Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 września 2020 napisz DONOS@

Stresy i nadzieje gimnazjalistów

Foto: Stresy i nadzieje gimnazjalistów
cz cz, 21 kwietnia 2016 08:04

Trzy dni trwał maraton egzaminacyjny ponad 600 trzecioklasistów w ośmiu gimnazjach w Łomży. W poniedziałek testy z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz charakterystyka z polskiego. Wtorek poświęcili na biologię, chemię, fizykę i geografię oraz matematykę; środę – angielski podstawowy i rozszerzony. W szkołach panował spokój, przyjazna atmosfera ze strony nauczycieli i stres, z jakim uczniowie radzili sobie różnie: wychodząc na spacer, jedząc orzechy lub rozmawiając z rodzicami.

6. rocznica katastrofy smoleńskiej w Łomży

Foto: 6. rocznica katastrofy smoleńskiej w Łomży
cz cz, 14 kwietnia 2016 08:08

Kilkadziesiąt osób zebrało się w niedzielny poranek w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Łomży. Gdy o 8.41 nad całym miastem rozległ się dźwięk syren alarmowych tu wszyscy stanęli w bezruchu. W ten sposób rozpoczęły się miejskie uroczystości związane z 6. rocznicą katastrofy smoleńskiej. 10. kwietnia 2010 roku, w okolicach lotniska pod Smoleńskiem rozbił się samolot z delegacją najwyższych władz państwowych udających się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką i inni najwyżsi rangą urzędnicy państwowi.

Płatnego parkowania w Łomży już nie będzie...?

Foto: Płatnego parkowania w Łomży już nie będzie...?
cz cz, 07 kwietnia 2016 08:08

Od 1 maja do końca roku parkowanie w Strefie Ograniczonego Postoju w Łomży będzie bezpłatne. Czy później wróci? - tego jeszcze nie wiadomo. O zawieszeniu poboru opłat w strefie na 8 miesięcy miejscy radni zdecydowali podczas ubiegłotygodniowej sesji, ale ich decyzja była odpowiedzią na zupełnie inne propozycje prezydenta miasta, który jeszcze kilka miesięcy temu chciał znaczącego zwiększenia zasięgu strefy, wydłużenia czasu płatnego parkowania i drastycznego wzrostu opłaty abonamentowej dla stałych klientów. - Nasza wizja rozwoju i znaczenie Strefy Ograniczonego Postoju, jest inna – mówi radny Dariusz Domasiewicz, przewodniczący Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miejskiej. To on na posiedzeniu komisji zaproponował zawieszenie do końca roku poboru opłat w strefie i mówi on że to taki „okres karencji” przed likwidacją strefy. - Chcieliśmy uniknąć sytuacji, że od razu zlikwidujemy strefę, a za rok z jakichś powodów trzeba będzie ją odtwarzać – podkreśla.

Składamy wnioski do programu 500+

Foto: Składamy wnioski do programu 500+
cz cz, 31 marca 2016 08:10

- Spodziewamy się, że 1. kwietnia przyjdzie bardzo dużo ludzi, ponieważ już teraz mamy mnóstwo telefonów w sprawie programu 500+, który jest pomocą państwa w kosztach wychowania dzieci - mówi Beata Jagielak – Dardzińska, kierownik referatu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych Urzędu Miejskiego w Łomży. - Szacunkowo można powiedzieć, że dziś w Łomży mieszka około 8 – 9 tysięcy dzieci do 18 lat. Comiesięczne świadczenie 500 zł będzie wypłacane zależnie od miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Wnioski będziemy przyjmowali w trzech punktach w mieście.

Park Przemysłowy Łomża pobudza do...

Foto: Park Przemysłowy Łomża pobudza do...
cz cz, 24 marca 2016 08:16

Po oddaniu do użytku w lipcu ubiegłego roku nowoczesnego i drogiego biurowca Parku Przemysłowego Łomża roczne przychody miejskiej spółki wzrosły z 91 tys. zł w 2014 roku do 206 tys. zł w 2015 roku. W tym samym czasie koszty spółki poszybowały w górę z niespełna 345 tys. zł w 2014 roku do ponad 1 miliona 20 tysięcy złotych w 2015 roku. - W sumie, w trzecim roku działalności spółka osiągnęła ujemny wynik finansowy w wysokości (minus) 476.122,38 złotych – czytamy w sprawozdaniu spółki z działalności w 2015 roku, które zostało przekazane miejskim radnym.

Łomża ma za mało przedszkoli

Foto: Łomża ma za mało przedszkoli
cz cz, 17 marca 2016 08:05

We wtorek ruszyła rekrutacja do miejskich przedszkoli. Zapisów dokonują rodzice dzieci pierwszy raz idących do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Szansę dostania się do przedszkola mają dzieci mieszkające na terenie Miasta Łomża, a rekrutacja odbywa się przy wsparciu systemu elektronicznego z wykorzystaniem jednolitych kryteriów naboru do wszystkich przedszkoli. I jeszcze jedna ważna sprawa - o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba punktów wyliczanych z kryteriów. Początek przedszkolnej rekrutacji zbiegł się z opublikowaniem przez Najwyższą Izbę Kontroli raportu z realizacji przez samorządy tego zadania. - Istnieje realne zagrożenie związane z zapewnieniem miejsc w przedszkolach wszystkim uprawnionym dzieciom – ostrzega NIK i zaleca samorządom – także miastu Łomża - zintensyfikowanie działań na rzecz zapewnienia opieki tym dzieciom i stałej analizy potrzeb, uwzględniającej tendencje demograficzne i oczekiwania rodziców. - „Istniejąca baza oświatowa w Łomży (przedszkola i oddziały przedszkolne) nie umożliwia zagwarantowania wszystkim zameldowanym na terenie miasta dzieciom (w wieku trzech - pięciu lat) miejsc w przedszkolach publicznych od roku szkolnego 2017/2018” – czytamy w raporcie, który NIK opracowała we wrześniu ubiegłego roku, gdy prawo obligowało dzieci 6-letnie do pójścia do szkoły. W grudniu Sejm zniósł ten obowiązek i teraz także te dzieci mogą zostać w przedszkolach, co potęguje problem niedoboru miejsc.

Prezydent, program, przedsiębiorczość

Foto: Prezydent, program, przedsiębiorczość
cz cz, 10 marca 2016 08:03

- Zaraz po wygranych wyborach chciałbym wprowadzić nowy program dla przedsiębiorców – zapowiadał Mariusz Chrzanowski w trakcie kampanii wyborczej w 2014 roku deklarując, że program jest przygotowany, a przedsiębiorcy otrzymają 5% ulgi w podatku od nieruchomości za stworzenie nawet jednego miejsca pracy. Po wygraniu wyborów i złożeniu ślubowania jako prezydent Łomży powtarzał te zapowiedzi, a stworzenie nowego programu dla przedsiębiorców z Łomży wskazywał jako „pierwsze zadanie dla siebie i całej Rady Miasta”. Jak się okazuje, program być może będzie gotowy na półmetek kadencji. Prezydent Mariusz Chrzanowski w powyborczy poniedziałek spośród miejskich urzędników powołał zespół odpowiedzialny za opracowanie Programu rozwoju przedsiębiorczości. Na wykonanie zadania mają czas do końca września.

Obwodnica Łomży ruszy za rok, dwa albo trzy...

Foto: Obwodnica Łomży ruszy za rok, dwa albo trzy...
cz cz, 03 marca 2016 08:21

Stanowisko w sprawie przyspieszenia budowy drogi ekspresowej S 61, zwanej Via Baltica, w tym obwodnicy Łomży, przyjęło kilkudziesięciu posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości w sobotę na wyjazdowym posiedzeniu klubu w Hotelu Gromada w Łomży. Organizatorzy nie kryli, że spotkanie służy głównie promowaniu Anny Marii Anders jako kandydatki PiS na senatora w wyborach, które odbędą się w tę niedzielę. Do miasta przyjechał wicepremier Piotr Gliński, kilku ministrów i wiceministrów, którzy rozjechali się „na spotkania z mieszkańcami”. Jedno z nich z odbyło się z udziałem kandydatki i Jerzego Szmita, wiceminister infrastruktury i budownictwa, odpowiedzialnego za transport drogowy i budowę dróg. Dopytywany o plany budowy Via Baltica z obwodnicą Łomży, zapewniał, że „na pewno taka wola jest”, ale mówił, że pieniędzy na tę inwestycję nie ma. Jako termin kiedy może nastąpić „rozpoczęcie obwodnicy Łomży”, wskazał 2017 rok, natomiast Klub PiS w stanowisku o przyspieszeniu napisał, że „prace przy budowie drogi mogłyby ruszyć już na przełomie 2018 i 2019 roku”.

Batalia o... „losy ojczyzny”

Foto: Batalia o... „losy ojczyzny”
cz cz, 25 lutego 2016 08:05

Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego i Janusz Korwin-Mikke, szef własnej partii KORWiN, w Łomży byli w tym tygodniu. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, ma przyjechać za tydzień. W politycznie rosnącym napięciu coraz bardziej swą podmiotowość tracą główni bohaterowie, czyli kandydaci na senatora w wyznaczonych na 6 marca wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu łomżyńsko-suwalskim. Jest ich sześcioro, ale główni pretendenci do fotela to: Anna Maria Anders z PiS popierana przez Kukiz'15 i Mieczysław Bagiński z PSL, popierany przez PO, Nowoczesną, a nawet KOD. Wokół nich powstaje spór o... „losy ojczyzny”, a wybory mają być okazją do wyrażenia poparcia lub dezaprobaty dla poczynań rządzącego w Polsce od kilku miesięcy PiS-u.

Niebezpieczne drogi do Łomży

Foto: Niebezpieczne drogi do Łomży
cz cz, 18 lutego 2016 08:22

Na 100 wypadków drogowych w Podlaskiem ginie 17 osób. To najgorszy wynik w kraju gdzie wskaźnik ten wynosi „jedynie” 9. Policjanci już oficjalnie potwierdzają, że najbardziej niebezpieczne są prowadzące do Łomży drogi krajowe nr 61 od Augustowa i 64 od Jeżewa, oraz łączącą Grajewo z Białymstokiem dk nr 65, a dopiero później jest 8 i 19. Choć ogólna liczba zdarzeń drogowych w skali województwa z roku na rok spada, to na „61” po raz kolejny z rzędu zanotowano ich wzrost – tym razem o 7%. Na około 120-kilometrowym odcinku tej trasy prowadzącej przez powiaty łomżyński, kolneński i grajewski w ubiegłym roku policjanci odnotowali 480 zdarzeń drogowych. W tej grupie było 36 wypadków w których 6 osób zginęło, a 42 osoby zostały ranne.

„Wystarczy odrobina chęci”

Foto: „Wystarczy odrobina chęci”
mm cz, 11 lutego 2016 08:25

- Myślę, że po raz pierwszy rodzice mają absolutną wolność, decydują czy sześciolatek uczy się w szkole czy przedszkolu. I trzeba tę wolność uszanować, a samorządy biorą tak samo jak państwo podatki od swoich obywateli i muszą zrobić wszystko, żeby tego najmniejszego obywatela uszanować. Nauczyciele, którzy uczą w klasach 1-3, kończą te same studia co nauczyciele przedszkola. W związku z tym, skoro mamy jeden samorząd, jeden organ prowadzący, a dzieci jest tyle samo, wystarczy odrobina chęci organizacyjnej, aby nauczyciele znaleźli się właśnie w zerówkach w przedszkolach, jeżeli rodzice tak zdecydują – mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska (PiS) podczas posiedzenia konwentu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i gmin Małopolski.

Prezydencka wojna z 6-latkami

Foto: Prezydencka wojna z 6-latkami
cz cz, 04 lutego 2016 08:16

Wszystkie dzieci 6-letnie z Łomży 1. września pójdą do szkoły – jak nie do klasy pierwszej, to do szkolnej „zerówki” - ogłosiła w obecności prezydenta Mariusza Chrzanowskiego jego zastępczyni ds. oświaty dr Agnieszka Muzyk, wywołując konsternację nie tylko rodziców tych dzieci. Władze miasta zapowiadały, że tak ma być i w kolejnych latach. Zrobiły to przedwcześnie i zdecydowanie za ostro. - Wybór miejsca realizacji wychowania przedszkolnego dla dziecka 6-letniego należy do rodzica – podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej, które zapytaliśmy o to, czy nieutworzenie w mieście zerówki w przedszkolu to złamanie prawa. Rzecznik Praw Obywatelskich także, wskazując Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz akty prawa międzynarodowego, jak Konwencja Praw Dziecka, twierdzi, że wychowanie i kierowanie losami dziecka należy do praw i obowiązków rodziców. - Radni gminy, reprezentujący mieszkańców, mogą zdecydować, że zerówek w przedszkolu nie będzie, o co zabiega organ prowadzący szkoły, na przykład, prezydent Łomży, ale rodzice mają też prawo uznać, że ich prawa zostały ograniczone albo złamane – podkreśla dr Agnieszka Grzelak, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze RPO, wskazując, że taką uchwałę Rady Miasta można zaskarżyć do sądu administracyjnego.

Ostatnie seanse w starym Kinie Millenium

Foto: Ostatnie seanse w starym Kinie Millenium
cz cz, 28 stycznia 2016 08:17

- Wyburzymy w środku praktycznie wszystko: ściany, sufity podwieszane i łazienki, żeby wszystko było najnowocześniejsze, zupełnie inne, niż do tej pory widzieli w tym budynku przez dziesiątki lat łomżyniacy - zapowiada Karol Charubin, który z bratem Radosławem kupił budynek Kina Millenium w Łomży. Zamierzają przez pół roku stworzyć Kino Millenium na miarę XXI wieku: dwie klimatyzowane sale kinowe na 240 i 130 miejsc, wygodne fotele skokowe, żeby widzowie nie zasłaniali ekranu 3D, nagłośnienie dużej sali z procesorem Lexicon, 32 głośniki w dwóch rzędach, oraz kawiarenka kinowa ze smakołykami i napojami. Kinomani, chcący przeżyć niepowtarzalne chwile, do starego Kina Millenium w Łomży mogą wybrać się na ostatnie seanse do niedzieli włącznie.

6-latki z Łomży pójdą do szkoły?

Foto: 6-latki z Łomży pójdą do szkoły?
cz cz, 21 stycznia 2016 08:37

Od września w Polsce ponownie obowiązek nauki w szkole będzie dotyczył dzieci 7-letnich. 6-latki, którym dano „prawo nauki” w klasie 1. szkoły podstawowej, jeśli z tego prawa ich rodzice nie skorzystają, będą musiały przejść obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Tyle tylko, że na razie nie wiadomo gdzie – w przedszkolach czy w szkole. Dla urzędników z ratusza podstawowym problemem nowego roku szkolnego będzie „pusty rocznik” w klasach pierwszych szkół podstawowych. Rodzice 7-latka do końca marca mają czas na decyzję czy ich pociecha ma powtarzać klasę pierwszą, czy normalnie zdać do klasy drugiej. Dzisiaj wiadomo tylko tyle, że do klas pierwszych miejskich podstawówek we wrześniu na pewno pójdzie jedynie 68 uczniów. To mniej niż 3 klasy, a dziś jest ich aż 37. Powstaje problem wolnych sal, ale przede wszystkim wolnych nauczycieli.

Łomżyńska orkiestra zagrała dla dzieci i seniorów

Foto: Łomżyńska orkiestra zagrała dla dzieci i seniorów
cz cz, 14 stycznia 2016 08:36

70 tysięcy złotych zebrano podczas 24. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łomży. To o 18 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym, a jak podaje szefowa Sztabu WOŚP Łomża, Monika Orłowska-Laskowska, nie jest to jeszcze ostateczna kwota, bo nie skończyły się aukcje na serwisie Allegro. W tym roku zbierano pieniądze na wyposażenie oddziałów pediatrycznych i godną opiekę medyczną dla seniorów, a wśród ponad 90. wolontariuszy w regionie były też 3-miesięczne bliźnięta-wcześniaki Franek i Antek, synowie Anny Żebrowskiej i Pawła Brzezińskiego. – To najmłodsi wolontariusze w Polsce – mówi Paweł Brzeziński. – Zawdzięczają Orkiestrze życie, dlatego chcąc podziękować za to, że nasze dzieci mogły korzystać z tego sprzętu, też włączyliśmy się w zbiórkę!

Trzech Króli

Foto: Trzech Króli
cz cz, 07 stycznia 2016 08:30

- Ten Orszak to nie tylko przemarsz ulicami miasta, ale nasze wyznanie wiary, że nasze życie chcemy budować na fundamencie trwałym, jakim jest Jezus Chrystus i Jego nauka - mówił ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski do kilkutysięcznego tłumu wiernych, którzy w orszakach z trzech łomżyńskich parafii doszli na Skate Park osiedla Perspektywa, gdzie z trzema królami oddali symboliczny pokłon Dzieciątku. W środę 6 stycznia Kościół obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. To jedna z głównych uroczystości kościelnych i dzień wolny od pracy. W Łomży po raz czwarty przeszedł Orszak Trzech Króli. „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie” to hasło orszaków, podkreślające katolickie wydarzenia 2016 roku: Rok Świętego Miłosierdzia, XXXI Światowe Dni Młodzieży oraz jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

„Paradiso”

Foto: „Paradiso”
cz śr, 30 grudnia 2015 08:13

Zaczynali rok temu bez żadnego dofinansowania. Wnieśli własne meble z piwnicy i garażu, założyli akwarium, zaś w obszernej sali ustawili wersalki, na których zasiedli wygodnie starsi ludzie. Szóstka pensjonariuszy „Paradiso” ma stałą opiekę, ciepłą świetlicę i dwie sypialnie, posiłki w jadalni, a przede wszystkim – towarzystwo swoje i życzliwych opiekunek. Zasługa to społeczników z Łomżyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Pan Henryk gra w warcaby, pani Tereska robi szalik na drutach. Nie znali się, a są jak rodzina.

(przed)świąteczna plaga pijanych kierowców

Foto: (przed)świąteczna plaga pijanych kierowców
cz śr, 23 grudnia 2015 08:09

Okres świąteczno-noworoczny to czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Często także z alkoholem. Niestety jak się okazuje czasami uczestnicy takich biesiad postanawiają po nich jechać samochodem. Tylko w ostatnim tygodniu w mieście i najbliższej okolicy doszło do kilku zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. W Łomży pijany kierowca autobusu na Szosie Zambrowskiej uderzył w tył osobówki zatrzymującej się przed przejściem dla pieszych. Inny, pijany kierowca toyoty, na ul. Pileckiego staranował dwa volkswageny jadące w przeciwnym kierunku. W Nowogrodzie pijany kierowca wjechał w stację pali, a pod Kolnem pijana kobieta ścięła mazdą przydrożny słup oświetleniowy. Szczęśliwie we wszystkich tych zdarzeniach nikomu nic się nie stało, ale policjanci podkreślają, że okres świąteczno-noworoczny dopiero się rozpoczyna i apelują aby powstrzymać pijanego kierowcę.

Łomżyńska gwiazda łomżyńskiego sylwestra

Foto: Łomżyńska gwiazda łomżyńskiego sylwestra
cz cz, 17 grudnia 2015 08:08

Miejska impreza na powitanie Nowego Roku zacznie się o godzinie 21:45, a zakończy ok. 1:30 w nocy – zapowiada prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Na scenie wystąpią: zespół Verba z Piły, ukraińska piosenkarka Anna Zlagodukh, znana m.in. z Muzycznych Dni Drozdowo-Łomża Marta Nanowska, która tym razem na skrzypcach elektrycznych wykona własne aranżacje światowych hitów. Wszyscy oni mają rozgrzać publikę przed występem gwiazdy nocnej zabawy - topowego dziś na scenie disco-polo - zespołu Piękni i Młodzi z Łomży. - Bardzo długo czekaliśmy na ten moment. Cieszymy się ogromnie, że w końcu będziemy mogli zagrać na otwartej imprezie w naszej kochanej Łomży – napisali muzycy na Facebooku. Tylko oni za występ na łomżyńskim sylwestrze otrzymają gaże w wysokości 24 tys. 600 zł. Cała impreza ma kosztować 70 tys. zł.

Zamiast komentarza: Ernest Bryll

Foto: Zamiast komentarza: Ernest Bryll
cz cz, 10 grudnia 2015 08:30

O nie. Tak być nie może, jak dawniej bywało Kiedy się niby chwilę polatało I trzeba było jasne pióra zrzucić I do pełzania pokornie powrócić O nie. Tak być nie może…I tak już nie będzie Żebyśmy się nie mogli inaczej utrzymać Jak tylko klęcząc. Jeśli ludzie wszędzie Podniosą się, to dźwigną Ojczyznę do lotu

« · «« · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · »» · »
 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę