Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 maja 2023 napisz DONOS@

Dział Techniki Rolniczej

Dział Techniki Rolniczej jest, obok Działu Etnograficznego, jednym z najstarszych w Muzeum Rolnictwa. Powstał 01.08.1971r.

Scenariusz wystawy opracował prof. Julian Bartyś z Łodzi. W ekspozycji zachowano podział według norm maszynoznawstwa i kolejności robót rolniczych. Biorąc to pod uwagę podzielono wystawę na następujące działy tematyczne:

* Maszyny i narzędzia do uprawy roli i łąk.
* Maszyny do wysiewu roślin uprawnych i nawozów.
* Maszyny do zbioru płodów rolnych.
* Maszyny młócące.
* Maszyny czyszczące i sortujące nasiona.
* Maszyny do przygotowywania pasz dla inwentarza żywego.
* Maszyny napędowe w gospodarstwie wiejskim.
* Elektryczne maszyny pomocnicze.


Na szczególną uwagę zasługują:

* zestaw bron i pługów z XIX i początku XX w.,
* kolekcja maszyn omłotowych; w tym akcent regionalny stanowią wyroby z firm Bachurzewskich z Ciechanowca, Orłowskiego z Łomży i Wieczorka z Białegostoku;
* kolekcja silników spalinowych; w tym XIX-wieczne silniki firm Perkun oraz Machczyńskiego z Warszawy;
* zestaw bardzo interesujących starych ciągników rolniczych, m.in. jedne z pierwszych ciągówek produkowanych na początku lat 20-tych XX w.przez niemiecką firmę "Heinrich Lanz" oraz ciągnik "Ursus C-45", który zapoczątkował produkcję ciągników w powojennej Polsce.

Interesujacą wystawą działu jest również kolekcja kilkunastu kieratów konnych zgromadzonych w drewnianym maneżu ze wsi Usza, czyli budynkuna planie regularnego wielokąta (8,10,12) przeznaczonym na ulokowanie kierata. We wnętrzu zamontowany jest kompletny, unikatowy, drewniany kierat górny z końca XIX w. pochodzący ze wsi Obniże k.Drohiczyna. Jest to jeden z cenniejszych eksponatów działu.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę