czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

Lampy naftowe - wystawa stała

DICOM-Files-3-na-zawsze.gif


Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w dniu 1 marca 2014 roku (sobota), o godz. 13°° do siedziby Muzeum w Łomży przy ul.Dwornej 22 C na otwarcie wystawy stałej ŚWIATŁO Z WDZIĘKIEM. Lampy naftowe z kolekcji Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.


Przygotowanie wystawy: Tomasz Czyżewski (scenariusz), Przemysław Adamowski (projekt stelażu), Antoni Mieczkowski (oprawa plastyczna), Grzegorz Gwizdon (zdjęcia),Zbigniew Dardziński, Jarosław Kurpiewski, Karolina Skłodowska (współpraca realizatorska). Prezentację multimedialną wykonał Piotr Golonko

Get Adobe Flash player


Lampa naftowa – skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza w 1853 roku we Lwowie, była efektem prac nad destylacją ropy naftowej. Okazała się bardziej wydajna od zwykłych świec, a także tańsza i bezpieczniejsza w eksploatacji od oświetlenia olejowego i gazowego. Do powszechnego użytku weszła około roku 1860. W wielu krajach stanowiła w II połowie XIX wieku najpopularniejszy i tani sposób oświetlenia wnętrz mieszkalnych, wyparty dopiero przez żarówkę elektryczną. Kolekcję muzealną w ramach Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego zaczęto tworzyć w 1986 roku. Obecnie składają się na nią muzealia pochodzące z XIX i XX wieku, reprezentujące wszystkie style tego okresu. Z przyjemnością polecam Państwu wystawę, złożoną z przedmiotów, które ilustrują ważny okres w historii oświetlenia, odznaczają się różnorodnością form i efektownym zdobnictwem.

Relacja filmowa z otwarcia wystawy przygotowana przez portal informacyjny "naszalomza"

 

 

.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
nie, 23 lutego 2014 10:09
Data ostatniej edycji: pon, 31 marca 2014 10:23:34

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0