Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Ekspresówka od Ostrowi Mazowieckiej w kierunku Łomży

cz cz, 01 lutego 2018 09:43

- Via Baltica będzie drogą bezpieczną. Via Baltica uruchomi potencjał gospodarczy naszych regionów – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas podpisania umowy na zaplanowanie i zbudowanie około 20 km ekspresowej drogi S61 od Ostrowi Mazowieckiej do okolic miejscowości Tyszki-Nadbory, mniej więcej w połowie drogi do Łomży. Podpisana w Ostrowi Mazowieckiej umowa pomiędzy GDDKiA a firmą RUBAU przewiduje, że droga będzie oddana do użytku pod koniec 2021 roku. To już czwarty z sześciu odcinków „łomżyńskiej” części Via Baltica na które podpisano umowy.

Drogi błąd?

cz cz, 25 stycznia 2018 08:01

Pod koniec 2016 roku miasto szybko kupiło 91% udziałów (jest tam wspólnota mieszkaniowa) w prawie użytkowania wieczystego dawnego hotelu robotniczego przy ul. Wesołej. Zakupu za 1 mln 220 tys. zł dokonano uzasadniając pilną potrzebą zwiększenia zasobu komunalnego mieszkań w Łomży. Także cena miała być okazyjna – o ponad połowę niższa od „wartości rynkowej”. Po roku bycia posiadaczem obiektu zamiast o wyjątkowej okazji wysocy miejscy urzędnicy mówią o drogim błędzie. Wygospodarowanie w budynku pierwszych pięciu mieszkań komunalnych kosztowało co prawda tylko około 130 tysięcy złotych, ale okazuje się, że dostosowanie reszty budynku będzie droższe niż kosztowało zbudowanie zupełnie nowego i znacznie większego bloku przy ul. Kamiennej. Jakby tego było mało, miejska część rachunku za utrzymanie pustego hotelu przy Wesołej w 2017 roku miała wynieść około 175 tysięcy złotych. Przeliczając na jedno mieszkanie komunalne to aż 35 tysięcy złotych. Za tyle można było umieścić mieszkańców w prawdziwych hotelach.

Rządzący łamią sobie zęby, bo kawa jest kamienista?

cz cz, 18 stycznia 2018 08:15

Niemal równe 40 tysięcy złotych wydadzą władze miasta Łomża po to, aby kawa serwowana w ratuszu była bardziej miękka. Tuż przed końcem 2017 roku na taką kwotę podpisano umowę na dostawę, zamontowanie i uruchomienie stacji zmiękczania wody w budynku Urzędu Miejskiego przy Starym Rynku. Pytania o zaskakującą miejską inwestycję wzbudziły konsternację. Przez dwa tygodnie władze nabrały wody w usta, a teraz przesłane tłumaczenia brzmią wręcz śmiesznie. Władze twierdzą, że sprowadzanie tej inwestycji jedynie do aspektu spożycia wody „jest nieuzasadnione” i usiłują przekonać, że to była „konieczność” wynikająca przede wszystkim z „bezpieczeństwa osób, danych i mienia”. Kierując się tymi samymi przesłankami, którymi przed podpisaniem kosztownej umowy mieli rzekomo kierować się rządcy w ratuszu, mieszkańcy Łomży powinni natychmiast kupić i zainstalować sobie stacje zmiękczania wody.

Łomżyńscy ordynatorzy oddziału noworodków o WOŚP

cz cz, 11 stycznia 2018 08:09

„Jurek Owsiak jest znany i szanowany w środowisku lekarzy i pozytywnie funkcjonuje w świadomości polskiego społeczeństwa”. „Jurek jest tożsamy z WOŚP”. „WOŚP dała nam narzędzia w walce o zdrowie i życie dzieci.” Tak o Jerzym Owsiaku i Jego Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy mówią ordynatorzy, którzy na przestrzeni ćwierćwiecza kierowali łomżyńskim oddziałem noworodków. Wszyscy cieszą się z kolejnego 26. finału WOŚP. - „Wspierajmy Orkiestrę Serc, która kieruje się sercem, ale i wiedzą, rozeznaniem sytuacji i wyczuciem potrzeb”.

Amelia przyszła na świat w Łomży jako pierwsza w 2018 r.

cz cz, 04 stycznia 2018 08:51

Pierwsza łomżynianka Roku Pańskiego 2018 urodziła się 1. stycznia o godzinie 18.20 w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Dziewczynka waży 3 350 gramów i mierzy 54 centymetry. W skali Apgar lekarze ocenili ją na najwyższe 10 punktów, co oznacza stan bardzo dobry. Córeczka pochodzącej z okolic miasta Eweliny Stypułkowskiej jest pierwszym dzieckiem w rodzinie i przyszła szczęśliwie na świat podczas porodu fizjologicznego, czyli siłami natury. - Kochana Amelka to teraz jest nasz skarbek największy - cieszy się ogromnie 24-letnia mama Ewelina, której towarzyszy mąż Łukasz. - Odczuwam wielkie wzruszenie, kiedy trzymam swoją córeczkę przy piersi... To taka delikatna kruszynka życia... - W 2016 mieliśmy 1083 narodziny, natomiast w 2017 ponad 1260 – podsumowuje doktor Dariusz Ślesicki, ordynator oddziału noworodkowego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - W naszym szpitalu rodzą także kobiety z województwa podlaskiego, a nawet z Białegostoku.

Nocą do lekarza w szpitalu

cz cz, 28 grudnia 2017 08:06

- Od Nowego Roku 2018 szpital w całości będzie świadczyć usługi nocnej i świątecznej pomocy medycznej w gmachu przy alei Józefa Piłsudskiego 11 – zapowiada dr Hanna Majewska - Dąbrowska, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Przez ostatnie trzy miesiące dzieci i nastolatki do 18. roku życia były przyjmowane w ramach NiŚPM w szpitalu, natomiast dorośli korzystali – tak jak przez lata wcześniej - z porady lekarzy i usług personelu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy Szosie Zambrowskiej w Łomży. Od stycznia wszyscy, niezależnie od wieku, będą mieć w szpitalu nocną i świąteczną pomoc medyczną w dni powszednie od godz. 18. do godz. 8., zaś w soboty, niedziele i dni wolne od pracy – przez całą dobę. Pogotowie będzie wyjeżdżało tylko do nagłych wypadków.

Podpisy na „Mieszkanie +” w Łomży

cz cz, 21 grudnia 2017 08:45

Łomża zawarła porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości dotyczące finansowania inwestycji programu Mieszkanie Plus. Podpisy pod dokumentami składano w ubiegłym tygodniu przed obiektywami kamer, podczas specjalnej konferencji z udziałem ministrów infrastruktury i budownictwa oraz pracy i polityki społecznej, na Stadionie Narodowym. To już trzeci w ciągu roku dokument uroczyście podpisywany dotyczący budowy w Łomży mieszkań w ramach rządowego programu. Do końca marca Miasto Łomża, wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości, ma utworzyć spółkę celową, odpowiedzialną za powstanie w mieście przynajmniej dwóch bloków „Mieszkanie +”, a klucze do pierwszych mieszkań z plusem łomżanie będą mogli dostać pod koniec 2019 roku.

T. Steckiewicz: Wolę nie wiedzieć, kto z bliskich i zaufanych donosił na mnie

cz śr, 13 grudnia 2017 08:06

- Nie lubię wspominać stanu wojennego, bo mi się płakać chce, tak bardzo przykre są wspomnienia, tym bardziej bolesne, że o inną Polskę walczyliśmy, solidarną, praworządną i gospodarną... – ociera łzy Teresa Steckiewicz z Łomży, prawie 81-letnia działaczka pierwszej „Solidarności”, internowana przez SB w nocy z 12. na 13. grudnia 1981. - Pójdę w środę na mszę świętą o godz. 18. do Katedry, gdzie będziemy się modlić za zmarłych i żyjących działaczy „Solidarności”..., w 36. rocznicę stanu wojennego. Nasza wolność od 1989 r. to nie tylko zasługa Lecha Wałęsy, bo on sam w pojedynkę niewiele by zdziałał. Wolność Polaków to zasługa 10 milionów członków „Solidarności”, z którymi partia PZPR musiała się liczyć. Powinno się młodym o tym często mówić, bo nie znają okresu stanu wojennego, żeby znali historię Polski z tamtych lat, gdy komunizm obalaliśmy w kraju i w Europie.

„Cicha noc” i Piotr Domalewski w Łomży

cz cz, 07 grudnia 2017 08:12

Najpierw film „Cicha noc” Piotra Domalewskiego z Łomży zdobył Złote Lwy, główną nagrodę 42. festiwalu filmowego w Gdyni, a teraz reżysera nominowano do Paszportów „Polityki”, prestiżowej nagrody kulturalnej. Po 2. weekendzie wyświetlania w ok. 200 kinach film ma 163 tysięcy widzów w Polsce (Łomża ma 60 tys. mieszkańców). „Cichą noc” w Kinie Millenium obejrzało ponad 2 100 widzów od premiery 24. listopada. Warta 3 mln 870 tys. zł produkcja Studia Munka była tematem spotkania z młodzieżą I LO im. Tadeusza Kościuszki. 34-letni reżyser (matura 2002) i producentka Ewa Jastrzębska (matura '79) opowiadali o swojej Szkole i nagrodzonym filmie. Prezydent Mariusz Chrzanowski po pokazie w Millenium pogratulował w imieniu mieszkańców Łomży za „promocję naszego miasta”, dodając: - Jesteśmy z Was dumni i życzymy wielu nowych pomysłów i sukcesów.

150 milionów długu na 600-lecie

cz cz, 30 listopada 2017 08:12

Na koniec 2010 roku miasto Łomża miało nieco ponad 48 milionów złotych długu. Na koniec 2018 roku, w którym Łomża hucznie świętować ma jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich, dług miasta oficjalnie ma wynieść ponad 147,5 milionów złotych. Zadłużenie miasta rośnie, pomimo że przez ostatnie 3 lata spłaciliśmy 23 mln zł rat kredytów z lat poprzednich, a w przyszłym roku z kasy miasta mamy spłacić niemal 10 mln zł. W projekcie budżetu na 2018 rok prezydent Mariusz Chrzanowski zapisał zadłużenie miasta na kolejne 38,5 mln zł. Od kilku lat władze miasta regularnie pożyczają nie tylko na inwestycje, ale także na spłatę wcześniejszych kredytów. Na coraz większym długu Łomży coraz więcej zarabiają banki. W ciągu trzech lat za obsługę miejskiego kredytu zapłaciliśmy im 9 mln zł. W przyszłym roku na ten cel mamy wydać 4,4 mln zł, a za dwa lata już ponad 5,3 mln zł.

Donata Godlewska (+ 92) wielka monografistka Łomży

cz cz, 23 listopada 2017 11:10

Sercem oddana Łomży jej monografistka, Honorowy Obywatel, współzałożycielka oddziału TPZŁ w Łomży i Profesor Honorowy WSA Donata Godlewska (+ 92) zmarła w rodzinnym mieście we wtorek. - Pani Donata jest jedną z niewielu osób, które na przestrzeni dziesiątków lat włożyły tak olbrzymi wkład w poznanie historii naszego miasta – wspomina prof. Krzysztof Sychowicz, autor nowej monografii na 600-lecie nadania praw miejskich. - Jej publikacje sprzed pół wieku do dzisiaj nie utraciły aktualności: czytane i cytowane w pracach naukowych, stanowią inspirację dla nowych pokoleń badaczy. Pani Donata Godlewska i Jej dorobek na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Jej prace historyczne mają wysoki poziom naukowy, a Ona nigdy nie odmawiała młodszym pomocy...

Bokser z Konarzyc chce być mistrzem świata wagi ciężkiej

cz cz, 16 listopada 2017 08:23

Głośno o 28-letnim bokserze rodem z Łomży i pseudonimie Babyface zrobiło się, kiedy w połowie lipca 2017 roku Adam Kownacki pokonał w czwartej rundzie Artura Szpilkę. - To moje największe zwycięstwo w dotychczasowej karierze, czekam na walki w styczniu i pod koniec przyszłego roku z innymi pięściarzami, żeby zostać 1. polskim mistrzem świata wagi ciężkiej w boksie zawodowym – opowiada bokser z Nowego Jorku przed treningiem w sali gimnastycznej w Łomży, gdzie zaprosił go Zbigniew Maleszewski, trener Bokserskiego Klubu Sportowego Tiger. Około 30 chłopców od lat 12 do ponad 20 pilnie słuchało zwycięzcy 16 walk na ringach USA, w tym 13 przez nokaut. Dzisiaj w światowym rankingu boxrec.com Adam Kownacki zajmuje 12. pozycję, zaś w USA jest czwarty.

Nie tylko Piłsudski, Dmowski i Kaliwoda

cz cz, 09 listopada 2017 08:21

Józef Piłsudski i Roman Dmowski to dwaj Polacy, których wieloletniej pracy, zabiegów i nieustępliwości w działań na rzecz odrodzenia rozdartego przez trzech zaborców kraju zawdzięczamy odzyskanie przed 99 laty przez Polskę niepodległości. Ich postawa inspirowała tysiące rodaków pod zaborami rosyjskim, niemiecki i austro-węgierskim. Także w Łomży i regionie, z którymi obaj wielcy Polacy byli epizodycznie związani. Łomżyńskim bohaterem z tamtych wydarzeń jest 21-letni Leon Kaliwoda, który zginął 11 listopada 1918 roku podczas rozbrajania niemieckich żołnierzy na ul. Sienkiewicza w Łomży. – Mamy wiedzę o Kaliwodzie, ale nie był on jedynym łomżyńskim bohaterem poległym podczas niepodległościowego zrywu – mówi Czesław Rybicki. Historyk-regionalista w ramach przygotowań do przyszłorocznego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawia nieznane dotąd szerszej publiczności fakty z konspiracyjnych działań harcerstwa i Polskiej Organizacji Wojskowej w regionie łomżyńskim.

Rodzinno-przyjacielska kwesta na zabytki starego cmentarza

cz śr, 01 listopada 2017 16:09

Jako pierwszy w sztabie kwesty pojawił się o poranku jej niezmordowany organizator Józef Babiel, jako pierwszy wolontariusz odebrał metalową puszkę Jerzy Łuba. Środa Wszystkich Świętych była zimna, pochmurna i wilgotna, lecz przy bramach i wejściach starego cmentarza z 1801 r. w Łomży panował radosny rozgardiasz. Uśmiechy i śmiechy, pogawędki i pozdrowienia kwestarzy dla ludzi z chęcią wrzucających grosze, złotówki i banknoty na ratowanie zabytków cmentarnych, których 20 lat temu było około 560. Za pieniądze z kwesty, organizowanej od roku 1984 po raz 28., udało się wyremontować i odrestaurować ok. 250 nagrobków, płyt nagrobnych, kapliczek, ogrodzeń i krzyży. Dzięki kweście TPZŁ, na odnowienie figur z Madonnami i dziećmi przybyło kilkadziesiąt tys. zł.

Niebezpieczne przejścia

cz cz, 26 października 2017 08:11

Od wielu lat najpoważniejszym problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego w Łomży jest wysoka liczba potrąceń pieszych, do tego coraz częściej dochodzą także potrącenia rowerzystów. Tylko w ciągu minionych trzech dni w mieście doszło do czterech takich zdarzeń. Poszkodowani to ludzie starsi, którzy starali się zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa przechodząc przez przejścia dla pieszych. Niestety kierowcy, którzy w nich wjechali, gdzieś się spieszyli. Uznając winę tłumaczą, że nie zauważyli pieszego czy rowerzysty. I często jest to prawda. Opady deszczu, szybko zapadający zmierzch albo szaruga o poranku, przy ciągle jeszcze słabym oświetleniu większości przejść dla pieszych w mieście sprawiają, że zwłaszcza ludzie starsi z obawą na nie wchodzą.

Łomżę stać na więcej... PWSIiP spadła z kategorii „B” do „C”

cz cz, 19 października 2017 08:09

W poniedziałek rano oficjalnie zainaugurowano nowy rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Na 13 kierunkach studiuje tu około dwóch tysięcy studentów. Na uroczystości był wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, prosił, aby w przygotowanej przez niego reformie szkolnictwa wyższego, uwzględnić potrzeby uczelni. - Jeżeli nie będziemy mogli uzyskiwać dotacji na badania statutowe, to utracimy impuls do naukowego rozwoju – mówił rektor Surowik wskazując, że najmocniejszą stroną łomżyńskiej „państwówki” jest siła naukowa. Rektor chwalił się, że uczelnia ma kategorię naukową „B”. Mówił, że w planach jest uzyskanie uprawnień do nadawania tytułów doktorów w dwóch dyscyplinach i przekształcenie w Akademię. Kilka godzin później na stronie internetowej ministerstwa nauki opublikowano nowe wyniki parametryzacji i łomżyńska uczelnia spadła do kategorii „C”. - Była to gorzka niespodzianka – przyznaje rektor Surowik.

Na trzeźwo?

cz cz, 12 października 2017 08:08

Niespełna cztery tygodnie temu największy market w mieście stracił koncesję na handel alkoholami mocniejszymi niż piwa. Sklep międzynarodowej sieci, wywodzącej się z Anglii, zezwolenie otrzymała cztery miesiące wcześniej, po ponad czterech latach od otwarcia i tak samo długim okresie zabiegów i wyczekiwania, aby móc handlować w Łomży winami, nalewkami czy wódkami. Ważne jest to, że powodem utraty koncesji nie była wina koncernu czy pracowników sklepu, lecz błędne decyzje administracyjne władz. Procedurę na przydział zezwolenia na sprzedaż alkoholu, o którą ubiega się także hipermarket, ratusz prowadzi od ponad dwóch lat. Polegli kilka razy. Koncesje dostał ktoś, kto nie ma nawet sklepu, a przy okazji błędnie wyliczono, ile zezwoleń jest do podziału - jedno czy dwa.

Doczekali się mieszkań

cz śr, 04 października 2017 14:47

- W ciągu trzech lata mieliśmy pięć przeprowadzek ze stancji na stancję – mówił Katarzyna Kozłowska. Wraz mężem Sewerynem, wychowują dwie niepełnosprawne córki, a w środę zadowoleni odebrali zaświadczenie o przyznaniu rodzinie lokalu w nowym bloku socjalnym, który powstał przy ul. Kamiennej w Łomży. Takie zaświadczenia odebrało jeszcze pięć innych, dziś szczęśliwych, rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Do nowych mieszkań będą mogli wprowadzić się za kilka tygodni, wraz z 50 innymi lokatorami. Wszyscy są wybrani ze stworzonej w 2015 roku listy 155 rodzin, którym mieszkanie komunalne jest natychmiast potrzebne. - Oddając ten budynek socjalny widzimy jak dużo jest osób, którym jeszcze należy pomóc – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przypominając, że poprzedni blok komunalny miasto oddało do użytku 10 lat temu.

Złote Lwy dla Domalewskiego na festiwalu w Gdyni

cz cz, 28 września 2017 08:32

Debiutancki film fabularny „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, 34-letniego reżysera i scenarzysty rodem z Łomży, zdobył Złote Lwy, nagrodę główną 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Opowieść o pełnej napięć wigilijnej nocy za najlepszy film uznało jury z przewodniczącym Jerzym Antczakiem („Noce i dnie”). Największy i najbardziej prestiżowy przegląd polskiego kina przyniósł absolwentowi SP nr 10 oraz I LO w Łomży sześć nagród, w tym Nagrodę Dziennikarzy i Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Odtwórca głównej roli w „Cichej nocy” 31-letni Dawid Ogrodnik (m.in., Tomasz Beksiński w „Ostatniej rodzinie”, najlepszym filmie w Gdyni rok temu) otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską. Takiego historycznego sukcesu, jak skromny i ambitny Piotr Domalewski, nie odniósł dotąd na ogólnopolskim festiwalu filmowym nikt z Łomży. - Dziękuję moim aktorom, mojej rodzinie, rodzicom i rodzeństwu – mówił szczęśliwy zwycięzca.

Odpowiedzą za wypadek Pauliny na pływalni?

cz cz, 21 września 2017 08:17

- Cieszę się, że ten proces wreszcie ruszył: od tragicznego zdarzenia mija prawie 7 i pół roku batalii w sądzie, a drugą batalię toczymy ponad 7 lat w domu o zdrowie Pauliny – mówił Marek Sokół, tata Pauliny, która w kwietniu 2010 roku uległa podtopieniu, w wyniku czego straciła władzę w rękach i nogach i jest przewożona na wózku. Sąd Rejonowy w Łomży uniewinnił kierownika basenu, dwóch ratowników, lekarza Pogotowia Ratunkowego. Sąd Okręgowy nakazał ponowne rozpatrzenie spraw ratowników, oskarżonych przez prokuraturę o nieumyślne spowodowanie trwałego uszczerbku na zdrowiu, oraz lekarza o zaniedbanie obowiązków medycznych i niewykonanie intubacji. Żaden z nich, we wznowionym w Sądzie Rejonowym procesie, nie przyznał się do winy, wszyscy odmówili wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. - Córka 35 dni leżała w śpiączce, podtrzymywana przy życiu tlenem z respiratora. Naszym celem jest wygrać. W mojej ocenie, wina oskarżonych jest ewidentna.

« · «« · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę