Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

WODY POWIERZCHNIOWE

Na terenie obejmującym Park funkcjonuje ciekawy układ hydrologiczny, wynikający z budowy geologicznej tego obszaru. Długa i wąska dolina nieuregulowanej rzeki Narew, o dnie doliny z niewielkim spadkiem (ok. 2m na długości 16 km), rokrocznie zalewana jest wiosennymi wezbraniami, które mogą utrzymywać się nawet do maja.

Narew w okolicach Bronowa
Narew w okolicach Bronowa
Łojewek
Łojewek

Dno doliny jest prawie płaskie, a głównymi utworami powierzchniowymi są piaski rzeczne i muł. W obniżeniach i starorzeczach występują torfy. W części zachodniej Parku znajdują ujście dwie rzeki: prawobrzeżny Łojewek i lewobrzeżna Gać.

Rzeka Łojewek, uchodzi na południe od Bronowa. Prawie na całej swej długości, charakteryzuje się bystrym nurtem. Jej środkowy odcinek płynie naturalnym korytem - doliną otoczoną wzniesieniami o stromych stokach. Ta część doliny jest znacznie zabagniona - występują tu rozległe torfowiska źródliskowe. Latem, kiedy poziom wody w cieku jest niski, brzegi wznoszą się miejscami do 1 m nad poziom wody. Są tu więc wspaniałe warunki siedliskowe dla bobra. Końcowy odcinek Łojewka to sztucznie wykopane, wyprostowane koryto. Jego ujście do Narwi znajduje się na poziomie 102 m n.p.m.
Rzeka Gać odchodzi ok. 3,5 km na północ od miejscowości Lutostań. W swym dolnym biegu, poniżej miejscowości Gać płynie uregulowanym korytem. Do Narwi uchodzi na wysokości 98,8 m n.p.m.

Dolina Narwi zasilana jest dodatkowo wodą ze  źródeł wybijających ze stoków, które gdzieniegdzie dają początek niewielkim strumykom (Kalinowo, Rezerwat Kalinowo). W okolicy wsi Niewodowo znajduje się dość duże źródło, które daje  początek rzece Narwicy. Rzeczka ta płynie w dolinie Narwi, równolegle do Narwi, czasami wyraźnym korytem, czasami rozlewa się i ginie wśród roślinności wodnej, wraca do koryta i znowu ginie.

Występują też liczne  źródła podstokowe, które sączą się tuż pod powierzchnią stoków tworząc na nich warunki sprzyjające rozwojowi roślin wymagających dużej wilgotności gleby (stoki Wzgórza Królowej Bony). Są miejsca, gdzie wody wybijając z dna doliny utworzyły charakterystyczne powierzchnie z torfami źródliskowymi porośnięte drzewostanem olszowym i jesionowo olszowym (w okolicy wsi Pniewo).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę