Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Tradycje zielarskie

Niezwykle istotny wpływ na profil Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu ma nadanie tej placówce patronatu XVIII-wiecznego przyrodnika urodzonego w 1739 roku w Ciechanowcu - Ksiedza Krzysztofa Kluka.

W 14-tomowym drukowanym dorobku naukowym Kluka jest opis świata przyrodniczego (historia naturala), w którym proboszcz jest przede wszystkim botanikiem. Obok Działu Historii Uprawy Roslin na początku lat dziewiećdziesiątych przy współpracy z miejscowym aptekarzem mgr. Leonem Chochlewem - znakomitym znawcą problematyki zielarskiej, utworzono dział zielarski.

Dział prezentuje następujące zagadnienia:

* Prekursorzy zielarstwa
* Twórcy nowoczesnego zielarstwa w Polsce
* Substancje czynne w roślinach
* Czynniki zmienności ciał czynnych w roślinach
* Źródła pozyskiwania surowca roślinnego
* Metody ekstrakcji ciał czynnych z surowca
* Kontrola jakości
* Sprzęt laboratoryjny
* Leki roślinne
* Firmy zielarskie

W zbiorach Muzeum znajduja się znaczne zapasy różnorodnego sprzętu zielarskiego. Prawdziwą atrakcją jest unikalny ogród botaniczny "roślin zdatnych di zażycia lekarskiego".

"Dykcjonarz roślinny" ks. Krzysztofa Kluka wydany w 1786 roku zawiera rejestr roślin zdatnych do zażycia lekarskiego. Według tego "rejestru" został w Muzeum założony ogród botaniczny unikalny pod względem doboru roślin.

System jaki zastosował w "rejestrze" Kluk jest unikatowy w układzie roślinnym. Ks. Kluk wymienia 143 jednostki chorobowe. Do każdej jednostki przypisane są rośliny lecznicze mające działać skutecznie na daną chorobę. Występuja tu również rośliny egzotyczne.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę