Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Prezent dla krwiodawców za ponad 6 milionów zł

Po prawej stronie Szpitala Wojewódzkiego w Łomży powstaje samodzielna siedziba łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Budowlańcy zaczęli prace ponad rok temu, z 4-miesięczną przerwą na znalezienie nowego miejsca pod parking, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za miesiąc skończą budynek o powierzchni prawie 405 metrów kwadratowych za ponad 6 milionów zł. Krwiodawcy oddają krew w parafii Bożego Ciała.

W wykazie pomieszczeń i ich powierzchni na powierzchni użytkowej blisko 309 mkw. z 33 pozycji zwracają uwagę trzy największe: sala pobierania krwi na 5 stanowisk - ponad 51 mkw., poczekalnia dawców - ponad 47 mkw., pracownia immunologii - ponad 35 mkw. Parterowy budynek pomieści także: rejestrację, gabinet lekarski, aneks kuchenny do przygotowania żywienia i napojów dawcom, szatnię, toalety, magazyny, 2 śluzy. Jak informuje wicedyrektor RCKiK Anna Lisowska, inwestycję o wartości ponad 6 mln zł RCKiK sfinansuje w całości z funduszy własnych. Zakończenie robót budowlanych przewidziane zostało na 15. października 2020. - Po tym terminie, o ile nie zostanie przesunięty, rozpoczną się odbiory techniczne budynku i urządzeń towarzyszących, w tym parking, i zagospodarowanie terenu - wyjaśnia wicedyrektor Lisowska. Z przekazanych przez nią danych wynika, że liczba dawców miesięcznie oddających krew i składniki krwi przed pandemią wynosiła około 800 donacji, w tym stacjonarnie ok. 600 i pobrane przez ekipy wyjazdowe ok. 200. W okresie pandemii liczba pobrań krwi - jak ocenia dr Anna Ogrodnik - Wycik, kierująca oddziałem RCKiK w Łomży, "znacząco spadła". Potwierdzają to statystyki Centrum. W miesiącach: marzec, kwiecień i maj w oddziale w Łomży było tylko po ok. 350 donacji, a w lipcu i sierpniu - po ok. 500 donacji. 

Dzięki uprzejmości poprzedniego proboszcza parafii Bożego Ciała ks. Wojciecha Nowackiego, oddział ma tymczasowo pomieszczenia w budynku przy kościele i będzie przyjmować dawców do, być może, początku listopada, kiedy ma rozpocząć się ponowna przeprowadzka do nowej siedziby.

Własna siedziba z oddzielnym wejściem
Przypomnijmy, dlaczego w pracach nastąpiła aż 4-miesięczna przerwa. To nie jesień ani zima stały się powodem, że od września 2019 do stycznia 2020 roboty stanęło. Przyczyna była inna: parking dla aut przyjeżdżających do oddziału zaplanowano nad podziemnymi sieciami MPEC, na co spółka miejska nie wyraziła zgody i trzeba było szukać nowego miejsca. Znalazło się - na 25 samochodów.

Krew można oddawać codziennie w godz. 7.30-13.00 w budynku parafii przy ul. Przykoszarowej.
- To bardzo dobrze, że łomżyński oddział krwiodawstwa będzie mieć własną siedzibę z oddzielnym wejściem, niezależnie od szpitala - cieszy się Jerzy Cichowicz, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Łomży, który popularyzuje ideę honorowego dzielenia się krwią - bezcennym darem życia. Trzeba być zdrowym, mieć od 18 do 65 lat i nie ważyć mniej niż 50 kg. W okresie pandemii koronawirusa niezawodni okazali się żołnierze Łomżyńskiego Batalionu Wojsk OT. W ostatnich latach w Łomży i okolicach było aktywnych ok. 2 500 stałych krwiodawców, którzy dali 7,5-8 tys. donacji rocznie. 

Mirosław R. Derewońko 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę