Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dział Historii Hodowli Zwierząt Gospodarskich

W 1987 r. otwarto w dziale ekspozycję pt. "Historia Chowu i Hodowi Zwierząt Gospodarskich w Polsce. Scenariusz wystawy opracował doc.dr hab. Jerzy Morstin.

Podzielona jest na czery części. Pierwsza część pokazuje wielowiekowy proces wykorzystania zwierząt dzikich przez człowieka, historię ich udomowienia. Są tu m.in.: model chaty wykonanej z kości i skór mamutów, kopia płaskorzeźby egipskiej ukazująca dojenie bydła, reprodukcja rysunku naskalnego przedstawiająca polowanie na dzikie zwierzęta, szkielet konia i krowy pochodzący z archeologicznych wykopalisk. Drugi dział wystawy ukazuje zmiany w kierunku udoskonalenia i uszlachetnienia ras oraz odmian zwierząt gospodarskich począwszy od prymitywnych aż po współczesne rasy zwierząt. Proces ten przedstawiają makiety i zdjęcia różnych ras bydła, owiec, świń, koni i drobiu.

Następna część ekspozycji pokazuje pasterstwo z terenów północno-wschodniej Polski. Możemy oglądać eksponaty związane z wypasem i żywieniem zwierząt oraz tradycyjną eksploatacją łąk. Końcowa część wystawy to dzieje szkolnictwa i nauk zootechniczznych w Polsce.

Na terenie muzeum hodowane są zwierzęta prymitywnych ras rodzimych jak owce rasy wrzosówka, kury zielononóżki kutopatwiane.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę