Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rolnicze prasy mogą być niebezpieczne

Główne zdjęcie
fot. KRUS

Wraz z rozpoczęciem sezonu koszenia traw, na nasze drogi i pola wyjeżdżają dziesiątki tysięcy pras. Ich obecność jest tak powszechna, że nie zawsze mamy świadomość, jak wiele stwarzają zagrożeń. Jak informuje Marek Milewski z placówki KRUS w Zambrowie w 2010 roku w województwie podlaskim odnotowano 41 wypadków podczas obsługi maszyn do zbioru siana, słomy i zielonek. Najczęściej dochodziło do nich w trakcie agregowania z ciągnikiem pras zwijających i pras wysokiego zgniotu oraz zakładania sznurka, oczyszczania maszyny i usuwania zapchań przy włączonym napędzie.

- Bezpieczeństwo pracy podczas zbioru trawy i słomy prasą zwijającą lub wysokiego zgniotu w ogromnym stopniu zależy od umiejętności traktorzysty. Dlatego czynności te mogą wykonywać wyłącznie osoby dorosłe, świadome zagrożeń stwarzanych przez maszynę i charakteryzujące się dużą przezornością – podkreśla Milewski.
Przedstawiciel KRUS przypomina kilka zasad bezpieczeństwa pracy przy obsłudze pras do trawy i słomy. Przystępując do pracy należy pamiętać o założeniu właściwego ubrania – ściśle przylegającego do ciała (bez luźnych i zwisających elementów), ale nie krępującego ruchów. Odpowiednio wcześnie trzeba szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny i ciągnika. Natomiast każdorazowo przed uruchomieniem należy sprawdzić ich stan techniczny, w tym osłony zespołów roboczych.
Wszelkie prace związane z użytkowaniem prasy muszą być wykonywane z zachowaniem należytej ostrożności. Poruszając się po drogach publicznych trzeba stosować się do obowiązujących przepisów kodeksu drogowego. Czynności obsługowe należy wykonywać zgodnie z instrukcją obsługi oraz ogólnie obowiązującymi regułami bezpieczeństwa.
Szczególnie ważne jest, aby podczepianie maszyny do ciągnika, regulowanie i oczyszczanie przeprowadzane było po uprzednim zabezpieczeniu zestawu przed samoczynną zmianą położenia – tj. zaciągnięciu hamulca postojowego, podłożeniu klinów pod koła prasy, a w razie potrzeby ustawieniu podpórek pod ruchome elementy maszyny. Nigdy nie należy opuszczać uruchomionego ciągnika. Przed wyjściem z traktora trzeba wyłączyć napęd (przekaźnik), zgasić silnik i zabrać ze sobą kluczyk. W trakcie pracy nie można zezwalać na przebywanie osób postronnych w strefie działania zespołów roboczych maszyny. W żadnym przypadku nie należy przechodzić pomiędzy ciągnikiem a maszyną, zwłaszcza, gdy ta napędzana jest przez wał przegubowo-teleskopowy.
Na co dzień należy pamiętać, że nawet najlepsze zabezpieczenia i osłony nie zagwarantują bezpieczeństwa, jeśli osoby obsługujące maszynę nie będą przestrzegać powyższych zaleceń i wskazówek.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę