poniedziałek, 14 października 2019 napisz DONOS@

Wędkarskie trzęsienie ziemi

Foto: Wędkarskie trzęsienie ziemi
cz cz, 16 lipca 2015 07:59

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie wypowiedział Gospodarstwu Rybackiemu Łomża zawarte 10 lat temu umowy użytkowania obwodów rybackich na Pisie i Narwi od ujścia Biebrzy do ujścia Szkwy. Iwona Gawłowska, dyrektor RZGW podała, że umowy zostały rozwiązane ze skutkiem na dzień 13.07.2015 r. i od tego czasu nie ma możliwości uprawiania amatorskiego połowu ryb na tych odcinkach rzek. - Informacja o zakończeniu współpracy przez RZGW z dotychczasowymi dzierżawcami rzeki Narew była dużym zaskoczeniem, jednocześnie przyjęta została z nieukrywaną radością przez część środowiska wędkarskiego - mówi prof. Krzysztof Sychowicz, prezes Koła PZW nr 80 w Łomży. - Wynikało to z dużych zastrzeżeń, które miano do gospodarującej Narwią spółki. To wszystko przesunęła jednak na plan dalszy obawa przed brakiem możliwości dalszego wędkowania, w związku z unieważnieniem posiadanych licencji. Dla wielu osób łączenie wypowiedzenia umowy z zakazem połowu ryb jest zupełnie irracjonalne...

Klapa warta miliony

Foto: Klapa warta miliony
cz cz, 09 lipca 2015 07:42

To może być największa „unijna” klapa Łomży. Chodzi o warty około 6,5 miliona złotych projekt „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”. Głównym jego celem było podłączenie internetu dla pół tysiąca „wykluczonych” mieszkańców miasta, a przy okazji zbudowano kilkanaście kilometrów sieci światłowodowej łączącej większość miejskich szkół i placówek. Problem polega na tym, że na trzy miesiące przed ostatecznym – kilkakrotnie już wydłużanym - terminem zamknięcia i rozliczenia projektu leży on dokumentnie. Zaangażowani w jego realizację kłócą się już chyba o wszystko. O pieniądze za dodatkowe prace, o jakość zainstalowanych urządzeń, a nawet o definicję pojęć. Efekt jest taki, że do zbudowanej sieci podłączono zaledwie około 370 beneficjentów, po czym w maju cała sieć została wyłączona i od tamtej pory, poza pismami, praktycznie nic się nie dzieje. Rozczarowani, teoretycznie podłączeni do darmowego internetu, łomżanie chcą się wycofać z projektu, a zarządzający unijnymi środkami, za które wybudowano sieć grozi, że Łomża będzie musiała oddać całą pozyskaną pulę środków wraz z odsetkami.

MOSiR czyli Miasto Obstawiamy Swoimi i Rodziną

Foto: MOSiR czyli Miasto Obstawiamy Swoimi i Rodziną
cz cz, 02 lipca 2015 07:46

Naciągając do granic absurdu tłumaczenia, że spełnia kryteria konkursowe, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski na nowego dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji powołał 37-letniego Andrzeja Modzelewskiego. To były drobny przedsiębiorca – m.in. właściciel baru, od ponad czterech lat radny miasta, a od ubiegłego roku także specjalista od marketingu w MOSiR. Nim jednak prezydent ogłosił swój wybór, byliśmy świadkami przeciągającego się w nieskończoność żenującego spektaklu, który rzuca nowe światło na ekipę rządzącą miastem od ponad pół roku.

Pracowite życie dyrektora II LO Józefa Przybylskiego

Foto: Pracowite życie dyrektora II LO Józefa Przybyls...
cz cz, 25 czerwca 2015 08:07

Józef Przybylski nigdy nie skarżył się na swój los. Dziękuje Bogu za dobrych ludzi, których spotkał na drodze. I za życie po trzeciej operacji nerki, kiedy jako 21-latek przeżył śmierć kliniczną. Wtedy obiecał w modlitwie, że będzie co dnia za wrócone życie czynić dobro. Dziś ma 66 lat i duży sukces na koncie: 45 lat pracy w łomżyńskiej oświacie. 22 lata pracował w „Drzewnej”, a 23 jako dyrektor stworzonego od podstaw II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży. Obiecał pierwszemu rocznikowi, ślubującemu na flagę, że ukończą II LO ze sztandarem: „matką chrzestną” została Hanka Bielicka. Profesora oświaty na emeryturze wspomni 3500 absolwentów II LO i może drugie tyle „Drzewnej”.

Tancerze B.K. Step ze złotymi medalami

Foto: Tancerze B.K. Step ze złotymi medalami
cz cz, 18 czerwca 2015 08:06

- Jesteśmy niezwykle dumni z tylu osiągnięć naszych podopiecznych i szczęśliwi, że mamy zdolną i tak pracowitą młodzież, przygotowującą się również w weekendy, wieczory i noce – mówi Marek Kisiel (lat 35 i pół), którego tancerki i tancerze ze Studio Tańca B.K. Step w Łomży zdobyli 2 złote medale, srebrny i brązowy podczas European Championship & World Cup Artist Dance w Płocku. W zawodach brali udział najlepsi tancerze z Niemiec, Rosji, Węgier, Czech, Belgii, Czarnogóry i Polski. - Czasu przed mistrzostwami było niewiele, aby dopracować choreografię, dlatego wspólnie z instruktorami studia postawiliśmy na formacje i małe grupy. - W kategorii Urban Street Hip Hop Large Teams najwyższe miejsca na podium zajęły zespoły: B.K.Team (Juniors) i Skrecz (Youth & Adults) oraz w kategorii Small Teams drugie B.K.Teamki (Juveniles) i trzecie B.K.Team (Juniors).

Światowy teatr bez granic w Łomży

Foto: Światowy teatr bez granic w Łomży
cz cz, 11 czerwca 2015 08:15

Przedstawienie „A niech to gęś kopnie” poznańskiego Teatru Animacji rozpoczęło tegoroczną edycję 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. To największe i najważniejsze wydarzenie artystyczne roku w Łomży. – Przez cztery dni, nasze piękne miasto stanie się stolicą teatrów lalkowych – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski otwierając Festiwal. O nagrodę główną Grand Prix rywalizuje 15 teatrów: pięć polskich i 10 zagranicznych, w tym z tak egzotycznych państwa jak Argentyna, Jordania czy Singapuru. Przy okazji w mieście odbywa się szereg imprez towarzyszących. Wśród nich są wieczorne spektakle plenerowe na starówce. W środę na Starym Rynku zaprezentował się Teatr Biuro Podróży z Poznania, dziś wystąpi Teatr Akt z Warszawy, a w piątek na Farnej odbędzie się show, jedynego w swoim rodzaju freaka i hipstera, Kazia Sponge.

Biskup Tadeusz

Foto: Biskup Tadeusz
cz śr, 03 czerwca 2015 08:09

W wieku 85 lat zmarł ksiądz biskup senior Tadeusz Zawistowski. Odszedł 1 czerwca 2015 r. o godz. 2.00 w nocy, w szpitalu w Łomży, gdzie trafił tydzień wcześniej. Cieszący się ogromnym szacunkiem i uznaniem wiernych hierarcha w kapłaństwie przeżył 60 lat z czego 42 w biskupstwie. Konsekrowany w 1973 roku przez Ojca Świętego Pawła VI był biskupem niezłomnym i prawdziwym patriotą. Za wybitne zasługi dla środowiska kombatantów, za działalność na rzecz podtrzymywania tradycji patriotycznych został odznaczony przez Prezydenta RR Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a Instytut Pamięci Narodowej nadał mu odznakę honorową „Świadek Historii”. - Być może, niektórzy myślą, że dokonałem wybitnych, niemalże bohaterskich czynów. Nic z tych rzeczy! - mówił nam wówczas biskup Tadeusz. - Spoglądając w przeszłość, widzę, że cechowała go głęboka wiara, rozmodlenie i walory duchowe, nadprzyrodzone. Miał życzliwość nie tylko dla kapłanów, ale i dla przeciętnego człowieka – wspomina Zmarłego ks. infułat Jan Sołowianiuk.

Nowa stacja dializ oczyści nerki pacjentów w lipcu

Foto: Nowa stacja dializ oczyści nerki pacjentów w lipcu
cz cz, 28 maja 2015 08:10

- Przez sztuczną nerkę przechodzi 300 ml krwi na minutę, która pobierana jest jedną igłą z przetoki na przedramieniu i kilkanaście centymetrów dalej wpuszczana drugą jako oczyszczana – objaśniał szczęśliwy ordynator oddziału nefrologii i kierownik stacji dializ dr Henryk Perkowski (lat 69), gdy pokazał dwie sztuczne nerki w eleganckiej nowej stacji dializ Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, którą poświęcił biskup łomżyński Janusz Stepnowski. - To będzie już poziom europejski – ocenił dr Jerzy Smoszna (lat 57), kierownik stacji w klinice chorób wewnętrznych, nefrologii i dializoterapii CSK MON przy Szaserów w Warszawie, który przyjechał podpatrzeć, co i jak wprowadzić u siebie.

Spokojne miasteczko... z terrorystami i gangsterami?

Foto: Spokojne miasteczko... z terrorystami i gangste...
cz cz, 21 maja 2015 08:18

Wydawać by się mogło, że Łomża to ciche, spokojne miasteczko, w którym czas płynie wolniej i nic się nie dzieje. Ostatnie doniesienia każą jednak zastanawiać się czy taka opinia jest prawdziwa. W ubiegłym tygodniu media w całym kraju obiegła informacja o zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego trzech mężczyzn podejrzanych o terroryzm. Powołując się na nieoficjalne informacje przekazywano, że to Czeczeni, którzy zbierali pieniądze dla Państwa Islamskiego. Niektóre media podały, że zatrzymania dokonano... w Łomży. Nikt tego oficjalnie nie potwierdza. Policja chwali się natomiast rozbiciem miejscowej grupy przestępczej „o charakterze zbrojnym”. Banda miała trudnić się handlem narkotykami i bronią oraz wyłudzaniem kredytów. Przy zatrzymanych, wśród których są także łomżanie, znaleziono kałasznikowa, strzelbę i rewolwer, a także ponad 16 kilogramów amfetaminy i ponad kilogram marihuany. W tym samym czasie inna grupa policjantów zatrzymała szajkę, którą podejrzewa się o rozprowadzenie na terenie Łomży ponad 2 kg marihuany.

Większy bat na piratów drogowych

Foto: Większy bat na piratów drogowych
cz cz, 14 maja 2015 08:04

Od piątku zmieniają się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodach, a od poniedziałku zaostrzone będą kary dla pijanych i zbyt szybko jeżdżących kierowców. Za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h automatycznie będzie się traciło prawo jazdy na trzy miesiące. Ewelina Szlesińska, oficer prasowy policji w Łomży, podaje, że w ubiegłym roku z takim przekroczeniem prędkości zatrzymano w mieście i regionie 211 kierowców, a w tym roku już 73. Jeszcze teraz piraci drogowi otrzymają punkty karne i mandat, ale już od poniedziałku od razu stracą prawo jazdy. Surowiej niż dziś mają być karani także pijani kierowcy, którym uprawnienia do kierowania sądy mają zabierać na co najmniej 3 lata i do tego obciążać ich wysokimi nawiązkami. - Wszelkie działania, które prowadzą do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach, są cenne i godne pochwały – mówi Mirosław Oliferuk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży. - Pytanie fundamentalne: czy zaostrzając kary w nieskończoność osiągniemy zamierzony efekt?

Święto 3 Maja

Foto: Święto 3 Maja
cz cz, 07 maja 2015 08:12

W niedzielny, słoneczny poranek na Placu Papieża Jana Pawła II zebrało się około 300 osób. Byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, wojskowi, kombatanci, harcerze, delegacje organizacji i związków... Zbiórką pocztów sztandarowych i złożeniem kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty, rozpoczęły się oficjalne uroczystości w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kulminacyjnym momentem było zaś, w samo południe na Starym Rynku, złożenie ślubowania przez 21. nowych „strzelców” Jednostki Strzeleckiej 1012 Łomża, której tego dnia zyskała także patrona. - Przyjęcie imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej jest dla nas wielkim wyzwaniem, któremu, mam nadzieję, podołamy – mówił chorąży Adam Perkowski, dowódca jednostki ogólnopolskiego stowarzyszenia Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza. To paramilitarna organizacja młodzieżowa działająca pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Jest ona kontynuatorem tradycji międzywojennego Strzelca, którego założycielem i Komendantem był Marszałek Polski Józef Piłsudski.

Co trzeci bezrobotny w Łomży ma do 30 lat

Foto: Co trzeci bezrobotny w Łomży ma do 30 lat
cz cz, 30 kwietnia 2015 08:08

- Sytuacja ludzi młodych do 30. roku życia na rynku pracy jest bardzo trudna, ponieważ na całym obszarze działania PUP Łomża stanowią oni 36 procent bezrobotnych, zaś w samej Łomży jest to aż 31 procent - mówi Elżbieta Bazydło – Olejniczak, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży, przytaczając dane na koniec roku 2014. - Niestety, w ciągu pierwszego kwartału roku 2015, na dobrą sprawę, niewiele się zmieniło... W dalszym ciągu prawie 88 procent zarejestrowanych w mieście bezrobotnych w trudnej sytuacji na rynku pracy. Praktycznie każdy z nich potrzebowałby sensownego wsparcia usługą, jak poradnictwo zawodowe i szkolenia, albo instrumentem na rynku pracy, jak staże czy prace interwencyjne. Może to pomogłoby niektórych reaktywować zawodowo...

„Otwarcie” na Stary Rynek

Foto: „Otwarcie” na Stary Rynek
cz cz, 23 kwietnia 2015 08:02

Trzy lata temu, gdy rozpoczęto cząstkami remont Starego Rynku, już zlikwidowano możliwość objazdu go dookoła, zamieniając uliczkę przed kamienicami pod arkadami w deptak. Opracowana jeszcze za czasów prezydenta Jerzego Brzezińskiego koncepcja zakładała przekształcenie Starego Rynku, tak jak dochodzących do niego ulic Długiej i Farnej, w reprezentacyjny deptak. Zdaniem przynajmniej części kupców z rejonu starówki, stało się to przyczyną kłopotów ich biznesów. Przez kilka lat ich postulaty, wspierane przez znaczną części radnych, były zbywane przez ekipę poprzedniego prezydenta. Teraz samochody znowu mają pojechać wokół Starego Rynku. A pierwszym krokiem do nowego „otwarcia” ma być zgoda radnych na zwolnienie z opłat za postój samochodu. - To ukłon w stronę kupców, którzy z taką prośbą zwrócili się do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego – mówi jego zastępca Andrzej Garlicki. - Zarówno zwolnienie z opłat jak i możliwość objazdu Starego Rynku, chcemy wprowadzić na próbę na cztery miesiące.

Problemem jest Via Baltica czy władza?

Foto: Problemem jest Via Baltica czy władza?
cz cz, 16 kwietnia 2015 07:50

Na pierwszym miejscu zagrożeń dla rozwoju gospodarczego miasta Łomża jest... Przebieg Paneuropejskiego Korytarza Transportowego (Via Baltica) przez Łomżę. Tak orzekł zespół „miejskich ekspertów” przygotowując analizę SWOT w zakresie gospodarki na potrzeby tworzonego nowego Programu Rozwoju Miasta Łomża. Zaskakujące twierdzenie, zważywszy, że położenie miasta przy ekspresowej drodze w tym samym dokumencie jest wymienione na pierwszym miejscu „mocnych stron” Łomży oraz na trzecim miejscu jej „szans”. Jak wynika z zapisanych w tym samym dokumencie zdiagnozowanych przez przedsiębiorców kluczowych problemów rozwoju gospodarczego miasta niemal wszystkie one zostały stworzone przez władze lokalne Łomży.

Ordynatorzy i lekarze w szpitalu na lata

Foto: Ordynatorzy i lekarze w szpitalu na lata
cz cz, 09 kwietnia 2015 08:09

Zakończyły się prawie wszystkie konkursy na ordynatorów Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, w wyniku czego na stanowiskach pozostało 12 kierujących oddziałami - na 20. Nowych szefów mają: położnictwo i ginekologia: dr Tomasz Sokół i z-ca dr Robert Pijagin, noworodkowy - dr Dariusz Ślesicki, urologia – dr Marek Załęski, psychiatria – dr Irena Dworakowska, chirurgia – dr Bolesław Astapczyk oraz od kilka miesięcy także OIOM – dr Izabella Ziółek. Jednocześnie trwały negocjacje dyrekcji z lekarzami, w wyniku czego umowy o pracę lub kontrakty na trzy lub cztery lata podpisało 197 medyków. - W tej chwili zwolnień nie przewidujemy, mamy zoptymalizowaną liczbę osób personelu medycznego i administracyjno-technicznego – ocenia przewodnicząca komisji konkursowej Hanna Majewska – Dąbrowska, zastępca dyrektora szpitala, gdzie pracuje 417 pielęgniarek i położnych i 446 obsługi.

Utopijne plany na kolejne euromiliony

Foto: Utopijne plany na kolejne euromiliony
cz cz, 02 kwietnia 2015 08:04

Plany i zamierzenia władz na unijne dotacje z nowego rozdania kuszą rozmachem i dalekowzrocznością. W 2020 roku Łomża ma mieć nie tylko drogę ekspresową do Warszawy i Ełku, kolej do Białegostoku i Ostrołęki. Władze miasta Łomża i trzech okolicznych gmin: Łomża, Piątnica i Nowogród, które wspólnie stworzyły Łomżyński Obszar Funkcjonalny, zamierzają 8 mln zł przeznaczyć na budowę w mieście lądowiska, oraz „zainwestować” w Narew, dzięki czemu region zyska „nade wszystko włączenie komunikacyjne drogą wodną do sieci europejskich dróg wodnych” w tym tej do Oceanu Atlantyckiego. Aby to uzyskać, za dziesiątki albo setki milionów złotych, planują rozebranie rafy utrudniających żeglugę po rzece, dokończenie bulwarów w Łomży, zbudowanie bulwarów i portu w Nowogrodzie, przystani w Piątnicy i Siemieniu Nadrzecznym, oraz wybudowanie ścieżek rowerowych wzdłuż Narwi.

Bieda aż piszczy...

Foto: Bieda aż piszczy...
cz cz, 26 marca 2015 08:06

- Jak mamy żyć – pytała władze miasta Ewa Archacka, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. To samorządowa placówka, której pracownicy zajmują się pomocą kilku tysiącom mieszkańców Łomży borykających się przede wszystkim z ubóstwem. Problem polega na tym, że nie tylko widzą biedę, ale bardzo często sami ją klepią. Zwodzeni od lat obietnicą podwyżek teraz głośno mówią, że mają już tego dosyć. - Przez 20 lat mieliśmy 500 złotych podwyżki. Po 32 latach pracy dostaję na rękę 2200 zł. To z 20-letnią wysługą lat i 160 zł dodatku za pracę w rejonie – mówiła stojąc w środę przed Radą Miejską zdesperowana pracownica MOPS-u. - Kolejni prezydenci nam obiecują i nic z tego nie wychodzi.

Pierwsza setka prezydenta Chrzanowskiego

Foto: Pierwsza setka prezydenta Chrzanowskiego
cz cz, 19 marca 2015 07:52

9 grudnia 2014 roku Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i objął urząd prezydenta Łomży. Od tego dnia minęło właśnie pierwsze sto dni. Chrzanowski, który na prezydenta został zgłoszony przez PiS, jest najmłodszym z dotychczasowych prezydentów Łomży ma 30 lat, a urząd obejmował ciesząc się największym - odkąd przeprowadzane są wybory bezpośrednie - poparciem 11 tysięcy 367 łomżan. Mówił, że „ma konkretny program działań”, i obiecał, że pod jego rządami Łomża będzie się mogła „normalnie” rozwijać. Po stu dniach w drodze do normalności konkretów, niestety nie widać, a do końca kadencji postało już tylko 13. takich setek.

Statek „Bona” z Łomży odpływa w siną dal

Foto: Statek „Bona” z Łomży odpływa w siną dal
cz cz, 12 marca 2015 07:35

Wpisała się momentalnie w łomżyński pejzaż nad Narwią od strony Rybaków: zgrabny, niebiesko-biały korpus statku wycieczkowego przy zielonym brzegu rzeki, czasami posuwający się w górę do zakrętu albo z nurtem w dół do Piątnicy. Nie będzie więcej cieszyć oczu ani służyć rejsom. - Niech szlag trafi „Bonę”, nie chcę o niej więcej słyszeć – zżyma się kapitan Wiesław Szczubełek z Łomży, który wiosną 2008 roku z wielkim zapałem remontował z kolegami pływający nabytek, a siedem lat później z jeszcze większą ulgą sprzedał. - Jak go kupowałem, myślałem, że będą klienci, że zarobię, a nie, że będę dokładał.

Śmieci niezgody

Foto: Śmieci niezgody
cz cz, 05 marca 2015 08:07

Powołanie Zakładu Gospodarowania Odpadami, czyli czwartej miejskiej spółki Łomży, miało uchronić nas przed finansową katastrofą, jaką byłaby konieczność zamknięcia wysypiska śmieci w Czartorii koło Miastkowa. Groźba była ogromna, bo tam kilka lat temu, za ponad 37 mln zł, z wykorzystaniem unijnej dotacji, miasto wraz z 18 okolicznymi gminami wybudowało Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, który stał się Regionalną Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Pod koniec stycznia na wniosek prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, i po zarzutach o zaniedbania poprzedników, radni miasta podjęli uchwałę zezwalającą na powołanie spółki i przekazanie jej zakładu w Czartorii. Niedługo po tym prezydent Łomży ogłosił sukces, bo ZGO „Sp.z o.o. w organizacji” dostała od marszałka decyzję, umożliwiającą dalsze funkcjonowanie wysypiska śmieci. Okazuje się, że sukces oznajmiono jednak chyba przedwcześnie, bo katastrofa - i to nie tylko wizerunkowa - wisi na włosku.

« · «« · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · »» · »
 
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę