Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zobaczyć Matkę Bożą Pięknej Miłości

Główne zdjęcie
Siostra Noemi i ks. Andrzej Gałka

- Dlaczego jestem niewidomy...? Bo zabieg na siatkówce profesor Gierkowej się nie udał, w Katowicach – mówi cicho 53-letni Stanisław Lis z Dąbrowy Górniczej, którego spotkaliśmy przed Katedrą. Mężczyzna w czarnych okularach, z długą białą laską w ręce. . - Jestem diabetykiem, cukrzyca, trzeba było przeczyścić naczynia krwionośne. Już czternaście lat nie widzę, ale pamiętam wszystko: i kolory, i przestrzeń... Po raz pierwszy przyjechał do Łomży z ok. dwoma tysiącami osób niewidomych i niedowidzących na organizowaną co dwa lata ogólnopolską pielgrzymkę, która w piątek i sobotę będzie odbywać się w Katedrze.

Zanim pielgrzymi zaczną uczestniczyć w konferencjach, nabożeństwach, Drodze Krzyżowej i uroczystych mszach świętych (program poniżej), do Instytutu Teologicznego organizatorzy zaprosili dziennikarzy na konferencję prasową. Przybyli: Ewa Wróbel – od 1979 r. Siostra Noemi ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, krajowy duszpasterz niewidomych ks. Andrzej Gałka i księża z Łomży: Jan Krupka i Jacek Czaplicki.
- Rok temu biskup Stanisław Stefanek głosił rekolekcje w kościele św. Marcina, gdzie mieści się Krajowe Duszpasterstwo Niewidomych – opowiadał ks. Andrzej Gałka. - Zapytałem, czy w Diecezji Łomżyńskiej jest sanktuarium, do którego mogliby udać się pielgrzymi. Biskup sięgnął po komórkę i poinformował proboszcza Katedry ks. Mariana Mieczkowskiego, że zaprosił niewidomych z całej Polski do Matki Bożej Pięknej Miłości. Za to księdzu Marianowi serdecznie dziękujemy: za zaangażowanie wikariuszy orz parafian i wolontariuszy.
Ks. Jacek Czaplicki dodał, że pielgrzymi będą przyjmowani nie tylko w łomżyńskich domach, ale także w Ostrołęce, Zambrowie, Kolnie, Piątnicy, Olszynach i Puchałach.
- Przyjmowanie takich gości do domów jest naturalną metodą integracyjną – przekonywał. - Niestety, spora część społeczeństwa jest nieprzyjaźnie nastawiona do niewidomych, bo się boi, bo nie wie, jak postępować w kontakcie z nimi. Spotkania pod jednym dachem to również sposób ożywienia duszpasterstwa w regionie.
- Wspólna kolacja, wieczorne rozmowy i śniadanie budują także  owocne znajomości – dodaje Siostra Noemi. - A zawarte podczas pielgrzymek przyjaźnie trwają nieraz latami.
Tradycja pielgrzymek ludzi niewidomych i niedowidzących sięga roku 1958, kiedy to po raz pierwszy zjechali się na Jasną Górę. Dwa lata wcześniej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński przekazał ruiny kościoła św. Marcina i klasztoru w Warszawie Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Wtedy też powstało tam duszpasterstwo, którym kierowali kolejno nieżyjący już ks. Tadeusz Fedorowicz i franciszkanin o. Bruno Pawłowicz. Potem krajowym duszpasterzem był ks. Jacek Ponikowski, teraz prowadzący ośrodek dla ociemniałych w Niepołomicach k. Krakowa, zaś od 1994 r. - ks. Andrzej Gałka, dla którego pielgrzymka do Łomży jest dziewiątą w czasie posługi.
- Niewidomi ludzie lubią podróżować i zwiedzać, dlatego z pielgrzymkami jeździliśmy i po Polsce, i do kilkunastu krajów Europy, a za kilka tygodni wybieramy się do Meksyku – twierdzi duszpasterz. - Niewidomi potrafią o szczegółach trasy i detalach z miejsc pobytu powiedzieć często więcej niż my, widzący!
Siostra Noemi zachęcała do odwiedzenia miejscowości Laski, gdzie 15 km od Warszawy w Puszczy Kampinoskiej założycielka zgromadzenia Matka Elżbieta Róża Czacka (1876-1961) zbudowała i prowadziła we współpracy ze świeckimi ośrodek szkolno-wychowawczy dla niewidomych dzieci i młodzieży. Uczy się tam i zdobywa zawód 300 wychowanków, zgodnie z maksymą założycielki, że człowiek niewidomy jest społecznie użyteczny. Do chrześcijańskich i ludzkich zasług Dzieła Lasek nadal przyczyniają się pochodzący z Diecezji Łomżyńskiej ludzie, jak wybitna polonistka z Łomży Teresa Cwalina, autorka zbioru „Kartki z cmentarza”, siostry Marietta, Agnes i Klaudia oraz służący ociemniałym od ponad 40 lat ks. Kazimierz Olszewski. Kapłan wybrał się do Łomży, podobnie jak prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Władysław Gołąb.
- Na moim życiu zaważył pewien epizod z mojej pierwszej pracy w parafii w Izabelinie, kiedy byłem prezbiterem – wspominał na koniec konferencji ks. Andrzej Gałka. - Spowiadając niewidomego chłopca z szóstej klasy, starałem się ominąć słowa „zobacz” czy „popatrz”. Ale on się zorientował: „Proszę księdza, niech się ksiądz nie boi. Ja wiem, o co chodzi...”.

Mirosław R. Derewońko

PROGRAM
Piątek
godz. 12. – 14. – przyjazd pielgrzymów (ul. Sadowa)
14.30 – powitanie w Sanktuarium (ks. Andrzej Gałka, krajowy duszpasterz niewidomych)
15. – koronka do Miłosierdzia Bożego
15.15 – konferencja historyczno-maryjna (ks. Marian Mieczkowski, proboszcz i kustosz Sanktuarium)
15.45 – Droga Krzyżowa na placu przy Katedrze
17. – konferencja ascetyczna (ks. Franciszek Wróblewski, diecezjalny ojciec duchowny) i spektakl o bł. Janie Pawle II pt. „Mój papież”
18. – uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Stefanka
Sobota
godz. 9. - godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
9.30 – konferencja (ks. Tadeusz Bańkowski)
10. - sakrament pokuty i pojednania; występ chóru katedralnego
11. – różaniec z bł. Janem Pawłem II (ks. infułat Jan Sołowianiuk)
12. - msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego
13. – obiad i zakończenie pielgrzymki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę