Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lipca 2021 napisz DONOS@

Uhonorowany honorował...

Główne zdjęcie
odznaczenie dla bpa Tadeusza Zawistowskiego

Od Czyżewa do Łomży, przez całą sobotę prezydent Lech Kaczyński objeżdżał południową część Ziemi Łomżyńskiej. Na początku swej wizyty odebrał tytuł Honorowego Obywatela gminy Czyżew Osada, a wieczorem w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży uhonorował wysokimi odznaczeniami państwowymi dziesięciu mieszkańców tej ziemi, którzy w najcięższych latach dawali świadectwo patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny. Wśród odznaczonych był m.in. ksiądz biskup Tadeusz Zawistowski.

Lech Kaczyński po drodze z Czyżewa do Łomży odwiedził Szepietowo i odbywające się tam targi rolnicze, gospodarstwo rolne we Wnorach Wypychach, a także Zambrów, gdzie uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową salę gimnastyczną. W Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży wziął udział w uroczystościach z okazji Dnia Nauczyciela. Wszędzie Prezydent z uznaniem wyrażał się o mieszkańcach regionu. Podkreślał, że potrafili osiągnąć sukces zamieszkując ziemie nazywane kiedyś "Polską B". Lech Kaczyński podkreślał też, że w pogoni za sukcesem nie zaparli się swojej tradycji i wyznawanych od pokoleń wartości - patriotyzmu i wiary.
Nawiązując do przypadającego w niedzielę Dnia Nauczyciela przypominał, że ustanowiono go na pamiątkę powołania Komisji Edukacji Narodowej, która była przejawem próby naprawy Rzeczypospolitej. Wypowiadając się na tematy związane ze szkolnictwem, Lech Kaczyński położył nacisk przede wszystkim na wyrównywanie szans - nie tylko uczniów lecz także nauczycieli na różnych poziomach nauczania i pracujących w różnych środowiskach. "Nie ma dwóch Polsk" - powiedział Lech Kaczyński-  "biednej i bogatej, miejskiej i wiejskiej czy A i B. Polska składa się z metropolii, miast, miasteczek, osad i wsi. I dopiero to wszystko razem to jest Polska".

Wchodząc do budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży Prezydent Lech Kaczyński złożył kwiaty przed stojącym przy seminarium pomnikiem Papieża Jana Pawła II, na chwilę przykląkł i modlił się w ciszy...

Witający Prezydenta w gamchu seminarium ordynariusz łomżyński biskup Stanisław Stefanek podkreślał, że czas wizyty jest szczególny. Mówił, że 13 października 2007 roku, to 90 rocznica ostatnich Objawień Fatimskich i obchody Dni Papieskich Sługi Bożego Jana Pawła II. Biskup Stanisław Stefanek w kilku słowach podziękował Prezydentowi za wizytę na Ziemi Łomżyńskiej i za „szczodrobliwość gestów” i „słowa do nas skierowane”.

Prezydent, także tu powtórzył - do licznie zebranych księży, samorządowców, przedstawicieli instytucji państwowych i organizacji społecznych - że ta ziemia jest mu szczególnie bliską. Przypomniał swoje z nią związki rodzinne, a także podkreślał bliski jego sercu patriotyzm mieszkańców.  
- Ta ziemia była i jest ziemią ludzi twardych – mówił prezydent Kaczyński podkreślając, że mieszkańcy tej ziemi licznie dawali świadectwo swego patriotyzmu. - W historii każdego narodu, są czasy kiedy można i trzeba osiągnąć bardzo wiele i teraz jest taki czas, ale są też czasy w których niezwykle cenni są ci ludzie którzy potrafią dać świadectwo. Ziemia Łomżyńska dała takich bardzo wielu, za to też, w imieniu całej Polski dziękuję – mówił prezydent Lech Kaczyński.  
Przejawem tego było choćby bohaterstwo osób walczących w czasie II wojny światowej, ale także podczas tzw. "drugiej konspiracji" już po zakończeniu II wojny, która tu była "silna wyjątkowo" - podkreślał Prezydent, po czym odznaczył wysokimi odznaczeniami państwowymi dziesięć osób, które dawały takie świadectwo.
Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie został odznaczony Mieczysław Dziemieszkiewicz (order odebrała siostrzenica). Za wybitne zasługi dla środowiska kombatantów, za działalność na rzecz podtrzymywania tradycji patriotycznych Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski  Prezydent odznaczył biskupa Tadeusza Zawistowskiego, a za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Annę Kowalewską. Kolejne siedem osób - Mieczysław Chmielewski, Antoni Korwek, Zygmunt Muzyk, Bolesław Popkowski, ks kapelan Henryk Samul, Teofila Lipka (pośmiertnie), a  także Józef Dąbrowski zostało odznaczonych Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

210723021652.jpg
Foto: odznaczenie dla bpa Tadeusza Zawistowskiego
Foto: Powitanie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed ZSMiO w Łomży
Foto:
Foto: Prezydent uczestniczył w ślubowaniu pierwszych klas
Foto: Prezydent RP Lech Kaczyński
Foto: Prezydent RP Lech Kaczyński
Foto: Prezydent RP Lech Kaczyński przemawia do zgromadzonej młodzieży, nauczycieli i gości
Foto: Prezydent RP Lech Kaczyński przemawia do zgromadzonej młodzieży, nauczycieli i gości
Foto: bp Stanisław Stefanek wita Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przed Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży
Foto: Prezydent RP Lech Kaczyński klęczy przed pomnikiem Jana Pawła II
Foto: Prezydent RP Lech Kaczyński
Foto: odznaczenie dla bpa Tadeusza Zawistowskiego
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: odznaczenie dla ks. Kanonika Henryka Samula
Foto:
Foto: bp Stanisław Stefanek, Prezydent RP Lech Kaczyński i bp Tadeusz Bronakowski
Foto: bp Tadeusz Zawistowski dziękuje w imieniu odznaczonych
Foto:
Foto:
cz
so, 13 października 2007 19:55
Data ostatniej edycji: śr, 17 października 2007 12:53:48

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę