Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Kolosalnie drogie ciepło

Większość mieszkańców Łomży, płacących rachunki za czynsz i zaliczki na centralne ogrzewanie, z końcem lata nabiera nadziei na rozliczenie kosztów C.O. Nastroje z rachunkami od administratorów w rękach są jednak w tę chłodną jesień różne. Kiedy jeden lokator ma nadpłatę za sezon 11 groszy, a drugi niedopłatę 2 groszy, to mogą z ulgą westchnąć. Możliwe są euforie, gdy nadpłata wyniesie ponad 2 tys. zł, ale i czarna rozpacz, gdy trzeba do C.O. dopłacić 3 tys. 900 zł. Prezesi spółdzielni mieszkaniowych i wicedyrektor MPGKiM przybliżają szczegóły. - To kolosalny wzrost cen - mówi prezes ŁSM Wojciech Michalak, zapytany o podwyżki cen ciepła, narzucone przez MPEC. Komfort cieplny jedni odczuwają przy 18 st. C, a innym jest zimno przy 23, ale dyskomfort cen czuje każdy.

Od 1. czerwca do 31. maja trwa sezon rozliczeniowy dla budynków z podzielnikami kosztów C.O. (wielopunktowe zasilanie pojedynczego lokalu mieszkalnego), zaś dla budynków wyposażonych w ciepłomierze (jednopunktowe zasilanie lokalu mieszkalnego) od 1. stycznia do 31. grudnia. ŁSM w Łomży administruje 185 budynkami wielorodzinnymi i 87 domkami, co daje łącznie 8 584 lokale mieszkalne. Prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Wojciech Michalak informuje, że (w oparciu o deklaracje śmieciowe z miesiąca września) lokale zamieszkuje 15 508 osób. Zaliczka za C.O. wyliczana jest indywidualnie dla każdego lokalu mieszkalnego. To realizacja zapisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zarząd ŁSM uchwałą z 2010 wprowadził indywidualne zaliczki na C.O. w lokalach opomiarowanych. Wysokość zaliczki ustala się na podstawie kosztu C.O. lokalu w poprzednim okresie rozliczeniowym, powiększonego o przewidywany wzrost cen ciepła o 15 %. 

Niedopłata 3 844 zł
W ubiegłym sezonie grzewczym 4 212 lokatorów otrzymało zwroty na łączną kwotę 577 tys. 688, 76 zł, natomiast 3 493 lokatorów otrzymało niedopłatę na kwotę 565 tys. 676, 27zł. Zwroty z tytułu rozliczenia centralnego ogrzewania za sezon 2019/2020 w ŁSM kształtują się w przedziale od 11 groszy do 1 573, 22 zł. Natomiast niedopłaty kształtują się w większym przedziale od 0, 02 zł do 3 844, 88 zł. Nadpłaty, jak również niedopłaty wynikają ze sposobu użytkowania ciepła w lokalach.

- Jak co roku, kontynuujemy proces termomodernizacji budynków, docieplając ściany zewnętrzne, ściany piwnic, stropodachy - mówi prezes ŁSM Michalak. - Na ten cel wydatkujemy gros środków z funduszu remontowego ŁSM. Od 2006 r. wznoszone przez Spółdzielnię budynki wyposażane są w instalacje Odnawialnych Źródeł Energii, a w przypadku istniejących nieruchomości aplikujemy o pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania celem oprzyrządowania obiektów we wspomniane OZE. Nieruchomości są wyposażone w inteligentne systemy, ograniczające zużycie energii cieplnej Egain oraz Adapterm. Termomodernizacja jest ujmowana w kierunkach działalności na lata kolejne. W kwestii prognoz cen ciepła pytanie należy kierować do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Przypominam, że w blokach ŁSM w tym roku grzaliśmy długo, aż do 25. maja.

SM Perspektywa
Okres rozliczeniowy ciepła trwa od 1. września do 31. sierpnia następnego roku. - W roku ubiegłym centralne ogrzewanie, na prośbę mieszkańców, zostało włączone w dniu 24. września, a wyłączenie nastąpiło 18. maja 2020 roku - informuje prezes SMP Leszek Konopka. Sezon grzewczy trwał więc prawie 8 miesięcy. Zasoby na koniec grudnia 2019 to: 97 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z 5 206 mieszkaniami, w których (według deklaracji o opłacie za śmieci) zamieszkuje 11 244 osoby. Ponadto Perspektywa ma 127 lokali użytkowych. Zaliczka jest zróżnicowana w wysokości: od 2,45 zł / m2  do 3,55 zł / m2  i obowiązuje od 2014 roku. Dopłaty dotyczyły 1 211 mieszkań oraz lokali użytkowych, co stanowi 22,7 % zasobów, natomiast zwroty - 4 122 mieszkań i lokali użytkowych, co stanowi 77,3 % zasobów. - Przyczyny dopłat są różne - wyjaśnia prezes. - Podnajem mieszkań, zmiana użytkowników poprzez kupno i sprzedaż i duże, „nadmierne” zużycie ciepła, spowodowane brakiem kontroli pracy grzejników, termozaworów, podzielników kosztów centralnego ogrzewania.

Wysokość dopłat w mieszkaniach wynosiła od 39 gr do 3 376,62 zł, gdy bardzo duże wskazania na podzielnikach, natomiast najwyższy zwrot w mieszkaniu to 2 089,26 zł. "Perspektywa" kontynuuje termomodernizację budynków i modernizacji wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, ale - mówi prezes  Konopka - "jesteśmy uzależnieni od dostawcy energii cieplnej. Ważne jest utrzymanie cen ciepła na stałym poziomie, zaś cena energii cieplnej w ostatnim okresie wzrosła o circa 30 %".

MPGKiM w Łomży
Okresem rozliczeniowym opłat miesięcznych – zaliczek jest 12 miesięcy, liczonych od 1. stycznia do 31. grudnia w przypadku rozliczeń ryczałtowych oraz też 12 miesięcy, ale liczonych od czerwca do maja roku następnego i od października do września roku następnego w zasobach wyposażonych  w podzielniki kosztów C.O. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej to administrator 99 budynków, w których jest 2 690 lokali, gdzie mieszka (wg deklaracji śmieciowych) 5 207 osób. Zaliczki na poczet C.O. wynoszą od 1,90 zł / m2 do 3,85 zł / m2. - Stawki zaliczek pozostają na jednakowym poziomie od kilku lat - twierdzi Mariusz Zapert, wicedyrektor MPGKiM.

- Nadpłaty z tytułu rozliczenia kosztów CO osiągają wszyscy użytkownicy mieszkań, rozliczanych ryczałtowo, z powierzchni mieszkania. W przypadku rozliczeń kosztów w oparciu o podzielniki kosztów, nadpłaty uzyskano w 516 lokalach, niedopłaty w 210 lokalach. Przedział nadpłat wynosi od 76 groszy do 1 453, 56 zł, ile zaoszczędził na cieple „rekordzista” nadpłaty. Niedopłaty wynoszą zaś od 3, 08 zł do 2 696, 23 zł. Tyle musi zwrócić do budżetu MPGKiM  „rekordzista” niedopłaty.

Termomodernizacja
Największe zmiany w kosztach można zauważyć, przeprowadzając gruntowną termomodernizację. - Ocieplenie ścian, dachu, wymiana okien na energooszczędne to działania, które są niezbędne, aby polepszyć charakterystykę energetyczną nieruchomości - tłumaczy. - Wykonanie termomodernizacji budynku pozwala na zmniejszenie zamawianej u dostawcy ciepła "mocy zamówionej" na potrzeby centralnego ogrzewania. To opłata za „gotowość” dostarczenia takiej ilości energii cieplnej, która pozwoli na utrzymanie w obiekcie normatywnej temperatury wewnątrz. Koszt mocy zamówionej to znaczący składnik opłat z tytułu dostaw ciepła. Z 64 administrowanych przez MPGKiM budynków wyposażonych w instalację C.O., 59 budynków objętych było robotami termomodernizacyjnymi i zmniejszeniem mocy zamówionej. Decyzje o termomodernizacji pozostałych budynków podejmie ogół właścicieli lokali w danej nieruchomości - chodzi tutaj o budynki Wspólnot Mieszkaniowych.

Wicedyrektor MPGKiM także nie podejmuje się prognozowania kosztów ciepła na kolejne lata, bo "taryfy ciepła ustalają przedsiębiorstwa energetyczne, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie Prawo energetyczne, a które podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki".

mm
cz, 08 października 2020 08:32
Data ostatniej edycji: cz, 08 października 2020 10:10:29

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę