Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 14 maja 2024 napisz DONOS@

Cicha podwyżka opłat za wodę i ścieki

Od nowego roku mieszkańcy Łomży zapłacą więcej za dostarczaną do domów wodę i odprowadzane ścieki. Podwyżka związek ma nie tylko ze wzrostem o 1 punkt procentowy podatku Vat, ale także z nowym wyższym cennikiem wprowadzonym przez Miejskiego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. Teoretycznie nowe taryfy powinni zatwierdzić radni Łomży, ale w tym roku nie było im to pisane. Wykorzystując ustawowe terminy i wybory samorządowe zrobiono tak, że ani starzy, ani nowi radni tym się nie zajęli i podwyżka wejdzie w życie w wersji zaproponowanej przez MPWiK.

Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków  cen podlegają zatwierdzeniu w drodze uchwały rady gminy. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, w terminie 70 dni przed planowanym dniem wejścia taryf w życie, przedstawia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wniosek o ich zatwierdzenie. Tak się stało 22 października – czyli w ostatnim ustawowym dniu. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) sprawdza, czy taryfy i plan zostały opracowane zgodnie z przepisami ustawy, i weryfikuje koszty, po czym przedstawia wniosek radzie gminy. W Łomży stało się to 17 listopada, czyli w momencie gdy starej Rady Miasta już nie było (kadencja upłynęła 12 listopada).
Wnioskiem o podwyżkę nie mieli szans zająć się także nowi radni Łomży. Ci na pierwszej sesji zebrali się bowiem 7 grudnia, podczas gdy ustawowy termin w którym rada gminy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf to 45 dni od dnia złożenia wniosku, czyli termin ten upłynął 5 grudnia. Tymczasem zgodnie z ustawą jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w terminie taryfy zweryfikowane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf czyli w przypadku Łomży od nowego roku.

Tak więc zgodnie z prawem od stycznia za wodę i ścieki będziemy płacić więcej.
Podstawowa stawka opłaty za wodę dla gospodarstw domowych idzie w górę o 2,9% i będzie wynosić 2,86 zł za m3. Pozostali odbiorcy zapłacą odpowiednio 2,93z zł (z tzw. grupy 2.) i 2,32 z grupy 3 – czyli masowi odbiorcy. W tym ostatnim przypadku wzrost opłat sięga niemal równych 50%.
Drożej zapłacimy także za odprowadzane ścieki. Tu opłata wyniesie 4,54zł/m3 czyli o 2,3% więcej niż teraz.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę