Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dział Historyczno-Artystyczny

Zgodnie ze swoją nazwą gromadzi on dokumenty związane z życiem społeczności wiejskiej, głównie z terenu północno-wschodniej Polski, oraz dzieła plastyczne głównie o tematyce wiejskiej wykonane przez profesjonalnych artystów-plastyków.

Wsród zbiorów znajdują się rękopisy z XVIII-XIX wieku, XVII a nawet z XVIw.Dokumenty te odzwierciedlają stosunki własnościowe na wsi, dzieje ziemiaństwa polskiego oraz historię społeczności wiejskiej. Do najcenniejszych zbiorów historycznych należy zaliczyć przede wszystkim liczące blisko 1000 dokumentów "Archiwum Rodziny Augustynowiczów-Ciecierskich z Bacik", będące prawdziwą kopalnią wiedzy o ziemiaństwie podlaskim w okresie od XVI do XIX w. Wartościowym uzupełnieniem jest unikatowa kolekcja 260 planów wsi leżących w przedwojennym powiecie Bielsk Podlaski.

Urzeczeni pięknem tutejszego skansenu oraz otaczającej go przyrody plastycy przybywają tu corocznie, aby przelać na płótno lub papier swoje artystyczne doznania i zarazem wzbogacić pokaźny już zbiór obrazów.

W zbiorach muzeum znajduje się kolekcja obrazów pochodzącego z Podlasia profesora ASP w Krakowie - Ignacego Pieńkowskiego. Umieszczona jest w otoczeniu mabli i bibelotów pochodzących z rodzinnego domu artysty w Sutnie nad Bugiem.

Można tu również zobaczyć unikatową kolekcję 56 rzeźb portretowych prezentujących najwybitniejsze postacie związane z polskim ruchem ludowym. Są one dziełem profesora Jana Ślusarczyka, człowieka przez wiele lat związanego z muzeum.

Godna obejrzenia jest także wystawa pamiątek po byłych właścicielach Ciechanowca - Państwu Ciechanowieckich. W Saloniku Muzeum Rolnictwa prezentaowane są dokumenty, obrazy, przedmioty codziennego użytku.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę