowane w Łomży w okresie niskich temperatur zjawisko smogu pyłowego (Archiwum WIOŚ Łomża)
Na zdjęciu często obserwowane w Łomży w okresie niskich temperatur zjawisko smogu pyłowego (Archiwum WIOŚ Łomża)

Za wzrost zanieczyszczenia odpowiada mróz, a właściwie to, że mieszkańcy zwłaszcza domów jednorodzinnych więcej dorzucili do pieca.
- Spalanie odpadów w paleniskach domowych - poza oddziaływaniem podstawowych źródeł emisji – wpływa bardzo niekorzystnie na poziom zanieczyszczenia powietrza w mieście – podkreśla Katarzyna Cybulska z łomżyńskiej Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Ta instytucja prowadzi codzienny monitoring powietrza prowadzony przez łomżyńską Delegaturę WIOŚ nie nastraja optymistycznie. W sezonie jesienno–zimowym regularnie wzrasta zanieczyszczenie pyłowe powietrza. Jest ono m. in. efektem niedozwolonego spalania odpadów np.: plastikowych opakowań, gum, folii, laminatów czy odpadów z płyt wiórowych. Wówczas uwalnianie do powietrza są m.in. metale ciężkie, dioksyny, czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Są to związki mające bardzo negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie człowieka, szkodliwe, często rakotwórcze – czytamy w specjalnym apelu na stronie WIOŚ.
Właściciele domów często nie zdają sobie sprawy, że spalając odpady nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale łamią przepisy: Ustawy o ochronie środowiska, Ustawy o odpadach i uchwały Rady Miejskiej Łomży.
- W czasie służby patrolowej, jeśli otrzymujemy zgłoszenia o podejrzeniu spalania niebezpiecznych odpadów, podejmujemy takie interwencje – mówi Zbigniew Gadziński, zastępca komendanta Straży Miejskiej Łomży. – Było wiele takich zgłoszeń. Na razie prowadzimy akcję informacyjną, ponieważ mieszkańcy często nie zdają sobie sprawy, czego nie można spalać w domowych piecach i jakie to niesie zagrożenia. Strażnicy miejscy są uprawnieni również do takich kontroli i mieszkańcy są zobligowani do wpuszczenia ich na teren posesji.

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę