Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Akcja Katolicka Diecezji Łomżyńskiej

„Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła„

Pielgrzymka Akcji katolickiej do Rzymu
Pielgrzymka Akcji katolickiej do Rzymu
Eucharystia podczas I Metropolitalnego Dnia Skupienia
Eucharystia podczas I Metropolitalnego Dnia Skupienia
Spotkanie członków Akcji Katolickiej
Spotkanie członków Akcji Katolickiej
"Jak wiadomo Akcja Katolicka - powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II podczas audiencji w auli Pawła VI, 26 kwietnia 2003 r - wyrosła z ruchów odnowy religijnej, jakie objęły wiele środowisk katolików świeckich. Jej programem stały się słowa św. Pawła: " instaurare omnia in Christo " - " odnowić wszystko w Chrystusie ". Dzięki wytrwałej realizacji tego programu odnowy - mówił do pielgrzymów Ojciec Święty - Akcja Katolicka stała się szkołą formacji świeckich..."

Stąd też w tak wielu krajach w latach dwudziestych, a w Polsce od 1930 rpowstawały i rozwijały się struktury organizacyjne tego Stowarzyszenia. Przed wojną Akcję Katolicką tworzyły cztery kolumny: Katolicki Związek Mężów, Katolicki Związek Kobiet, Katolicki Związek Młodzieży Męskiej i Katolicki Związek Młodzieży Żeńskiej. Natomiast terenowymi strukturami Akcji były instytuty diecezjalne, oraz oddziały parafialne.

Po apelu Ojca Świętego Jana Pawła II Episkopat Polski wydał dekret erygujący na nowo to tak wyczekiwane Stowarzyszenie wraz z Instytutem Krajowym, Instytutami Diecezjalnymi i oddziałami parafialnymi.
Mógł się więc odbyć 23 listopada 2001 roku w Poznaniu, pierwszy powojenny Krajowy Kongres Akcji Katolickiej, na którym powołano Zarząd Krajowy na czele z Prezesem Janem Stefankiem.
I tak oto roztropnie i formalnie rozpoczęto dzieło tworzenia Akcji, zgodnie postępując na drodze życia wiarą, w służbie Kościoła i Narodu. Z równie wielkim zapałem podjęto tę szlachetną misję i w Diecezji Łomżyńskiej. W stosunkowo krótkim czasie, dzięki wysiłkowi wielu ludzi dobrej woli skupiono w Instytucie Diecezjalnym i w oddziałach parafialnych w : Łomży, Ostrołęce, Kolnie i Ostrowi Mazowieckiej około 300 osób, aktywnie uczestniczących we wszystkich lokalnych i ogólnopolskich wydarzeniach społecznych, gospodarczych i kulturalnych. W ostatnim czasie przedstawiciele Akcji brali udział min w : Krajowej pielgrzymce na Jasną Górę; w I Metropolitalnym Dniu Skupienia w Sanktuarium Matki Bożej Hodyszewskiej; w międzynarodowym sympozjum " Rolnictwo - wiejska przestrzeń" zorganizowanym w Warszawie przez Konferencje Episkopatu Polski i Austrii.
Biorąc także pod uwagę coraz trudniejszą sytuację wielu rodzin oraz kierując się zasadą solidaryzmu społecznego członkowie Akcji zwrócili się do lokalnych władz samorządowych z propozycję budowy mieszkań dla ubogich Trzeba również wiedzieć, że:

Główną uroczystością Akcji Katolickiej jest święto CHRYSTUSA KRÓLA;
Funkcję Asystenta Kościelnego Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Łomżyńskiej sprawuje: ks. dr. Janusz Aptacy;

Zarząd Diecezjalny Instytutu Akcji Katolickiej tworzą:
Bernard Szymański - Prezes,
Stanisław Malinowski i Sławomir Konarzewski Wiceprezesi,
Paweł Szczęsny - Sekretarz,
Genowefa Pawłowicz - Skarbnik,
Romuald Kozłowski - Rzecznik,
Waldemar Kubeł i Kazimerz Śledziewski - członkowie zarządu.

Adres DIAK:
ul. Sadowa 3a,
18-400 Łomża

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę