Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Muzeum Weterynarii

W muzeum zgromadzono informacje dotyczące lecznictwa zwierząt u Słowian przedhistorycznych. W części obrazującej ludowe lecznictwo zwierząt domowych ukazano zarówno metody racjonalne oparte na obserwacjach i doświadczeniu, jak i irracjonalne oparte na wierze w magię i czary.

Następny dział to historia podkowy. Obok oryginalnych starych podków, ich kopii przedstawione są także współczesne. Obejrzeć można podkowy różnych typów stosowane dla koni roboczych, sportowych, wojskowych oraz podkowy ortopedyczne. Całość dopełniają narzędzia używane do czyszczenia i korekcji kopyt i racic.
Zgromadzono sprzęt używany w profilaktyce i terapii chorób zwierząt od połowy XIX wieku po lata współczesne. Podzielono go na kilka działów. Prezentowana jest ekspozycja poświęcona rozpoznaniu i zwalczaniu chorób zakaźnych. Ciekawa jest kolekcja starych mikroskopów. Oprócz nich znajdują się się tu zestawy do badań gruźlicy, a także bogaty zbiór igieł i strzykawek.

W dziale "Chirurgia" pokazano zestawy narzędzi służących do przeprowadzania wielu różnych zabiegów i operacji. Znajduje się tu kolekcja tworów powstałych w organizmach zwierząt, a wydobytych przez chirurgów lub znalezionych po uboju. Uwagę zwraca tu zbiór bezoarów - kul powstałych z włosów i niestrawionych resztek pokarmowych. Eksponowane są też termometry, młotki opukowe, stetoskopy.

Ostatni pododdział poświęcony jest położnictwu. Wyeksponowano w nim sprzęt używany przez lekarzy weterynarii do rozwiązywania porodów oraz badania układu rozrodczego zwierząt.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę