Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Wykowski nie jest odwołany, a Głaz nie jest powołany – podkreśla rzecznik prasowy wojewody

Nieprawdą jest, że Wojewoda Podlaski Maciej Żywno podjął decyzję o odwołaniu dotychczasowego zarządcy PKS w Łomży, Adama Wykowskiego i powołaniu na jego miejsce pana Macieja Głaza, radnego Rady Miejskiej w Łomży.

Od trzech miesięcy, tj. od momentu objęcia stanowiska przez obecnego Wojewodę, do PUW docierają skargi na zarządcę łomżyńskiego PKS. Ich autorami są pracownicy firmy i członkowie jednego z trzech związków działających na terenie tej firmy, a mianowicie NSZZ "Solidarność". Ponieważ łomżyński PKS jest w trakcie komercjalizacji, Wojewoda Podlaski postanowił przeprowadzić dogłębną analizę sytuacji w tej firmie - zarówno konfliktów pracowniczych, jak i finansów czy stylu zarządzania. Do PKS zostali skierowani kontrolerzy z Wydziału Nadzoru i Kontroli PUW. Planowane jest zakończenie kontroli w najbliższy piątek. Po zapoznaniu się z wynikami kontroli Wojewoda Podlaski podejmie decyzje dotyczące zarówno przyszłości zakładu, jak i jego zarządcy. Decyzja ta nie będzie miała charakteru politycznego, jak twierdzą związkowcy zrzeszeni w Związku Zawodowym Kierowców i Solidarności 80, lecz jedynie merytoryczny. Np. w PKS Siemiatycze zarządcą jest osoba powołana na to stanowisko przez poprzedniego Wojewodę, a ponieważ wyniki firmy są dobre i nie ma tam żadnych konfliktów pracowniczych, zarządca nie zostanie zmieniony. Z kolei pana Adama Wykowskiego, zarządcę PKS Łomża ze stanowiska chciał odwołać poprzedni Wojewoda.

PKS w Łomży jest firmą państwową i Wojewoda Podlaski ma obowiązek dbania o interesy Skarbu Państwa. Po komercjalizacji przedsiębiorstwa istnieje możliwość nieodpłatnego przekazania PKS-u samorządowi lokalnemu, o ile ten wykaże taką wolę a Ministerstwo Skarbu Państwa wyrazi zgodę.

Wojewoda Podlaski, Maciej Żywno, kilkakrotnie spotykał się z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych zrzeszających pracowników łomżyńskiego PKS-u oraz zarządcą firmy, panem Adamem Wykowskim. Celem spotkań były konsultacje - m.in na temat ewentualnych kandydatów na stanowisko zarządcy, gdyby zmiana zarządcy okazała się potrzebna oraz próba mediacji pomiędzy zwaśnionymi związkami a także komercjalizacji firmy. Jednym z ewentualnych kandydatów na stanowisko zarządcy był pan Maciej Głaz. Prowadzone z nim rozmowy nie były jednak wiążące, a pan Maciej Głaz nie podtrzymał swej kandydatury na stanowisko zarządcy. Ostatnie z cyklu spotkań odbyło się w miniony wtorek. Niestety, z przykrością stwierdzamy, że przedstawiciele Związku Zawodowego Kierowców oraz Solidarności 80 nie chcieli rozmawiać o przyszłości firmy, lecz usiłowali wymóc na Wojewodzie określoną decyzję personalną. Wojewoda poinformował ich o tym, że nie podejmie decyzji pod naciskiem, a dopiero po zakończeniu kontroli i zapoznaniu  się z pokontrolnym protokołem - zarówno przez zarządcę PKS-u, jak i Wojewodę. Stanowisko Wojewody Podlaskiego nie uległo i nie ulegnie zmianie w tej kwestii.

Jolanta Gadek,
Rzecznik prasowy Wojewody Podlaskiego

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę