Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

KLIMAT

Klimat doliny Narwi zaliczany jest do typu klimatu Krainy Wielkich Dolin - Kraina Łomżyńsko-Grodzieńska. Ta część Polski charakteryzuje się surowszymi warunkami klimatycznymi niż pozostała. Oddziaływanie wnętrza kontynentu, jak również wpływ Morza Bałtyckiego łatwo daje się zauważyć. Często napływają masy powietrza arktycznego oraz polarnego kontynentalnego.

Temperatura powietrza w porze zimowej waha się w przedziale  -5 do -3º C, zaś w lecie ok. 17º C. Zimy są tu dłuższe (ponad 110 dni), a lata krótsze (do 90 dni); okres wegetacyjny trwa przeciętnie dwa tygodnie krócej niż w Polsce Środkowej. Pokrywa śnieżna w dolinie Narwi utrzymuje się ok. 80 dni.
Część północno - wschodnia Polski otrzymuje w ciągu roku od 500 - 600 mm opadu. Na terenie Parku przeważa opad okresu letniego, który stanowi ponad 65% sumy rocznej.
Wpływ na warunki klimatyczne Parku ma też leżący na wschodzie, rozległy kompleks torfowisk Kotliny Biebrzańskiej.
Najcieplejsze tereny parku to część południowo - zachodnia. Pierwsze przymrozki jesienne występują najczęściej w części północno - wschodniej już 5 paździenika. Ostatnie wiosenne przymrozki obserwuje się jeszcze w początkach maja. Okres bezprzymrozkowy trwa więc około 150 do 160 dni.
Napływ mas powietrza nabiera szczególnego znaczenia w ciepłej porze roku, kiedy to zróżnicowanie termiczne podłoża jest największe. Średnie wartości wilgotności względnej wahają się od 74% w lecie do 90% zimą. Największe pokrycie nieba przez chmury w okolicach parku obserwuje się od listopada do lutego (70-80%). Mgła powstaje najczęściej w niżej położonych i lepiej uwilgotnionych terenach. W dolinie rzeki występuje ponad 50 dni w roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę