piątek, 22 lutego 2019 napisz DONOS@

Prezydent Chrzanowski

Foto: Prezydent Chrzanowski
cz cz, 04 grudnia 2014 08:08

30-letni prawnik z Łomży Mariusz Chrzanowski (PiS) będzie nowym prezydentem miasta. W niedzielnej drugiej turze wyborów zdecydowanie – zdobywając ponad dwa razy większe poparcie – pokonał dotychczasowego prezydenta, Mieczysława Czerniawskiego (66 lat, SLD). Chrzanowski zdobył 11367 czyli 67,67 proc. głosów łomżan. Frekwencja w drugiej turze wyborów wyniosła 34,5 proc. była o 5 proc. niższa niż w pierwszej turze. - „To początek drogi do normalności” - mówił Mariusz Chrzanowski po odebraniu z rąk Joanny Rawy, przewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej, zaświadczenia o wyborze na urząd prezydenta Łomży. Formalnie Chrzanowski urząd prezydenta obejmie dopiero we wtorek 9 grudnia, po złożeniu ślubowania przed Radą Miasta.

„Najlepsza” - dla kogo?

Foto: „Najlepsza” - dla kogo?
cz cz, 27 listopada 2014 07:47

W mieście pospiesznie rozwieszane są niebieskie plakaty i plandeki. Z szeroko rozłożonymi rękami uśmiecha się z autobusów komunikacji miejskiej. Z plakatów woła, że była to „finansowo najlepsza kadencja w dziejach Łomży”. Hasło nie pozwala przejść obok bez reakcji. „Najlepsza” - dla kogo?

PiS idzie po władzę

Foto: PiS idzie po władzę
cz cz, 20 listopada 2014 08:18

Mariusz Chrzanowski (30 lat) z PiS w przyszłą niedzielę – 30 listopada - w finale wyborczym o fotel prezydenta Łomży spotka się z Mieczysławem Czerniawskim (66 lat) z SLD-Lewica razem. Chrzanowski zdobył blisko dwa i pół raza więcej głosów niż urzędujący prezydent, który w walce bycie w drugiej turze wyborczej „o włos” - 19 głosów - pokonał Jacka Piorunka (49 lat) z PO. - Cieszę się bardzo z wyniku – mówi Mariusz Chrzanowski, niekwestionowany zwycięzca niedzielnych wyborów w Łomży. - Dziękuję wyborcom za poparcie i zaufanie. To nie koniec wyborów, zachęcam do pójścia do II tury. Mieszkańcy Łomży pokazali, że oczekują zmiany w mieście i nowej osoby na urzędzie prezydenta. Mariusz Chrzanowski zdobył także największe poparcie wśród kandydatów na miejskich radnych. W okręgu wyborczym nr 3 na radnego Chrzanowskiego oddało swe głosy 577 osób. Barierę pół tysiąca poparcia przekroczyły jeszcze tylko cztery kandydatki na radne: Bogumiła Olbryś (PiS) – 565, Bernadeta Krynicka (PiS) – 561, Anna Maria Godlewska (PiS) – 537 i Edyta Śledziewska (PO) – 514.

Tysiąc złotych straty dziennie

Foto: Tysiąc złotych straty dziennie
cz cz, 13 listopada 2014 08:09

Ponad 362 tysiące złotych straty zanotowała miejska spółka Park Przemysłowy Łomża w pierwszym roku działalności. Tak wynika z danych, które w niedzielę, pod naporem radnych, którzy spotkali się na ostatniej sesji Rady Miasta w tej kadencji samorządu, ujawnił prezydent Mieczysław Czerniawski. Dokument, który w niedzielę przekazano radnym, z odręcznym dopiskiem „do użytku wewnętrznego Rady Miejskiej w Łomży”, powstał w marcu 2014 roku. Przez kilka miesięcy był skrywany w ratuszu, bo – jak tłumaczył Beniamin Dobosz, pierwszy zastępca prezydenta Czerniawskiego, pokazanie im wcześniej dokumentu „mogłoby doprowadzić do niewłaściwych wniosków”. Spółka PPŁ, w której pracuje i biznesplan pisał zięć prezydenta Czerniawskiego, przy ul. Sikorskiego, za ponad 18,5 mln zł ma zbudować i wyposażyć nowoczesny biurowiec „Inkubator Przedsiębiorczości”. Unijna dotacja do budowy wynosi 7,5 mln zł, a roczna wartość wsparcia młodych przedsiębiorców z tytułu preferencyjnych usług jakie mają być świadczone po zakończeniu inwestycji szacowana jest na niespełna 390 tys zł, przy kosztach niemal trzy razy wyższych.

Europejski gazociąg obok Łomży

Foto: Europejski gazociąg obok Łomży
cz cz, 06 listopada 2014 08:13

W pobliżu Łomży budowany jest już most energetyczny Polska – Litwa, zaplanowana jest budowa drogi Via Baltica łączącej Warszawę ze stolicami Państw Nadbałtyckich, a dochodzi do tego jeszcze projekt budowy nieopodal miasta strategicznego gazociągu łączącego Polskę z Litwą. Międzypaństwowy projekt został pozytywnie zaopiniowany do dofinansowania z europejskiego instrumentu finansowego, zarządzanego bezpośrednio przez Komisję Europejską, Connecting Europe Facility (CEF - „Łącząc Europę”). Budowa tej magistrali gazowej pozwoli też na gazyfikację polskiego regionu północno-wschodniego. Na 118 gmin województwie podlaskim, tylko w 18 istnieje infrastruktura gazownicza. W planie budowy nowego gazociągu, który w regionie przebiegnie na pograniczu gmin Nowogród i Zbójna, jest też realizacja odgałęzienia do Łomży.

Tajna spółka „pana zięcia”

Foto: Tajna spółka „pana zięcia”
cz cz, 30 października 2014 07:47

Mimo że ku końcowi zbliża się już rok 2014, mieszkańcy Łomży nie mieli okazji zapoznać się ze sprawozdaniem finansowym miejskiej spółki Park Przemysłowy Łomża za 2013 rok. Dokumentów tej spółki nie pokazano nawet miejskim radnym, choć wszystkie inne miejskie spółki co roku oficjalnie składają do Rady Miasta swoje sprawozdania. Prezes PPŁ Andrzej Kiełczewski mówił podczas środowej sesji radnym: „nie jesteście uprawnieni do kontroli spółki prawa handlowego”. Zbulwersowani radni odpowiadali, że na spółkę przeznaczane są miejskie pieniądze, które oni przekazują i że informacji o ich wydawaniu od miesięcy domagają się nie od prezesa spółki, ale prezydenta Łomży. Oliwy do ognia dolał jeszcze zastępca prezydenta Beniamin Dobosz tłumacząc, że radnym dokumentów nie przekazano, bo sądzili, iż znajdą je sobie sami w internecie. Teoretycznie dane te powinny być opublikowane w urzędowym, ogólnopolskim Monitorze Sądowym i Gospodarczym, ale jakimś cudem dotychczas także i tam ich nie ma. Pod naporem radnych prezydent Mieczysław Czerniawski ustąpił i obiecał, że dokumenty przekaże - „jak zdążymy, to jeszcze w tym tygodniu”.

Ile zarabia emeryt Czerniawski

Foto: Ile zarabia emeryt Czerniawski
cz cz, 23 października 2014 08:06

Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski w oświadczeniu majątkowym, składanym na dwa miesiące przed upływem kadencji, w rubryce dochody wpisał, że wyniosły one niemal 206 tysięcy złotych, czyli dokładnie tyle samo, co w składanym wiosną oświadczeniu za 2013 rok. Zdaniem urzędników wojewody podlaskiego, prezydent popełnił błąd. Joanna Gaweł, rzecznik prasowy wojewody, mówi, że powinny tam być wpisane dochody za rok 2014.

CBA w ratuszu tropem Galerii „Widmo”

Foto: CBA w ratuszu tropem Galerii „Widmo”
cz cz, 16 października 2014 08:08

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabrali z łomżyńskiego ratusza dokumenty związane z wymianą i dokupowaniem działek na potrzeby dróg przy galerii handlowej, która miała być budowana na Bawełnie. O sprawie pisaliśmy przed miesiącem. Wówczas dowiedzieliśmy się, że miasto na początku roku zapłaciło ponad 1,5 mln zł odszkodowania za przejęcie gruntów pod budowę ulicy Ciepłej. Wśród pozyskanych działek były dwie, które kilka lat wcześniej władze miasta oddały tym samym biznesmenom, od których teraz je odzyskały. Jednak cena przyjmowana do rozliczeń teraz była niemal trzy razy wyższa niż wtedy, gdy się miasto tych działek „wyzbywało”. - Na tym etapie Biuro nie przesądza, czy doszło w tym wypadku do złamania lub naruszenia prawa – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA, potwierdzając nasze informacje o wizycie agentów w ratuszu.

Władza ciągnie - 13 na miejsce

Foto: Władza ciągnie - 13 na miejsce
cz cz, 09 października 2014 08:08

Blisko 300 kandydatów z ośmiu list wyborczych będzie ubiegało się o wybór do 23-osobowej Rady Miasta Łomża. We wtorek o północy minął termin zgłaszania list przez komitety wyborcze. Kandydatów na radnych Łomży zgłosiły wszystkie najważniejsze w kraju partie polityczne: Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowa Prawica - Janusza Korwin – Mikke. Po władzę w samorządzie idą też trzy komitety lokalne: „Łomża Nasze Miasto”, „Razem dla Łomży” i „Łomżyńska Wspólnota Samorządowa” - komitet, który siedzibę ma w Piątnicy. Każdy komitet ma prawo zgłosić kandydata na prezydenta Łomży. Najprawdopodobniej nie wszystkie z tej możliwości skorzystają. Póki co, zapowiedziało się trzech. Do deklarujących już wcześniej tę chęć Jacka Piorunka z PO i Mariusza Chrzanowskiego z PiS w tym tygodniu dołączył Sławomir Zgrzywa z „ŁNM”, który ogłaszając to dodawał: „Nie ukrywam, że mam zamiar te wybory wygrać”. Wszystkich kandydatów na najważniejszy w mieście fotel poznamy dopiero w przyszłą sobotę.

Hala targowa zrobiona... na szaro

Foto: Hala targowa zrobiona... na szaro
cz cz, 02 października 2014 08:05

Jerzy Włodkowski (lat 62) to znany w Łomży i w regionie przedsiębiorca, którego firma Farmal często i chętnie wspiera rozmaite przedsięwzięcia społeczne, kulturalne i sportowe. Wiosną tego roku postanowił z żoną Grażyną, że wkroczą w przestrzeń publiczną i wpiszą się trwalej w pejzaż miasta za sprawą konkursu firmy Dulux „Let's colour” - pokolorujmy świat, w luźnym tłumaczeniu. Przedsiębiorca wysłał pismo do prezydenta, a ten się zgodził, aby do konkursu zgłosić starą halę targową na Starym Rynku w Łomży. Pech chciał, że - zapewne dzięki głosom fejsbukowiczów z miasta - hala w konkursie malowanie wygrała. I od tej pory było już tylko gorzej. Dziś ratusz twierdzi, że winny jest konserwator zabytków, bo się nie zgodził; konserwator mówi, że nie miał na co się nie zgodzić, bo żadnego projektu nie dostał; przedsiębiorca, że „stracił determinację”, a firma Dulux oficjalnie poprosiła o inny obiekt do pomalowania.

Prokurator przy nowej hali targowej

Foto: Prokurator przy nowej hali targowej
cz cz, 25 września 2014 08:10

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo w sprawie oszustwa, jakiego miano dopuścić się podczas budowy nowej hali targowej przy ul. Sikorskiego w Łomży. Oszustwo miało polegać na wprowadzeniu w błąd przedsiębiorcy, który swoje straty wycenił na ponad 370 tysięcy złotych. Sam mówi, że nie został oszukany przez generalnego wykonawcę, bo mając świadomość, z kim rozmawia, zabezpieczył się, ale przez władze miasta, bo sądził, że może im zaufać na słowo. Ostrołęckie śledztwo, póki co, jest „w sprawie”, co oznacza, że nikomu zarzutów śledczy nie przedstawili.

Najważniejsze że chce...

Foto: Najważniejsze że chce...
cz cz, 18 września 2014 08:16

Mariusz Chrzanowski (30 lat), wiceprzewodniczący Rady Miasta Łomża i asystent w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Łomży. Tak zdecydowały władze wojewódzkie partii, a ich wybór w ubiegłym tygodniu zatwierdził Komitet Polityczny – najwyższe ciało w PiS. Krzysztof Jurgiel, członek PK i szef wojewódzkich struktur PiS, przedstawiając Chrzanowskiego jako kandydata partii na prezydenta Łomży mówił, że „najważniejsza jest chęć i wola współpracy” i jak zaznaczał „nasz kandydat chce”.

Prezydenci bez winy, urzędnicy bez kary...

Foto: Prezydenci bez winy, urzędnicy bez kary...
cz cz, 11 września 2014 08:09

Były prezydent Łomży Jerzy Brzeziński i jego zastępca Marcin Brunon Sroczyński zostali uniewinnieni od wszystkich stawianych im zarzutów. Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej uniewinnił byłych prezydentów od skarżeń o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przy realizowanych w latach 2005 i 2007 transakcjach miejską działką przy ul. Poligonowej. Uznał, że miasto nie poniosło na tym żadnej szkody. Byłego wiceprezydenta sąd uniewinnił także od oskarżeń o oszukanie staruszki i składanie fałszywszych oświadczeń majątkowych. Natomiast za winnych sąd uznał zasiadających wraz z nimi na ławie oskarżonych miejskich urzędników, przy czym wobec Sławomira J. „w związku ze znikomą szkodliwością społeczną czynu” umorzył postępowanie, a wobec Wiesława D. uznając, że „czyn ma nieznaczny stopień społecznej szkodliwości”, warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na 1 rok i obciążył go symbolicznymi kosztami. Wyrok nie jest prawomocny i stronom przysługuje prawo odwołania się od niego.

Przedwyborcza POtyczka

Foto: Przedwyborcza POtyczka
cz cz, 04 września 2014 08:11

Na 10 tygodni przed wyborami samorządowymi w Łomży nie ma nawet jednej osoby, która głośno i oficjalnie powiedziałaby, że chce być prezydentem miasta. Nawet nie wiadomo czy obecny włodarz będzie ubiegał się o ponowny wybór. Póki co swoich oficjalnych kandydatów nie zgłosiły nawet dwie główne partie polityczne. Mówi się, że PiS ma wystawić młodego Mariusza Chrzanowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta. On sam, choć potwierdza że tak się mówi, mówi, iż póki co jest kandydatem na kandydata. W PO nieoczekiwanie zaś w kontekście walki o wskazanie kandydata na kandydata na prezydenta Łomży doszło do rozłamu, w wyniku którego z partii odszedł jej przewodniczący i jeden z założycieli Sławomir Zgrzywa. Jego sobotnie oświadczenie o przyczynach odejścia z PO wywołało prawdziwą burzę w świecie łomżyńskiej polityki.

Hurra... Przegraliśmy!

Foto: Hurra... Przegraliśmy!
cz cz, 28 sierpnia 2014 08:14

„Interes społeczny równoważny jest z interesem indywidualnym obywateli” - podkreśla Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, po raz kolejny unieważniając przygotowaną w łomżyńskim ratuszu uchwałę dotyczącą scalenia i podziału nieruchomości w rejonie ulic Żabiej i Sikorskiego. Sprawa ciągnie się od 2007 roku. Władze miasta podejmowały już dwie uchwały, ale ciągle, jak się okazuje, łamiąc przepisy prawa i depcząc jedno z najbardziej podstawowych praw mieszkańców – prawo własności. Wytykał to Naczelny Sąd Administracyjny w 2011 roku unieważniając pierwszą uchwałę i to samo piętnuje teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, podtrzymując decyzję wojewody o unieważnieniu uchwały z 2013 roku. W konkluzji WSA uznał, że wojewoda postąpił słusznie, bo zawarte w uchwale uchybienia prowadziły „do skutków, które nie mogą być tolerowane w demokratycznym państwie prawnym”. W ratuszu przez wszystkie te lata słychać było, że sądy źle rozumieją prawo. Teraz miejscy urzędnicy mówią o możliwości wniesienia odwołania do sądu wyższej instancji, bo wyrok WSA nie jest prawomocny.

Brutalni mordercy zabiegają o łagodniejsze kary

Foto: Brutalni mordercy zabiegają o łagodniejsze kary
cz cz, 21 sierpnia 2014 08:08

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą zabójstwa przed trzema laty byłego wiceprezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego. Brutalne morderstwo wstrząsnęło miastem. Bestialskimi zabójcami okazali się mieszkańcy Łomży, którzy znali swoją ofiarę. Byłego wiceprezydenta miasta zabili tylko po to, by go okraść. Kasację od prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który utrzymał w mocy wymierzone wcześniej przez Sąd Okręgowy w Łomży kary trzech dożywoci oraz 25 i 15 lat więzienia, wnieśli obrońcy czterech z pięciu mężczyzn skazanych za to zabójstwo.

Katarzyna Dowbor oddaje nowy dom w Nowogrodzie

Foto: Katarzyna Dowbor oddaje nowy dom w Nowogrodzie
cz cz, 14 sierpnia 2014 08:08

- Dzięki Pani Kasi Dowbor i jej programowi „Nasz nowy dom” zamykamy stary rozdział w życiu, a otwieramy nowy, z nadzieją na lepszą przyszłość – opowiada z zapałem Adrian Żebrowski (lat 24) z Nowogrodu, który z siostrami: 19-letnią Patrycją i 15-letnią Klaudią wprowadził się w sobotę, 9. sierpnia, do odmienionego cudownym zrządzeniem losu i pięciodniowym staraniem ekipy Polsatu domu rodzinnego. Rozsypująca się ze starości chałupa została już wyremontowana nie do poznania.

Zwolnienia, remonty i nowy sprzęt w łomżyńskim szpitalu

Foto: Zwolnienia, remonty i nowy sprzęt w łomżyńskim ...
cz cz, 07 sierpnia 2014 08:05

- Na urlop muszę jeszcze poczekać, a kiedy wolne od pracy będzie, to... nie wiem – mówi dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Krzysztof Bałata (lat 51), którego czeka wkrótce nieprzyjemne zwalnianie 30 osób do końca bieżącego roku, spłacanie szpitalnych kredytów i pożyczek oraz przyjemniejsze remonty, projekty modernizacji i zakup nowoczesnego sprzętu. Z zewnątrz już teraz widać z daleka, jak olbrzymia bryła szpitala nabiera świeżości i „porządności”. W środku uwijają się robotnicy, przebudowujący i remontujący pomieszczenia, i montujący sprzęt.

Oddali życie aby Polska była wolna i niepodległa

Foto: Oddali życie aby Polska była wolna i niepodległa
cz cz, 31 lipca 2014 08:27

Jak każdego roku zbliżająca się kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, a tym razem jeszcze bardziej bo 70., wywołuje niekończącą się dyskusję na temat jego celowości. Nie jest to niczym nowym, gdyż już w okresie jego trwania różne środowiska polityczne związane z Rządem RP w Londynie prowadziły taki dyskurs. Zawsze jednak w jego tle podkreślana była kwestia interesu narodowego i dobra państwa. Dyskusja ta przeniosła się także do kraju, gdzie jednak „skażona” została przez wprowadzaną w Polsce po 1944 r. ideologię komunistyczną. W tym wypadku sprawa była jasna i prosta – skompromitowany obóz londyński, dla własnych interesów politycznych, wysłał tysiące młodych Polaków na śmierć. Przez następne 45. lat taka wykładnia stała się obowiązującą nie tylko w publicystyce ale także w większości opracowań historycznych. Niestety trwająca tak długi okres czasu indoktrynacja pozostawiła swój ślad do czasów dzisiejszych.

„Drugie” liceum wyprzedziło „Pierwsze”

Foto: „Drugie” liceum wyprzedziło „Pierwsze”
cz cz, 24 lipca 2014 08:09

- Nie ukrywam, że kiedy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży ogłosiła wyniki maturalne, poczułem wielkie zadowolenie – przyznaje Józef Przybylski (lat 65), dyrektor od początku istnienia II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży, które miało najwyższą w tym roku zdawalność matury w mieście (98,9 procent). - Cieszę się, że akurat w tym roku wyprzedziliśmy „Pierwsze”: moi uczniowie zrobili mi wielki prezent przed emeryturą. „Drugie” LO to moje dziecko pedagogiczne, gdzie uczniowie mogą dojrzewać w odpowiednim dla siebie tempie, nie tracąc radości z nauki. Mam satysfakcję, że z roku na rok liceum jest lepsze. Nie tylko w moich oczach i materiałach OKE, ale i w rankingu „Perspektyw” i „Rz” w którym jesteśmy w czołówce pięciuset najlepszych liceów w Polsce. A jest ich ponad 5.000.

« · «« · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę