Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 07 lipca 2022 napisz DONOS@

Gigantyczna podwyżka podatku śmieciowego przegłosowana

cz cz, 11 lipca 2019 07:57

Będzie drożej niż w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie a nawet Warszawie... Mieszkańcy Łomży drogo zapłacą za śmieci. Podczas środowej sesji Rady Miejskiej na wniosek prezydenta uchwalono nowe stawki podatku śmieciowego. Od września do końca roku opłata w przypadku segregacji śmieci wyniesie w domkach jednorodzinnych 60 zł, a w blokach 38 zł miesięcznie, czyli będzie o prawie 60% wyższa niż dotychczas. Jeszcze większa podwyżka dotknie gospodarstwa jednoosobowe - cena w domkach wzrośnie o 65%, a w blokach aż o 94%. Podwyżka, dla tych, którzy śmieci nie sortują, wyniesie 80%. Po latach zwracania uwagi władze miasta dostrzegły i wreszcie deklarują wolę zajęcia się wypracowaniem bardziej sprawiedliwego rozdziału pomiędzy mieszkańców kosztów polityki śmieciowej. Jeśli do końca roku on nie powstanie od stycznia 2020 roku opłaty za śmieci w Łomży miałyby trochę spaść.

Prezydent wraca z jeszcze wyższą podwyżką cen śmieci

cz śr, 03 lipca 2019 16:36

O około 40% w przypadku segregacji i o około 70% w przypadku niesegregowania odpadów miałyby wzrosnąć stawki tzw. podatku śmieciowego w Łomży. Prezydent miasta po raz trzeci w tym roku przesłał do radnych wniosek o wprowadzenie w życie wysokich podwyżek opłat za śmieci. Dwa wcześniejsze zostały przez radnych odrzucone. Teraz prezydent przekonuje, że jeśli podwyżka w proponowanej wysokości nie zostanie przyjęta i nie wejdzie w życie do 1 września, dziura w systemie śmieciowym w tym roku wyniesie ok. 1,4 mln zł.

Tragiczny początek wakacji

cz cz, 27 czerwca 2019 07:32

14-letni chłopiec, uczeń jednej z łomżyńskich szkół podstawowych, zginął w poprzednią środę. Jadąc rowerem z górki wzdłuż ul. Zjazd, wpadł pod skręcający w ul. Rybaki autobus komunikacji miejskiej. Kilka dni później doszło do „kolizji” 11-letniego rowerzysty z osobówką na pasach przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z ul. Wojska Polskiego. Chłopiec prawdopodobnie nie odniósł większych obrażeń, ale został przewieziony do DSK w Białymstoku. Policjanci zwracają uwagę, że rowerzystów jest coraz więcej, ale nie są oni „uprzywilejowaną jednostką” w ruchu drogowym, a w zderzeniu z samochodem to oni narażeni są na bardzo poważne skutki.

Wolny czas i radość na wakacje

cz śr, 19 czerwca 2019 07:47

Iwo Listowski kończy z sukcesem i uśmiechem 1. klasę Katolickiej Szkoły Podstawowej w Łomży, gdzie świadectwa i dyplomy otrzymało prawie 9 tysięcy uczniów podstawówek, gimnazjów, liceów i techników. Iwo wyróżniono za wysokie wyniki w nauce, bardzo dobre zachowanie i aktywność w życiu szkoły przy Sadowej. - Fajnie się uczyło w tym roku z podręcznika, poznałem literki, cyferki i zwierzątka leśne – chwali swoją wychowawczynię Agnieszkę Bałdygę–Krupińską chłopiec, który w pierwszy dzień wakacji ma obiecaną przez rodzinę niespodziankę: wyjazd nad jezioro na Mazury. W kuźni talentów przy Bernatowicza dyrektor I LO Jerzy Łuba życzył licealistom, ażeby zdrowo, wesoło i bezpiecznie wypoczywali w wakacje na świeżym powietrzu i szczęśliwi wrócili do szkoły.

Teatralna „Walizka”

cz cz, 13 czerwca 2019 08:05

Animowaną miniaturą z Łomżą i Pegazem w rolach głównych rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny„Walizka”. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a pierwszym spektaklem zaprezentowanym w konkursie był „Kōtuku i księżycowe dziecko” nowozelandzkiego Birdlife Productions. – Chcemy stworzyć bardzo dobry festiwal, na przyzwoitym poziomie artystycznym, który nie tylko jest znany w kraju, ale również poza jego granicami – mówił Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora i Festiwalu „Walizka”

Prezydent Komendantowi nie chce dać

cz cz, 06 czerwca 2019 08:25

To wygląda na jakąś wojenkę. Prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski, coraz bardziej ścina miejskie wydatki na tzw. patrole ponadnormatywne, czyli dodatkowe patrole policyjne, które od 10 lat wychodzą ulice Łomży. Gdy je uruchamiano w 2008 roku miejska dotacja wynosiła 100 tysięcy złotych. W pierwszych latach rządów Chrzanowskiego wzrosła do ok. 120 tys. zł, ale w 2018 roku niespodziewanie prezydent ściął ją do 80 tys. zł, a w tym roku skończyło się na 50 tys. zł. Pieniądze zapisane w budżecie miasta właśnie się kończą, a prezydent odpowiedział Komendantowi Miejskiemu Policji, że miasta na to nie stać. Dlatego ostatnie takie dodatkowe policyjne patrole na ulice Łomży wyjdą prawdopodobnie w weekend 15-16 czerwca. Wówczas prezydent Chrzanowski zorganizował kolejną zabawę z koncertami disco-polo, za którą z kasy miasta zapłacił 275 tysięcy złotych.

Tak jak powódź

cz cz, 30 maja 2019 08:27

Czegoś takiego większość mieszkańców nigdy nie widziała. - Ogrom wody, praktycznie dwie godziny lało bez przerwy – opowiadał Mieczysław Kaliściak z Rybna. - Nie było widać nawet lasu, który jest 100 metrów dalej. Po wielkiej ulewie przez Pogórze, Siemień, Pniewo czy Rybno popłynęły rwące, szerokie na kilka metrów, „górskie” potoki. Woda zalała także wsie po przeciwnej stronie Narwi od Drozdowa do Wizny wlewając się na posesje, do budynków, niszczyła drogi, przepusty i ogrodzenia... Straty materialne po oberwaniu chmury w ubiegły czwartek liczone są milionach złotych.

Samobójstwo w Seminarium

cz cz, 23 maja 2019 08:07

Młody, 21-letni alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży nie żyje. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo wieszając się. W nocy z soboty na niedzielę jego ciało znaleziono na strychu budynku seminarium przy ul. Plac Papieża Jana Pawła II. Prokurator Rafał Kaczyński, zastępca Prokurata Okręgowego w Łomży, potwierdza te informacje. - Wstępne ustalenie nie wskazują na udział w zdarzeniu osób trzecich – mówił informując, że Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo, a ciało alumna zabezpieczono do badań, które mają określić dokładnie przyczynę śmierci.

Rehabilitanci ze szpitala zachorowali

cz cz, 16 maja 2019 08:12

Praktycznie nie funkcjonuje rehabilitacja Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Protestujący od kilku tygodni fizjoterapeuci, masażyści oraz terapeuci zajęciowi zachorowali i są na zwolnieniach lekarskich. Maciej Bogdan, przewodniczący w szpitalu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, też jest chory. - Pracując za 1600 zł czy 1800 zł miesięcznie w szpitalu nie da rady przeżyć. Każdy z nas musi gdzieś dorabiać, a to odbija się także na naszym zdrowiu. Poza tym od 1. stycznia pacjenci mają możliwość, i wielu skorzystało z tej szansy, ominięcia lekarzy i przyjścia bezpośrednio do fizjoterapeutów – mówi wyznając, że jemu nie wytrzymał kręgosłup. Maciej Bogdan dostał tydzień zwolnienia L4. Mówi, że nie wie ilu jego kolegów i koleżanek z pracy w szpitalu zachorowało. Informacje o tym, a także jak długie otrzymali zwolnienia z pracy, ma dyrekcja szpitala, ale póki co sprawy nie komentuje.

„Bombowe” i bzowe matury w Łomży

cz cz, 09 maja 2019 08:54

Po majówce długiego weekendu z przymrozkiem w słoneczny poniedziałek kwitły bzy i kasztany. Prawie półtora tysiąca maturzystów w Łomży i ponad 11 tysięcy w Podlaskiem miało 170 minut na egzamin z języka polskiego, który zaczął się w 21 łomżyńskich szkołach o godz. 9. Ale co najmniej 5 szkół w Łomży i jedna w Marianowie dostało w poniedziałek i wtorek nocą maila z ostrzeżeniem o zagrożeniu gazem lub bombą. I choć skutkowało to przeszukaniem budynków przez policjantów we wtorek i środę rano, matury z matematyki i języka angielskiego także zaczęły się o godzinie 9.

Złamany strajk nauczycieli

cz cz, 25 kwietnia 2019 07:52

Po kilkunastu dniach bezowocnego strajku nauczycieli kolejne łomżyńskie szkoły i przedszkola podejmują pracę. - Sytuacja nauczycieli jest bardzo trudna. Tracą pieniądze, nie widać światełka w tunelu ze strony rządu - mówiła w środę rano Aleutyna Kołos, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Strajk, który rozpoczął się 8 kwietnia objął około 40 placówek w mieście i regionie, po ponad dwóch tygodniach był kontynuowany (tylko) w kilkunastu z nich. W środę, po świątecznej przerwie, nauczyciele rozpoczęli normalne zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży. Pomimo kontynuacji strajku przez część nauczycieli lekcje rozpoczęły się w SP nr 4 i Mechaniaku. W czwartek do szkoły wracają uczniowie SP 9... Tego dnia mają odbyć się kluczowe dla nauczycieli spotkania m.in. z prezydentem miasta o pieniądzach „zaoszczędzonych” na strajku.

Strajk szkolny

cz cz, 18 kwietnia 2019 11:35

We wtorek, w 24 placówkach oświatowych w Łomży i najbliższej okolicy, strajkowało ponad pół tysiąca nauczycieli. Po ponad tygodniu od rozpoczęcia strajku liczba czynnie strajkujących zmniejszyła się o około 1/3, ale – jak twierdzą działacze organizującego protest Związku Nauczycielstwa Polskiego „poparcie wśród nauczycieli dla strajku jest duże”. Największy od ćwierć wieku strajk szkolny póki co nie przyniósł oczekiwanego rezultatu, ale wszyscy liczą, że zapowiedziane na czwartek rozmowy z rządem doprowadzą do zmian... Domagający się podwyżek nauczyciele najprawdopodobniej za strajk nie otrzymają wynagrodzenia. W poniedziałek rano to miało być przedmiotem ponad godzinnej rozmowy kilkudziesięciu nauczycieli z prezydentem Mariuszem Chrzanowski. Porozumienia nie osiągnięto, ale po świętach mają odbyć się kolejne rozmowy. Tymczasem w poniedziałek wieczorem w Łomży odbyła się demonstracja poparcia dla strajkujących nauczycieli. Na Stary Rynek przyszło około 400-450 osób. W większości byli to nauczyciele, ale także uczniowie i ich rodzice. - Jak to jest możliwe, że nauczyciela nie stać, aby kupić sobie książkę – pytała jedna z demonstrujących nauczycielek.

Wielki strajk nauczycieli

cz cz, 11 kwietnia 2019 08:47

Elżbieta Kaliściak od razu została rzucona na głęboką wodę. Po 35 latach pracy jako nauczycielka polskiego została miesiąc temu szefową ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w III LO w Łomży. Mogła na początek zaprosić koleżanki i kolegów na ognisko i wyjazd integracyjny, lecz od razu trzeba było organizować strajk ZNP. Największy od ponad ćwierć wieku protest, do którego w całej Polsce włączyło się w poniedziałek ponad 15 tysięcy szkół i placówek oświatowych. Niemało, aż trzy czwarte. W Łomży do strajku szkolnego przystąpiła zdecydowana większość miejskich przedszkoli, wszystkie szkoły podstawowe i prawie wszystkie średnie. We wtorek w mieście i najbliższej okolicy strajkowało 823 nauczycieli w 38 placówkach. Walczą o podwyżki pensji dla siebie i zaczynających w zawodzie. Elżbieta Kaliściak nieraz ślęczała nad wypracowaniami i rozprawkami do wpół do pierwszej w nocy. Ma 23 godziny i 7 klas.

Życie w Łomży będzie droższe

cz cz, 04 kwietnia 2019 09:21

Mieszkańców Łomży czekają gigantyczne podwyżki opłat za usługi miejskie. Od początku marca weszła w życie, zatwierdzona przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, 40% podwyżka opłat na bramie wysypiska w Czartorii, który zarządza miejska spółka śmieciowa. Jedynie kilku głosów zabrakło prezydentowi do obciążenia mieszkańców wyższymi opłatami za śmieci. Teraz wychodzi na jaw, że bardzo wysoką podwyżkę mieszkańcom chce zafundować miejska spółka ciepłownicza. Kilka miesięcy temu złożyła wniosek o podwyżkę cen ciepła o niemal 1/4. Co ciekawe w ubiegłym roku spółka, która dała się poznać jako m.in. hojny sponsor zawodowych gal bokserskich, „wypracowała” wysoki zysk ponad 2 miliony złotych. To najlepszy wynik miejskiej spółki od lat i to pomimo faktu, że ze względu na łagodną zimę przychody ze sprzedaży ciepła były niższe niż w 2017 roku.

Poseł Kołakowski proponuje przebieg „szprychy” kolejowej przez Łomżę

cz cz, 28 marca 2019 08:43

Około 1,6 tys. km nowych linii kolejowych ma powstać do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mają one stworzyć pajęczynę nowych linii prowadzących z dziesięciu kierunków do Centralnego Portu Komunikacyjnego i Warszawy. Jedna z tzw. szprych wyrysowana jest przez Łomżę wynika z komunikatu opublikowanego w poniedziałek przez spółkę CPK. Poseł Lech Kołakowski wyrysował, którędy nowa linia kolejowa mogłaby przebiegać, aby jak najbliżej zbliżyć się do granic miasta. - To jest wielka szansa, którą musimy wykorzystać – mówi poseł Kołakowski dodając, że proponowany przebieg linii kolejowej konsultował z kolejarzami, geodetami i specjalistami od ochrony środowiska.

W sobotnią noc audi szalał pijany głąb

cz cz, 21 marca 2019 08:02

Blisko dwa promile alkoholu miał w sobie kierowca audi, który w sobotę w nocy uciekał przed policyjnym pościgiem i wypadł z jezdni na ulicy Księcia Janusza. Jak podaje policja, za kierownicą samochodu siedział 32-letni mieszkaniec Łomży wobec którego sąd już wcześniej wydał prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policyjny pościg za nim zaczął się od tego, że na ul. Zawadzkiej jechał o 54 km/h za szybko i nie chciał się zatrzymać do kontroli.

Referendum przed strajkiem w szkole

cz cz, 14 marca 2019 08:10

- Dziękuję dyrektorom, ponieważ wszyscy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do mediacji w sprawie podwyżki pensji nauczycielom i pracownikom oświaty – mówi Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. Mediacje z dyrektorami 64 placówek oświatowych miasta i powiatu łomżyńskiego odbyły się w poniedziałek i wtorek sprawnie i w pokojowej atmosferze pod przewodnictwem byłego starosty i wójta Krzysztofa Kozickiego. ZNP podtrzymał żądanie podwyżki płac o 1000 zł, ale dyrektorzy nie mogą jej zrealizować. Od piątku w szkołach rozpoczną się referenda pracowników, w których mają opowiedzą się, czy chcą ogłoszenia strajku. Ten w szkołach w całej Polsce miałby rozpocząć się 8 kwietnia.

Kolejowe przyciąganie Łomży?

cz cz, 07 marca 2019 08:13

Łomża to jedno z kilku większych miast w Polsce, do którego nie dociera kolej pasażerska. Mieszkańcy przyzwyczaili się, ale od czas do czasu odżywają nadzieje... Ostatnia związana jest z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w okolicach Baranowa, pomiędzy Warszawą a Łodzią. Wraz z nim zapowiedziano rozbudowę sieci linii kolejowych w kraju, aby mogły dowozić pasażerów do CPK. Początkowo Łomży na linii torów kolejowych nie było, ale na najnowszych mapach już jest.

Śmieciowe koalicje władzy

cz śr, 27 lutego 2019 18:26

Radni Łomży nie zgodzili się na wprowadzenie od 1 kwietnia proponowanej przez prezydenta Łomży podwyżki opłat za śmieci. Za prezydenckim wnioskiem podnoszącym stawki tzw. podatku śmieciowego o ponad 20% w przypadku śmieci segregowanych i o ponad 70% w przypadku śmieci niesegregowanych, zagłosowało 11 radnych, a przeciwko było 12 radnych. „Za” byli radni z klubów „Mariusza Chrzanowskiego” i „Koalicji Obywatelskiej” czyli PO, a przeciwko z klubów „Prawa i Sprawiedliwości” oraz „Przyjazna Łomża” i radny niezrzeszony. Wcześniej na sali obrad pojawił się poseł PiS Lech Kołakowski, który m.in. opisując politykę rządu jednoznacznie wskazywał kierunek „musimy powiedzieć nie, musimy powiedzieć stop podwyżkom”.

Polityka śmieciowa

cz cz, 21 lutego 2019 08:09

- Jak to jest, że wszystkie RIPOK-i w okolicy są zdecydowanie tańsze – pytał Dariusz Domasiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Łomży z klubu „Przyjazna Łomża” przedstawiając ceny śmieci „na bramie” z kilku zakładów przetwarzania odpadów komunalnych w regionie. Po zatwierdzonej przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego podwyżce od 1 marca łomżyński zakład w Czartorii za przywożoną tu tonę śmieci zmieszanych będzie pobierał 395 zł zamiast obecnych 281,4 zł netto. Domasiewicz wskazywał, że np. w Suwałkach i Czerwonym Borze jest to 229 zł, a w Ełku 270 zł za tonę. - Nie możemy tak bezkrytyczne do tego tematu podjeść i podnosić mieszkańcom (cenę – dop. red.) śmieci – mówił Domasiewicz.

« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę