Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Łomżyńskie trojaczki i jedynaczka w noworocznej formie

Foto: Łomżyńskie trojaczki i jedynaczka w noworocznej...
cz śr, 03 stycznia 2018 08:07

- Rok 2017 był bardzo dobry: odnotowaliśmy w Łomży istotny wzrost liczby porodów i cieszymy się, że towarzyszy temu niewielki spadek urodzeń dzieci niedojrzałych, tj. wcześniaków poniżej 36. tygodnia ciąży – opowiada z satysfakcją dr Dariusz Ślesicki, ordynator oddziału noworodkowego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Lekarze z oddziału ginekologiczno-położniczego: ordynator dr Tomasz Sokół i dr Edmund Zaremba określają minione 12 miesięcy jako rok pracowity, bowiem na świat w Łomży przyszły 1263 pociechy. Kiedy specjaliści wspominają sukcesy Anno Domini 2017, Kornelka Wiśniewska obchodzi 1. urodziny jako pierwsze dziecko z Łomży w 2017 roku. Trojaczki Zuzia, Julka, Szymek rozwijają się także zdrowo, ale na tort urodzinowy poczekają do 10. kwietnia.

„Oddaj krew... z Chrystusem” trwa już 10 lat

Foto: „Oddaj krew... z Chrystusem” trwa już 10 lat
cz wt, 19 grudnia 2017 08:25

W Polsce, średnio, co minutę ktoś potrzebuje krwi. Jej podawanie możliwe jest tylko dzięki bezimiennym, bezinteresownym dawcom. Tylko żywy, zdrowy człowiek może oddać cząstkę siebie i w ten sposób – nie tracąc nic – ratować zdrowie i życie innych. „Oddaj krew... z Chrystusem”, to cykliczna akcja pobierania krwi w parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. Pierwsza jej edycja odbyła się w marcu 2008 roku. W niedzielę, 17 grudnia 2017 r., przeprowadzona została po raz pięćdziesiąty pierwszy. Jej efektem stało się 22.700 ml krwi, którą oddało 51 osób. W ten sposób zamknęło się dziesięciolecie funkcjonowania tej szlachetnej inicjatywy.

W Klinice Budzik wybudziła się Ola z Łomży

cz cz, 14 grudnia 2017 17:30

W Klinice Budzik dla Dorosłych w Olsztynie wybudziła się ze śpiączki 23-letnia Ola z Łomży. Jak podaje PAP młoda kobieta zapadła w śpiączkę wskutek infekcji centralnego układu nerwowego; teraz dzięki intensywnej rehabilitacji zaczyna już chodzić i wypowiada krótkie zdania.

Bez kolejki i w kolejce do specjalisty szpitala w Łomży

Foto: Bez kolejki i w kolejce do specjalisty szpitala...
cz cz, 14 grudnia 2017 08:19

- Na 64 komórki organizacyjne, oddziały szpitalne i poradnie specjalistyczne, w których powinny być prowadzone listy oczekujących, do 47 pacjenci są przyjmowani w momencie zgłoszenia - mówi Joanna Chilińska, wicedyrektor ds. pielęgniarstwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Do jednostek bezkolejkowych, gdzie pacjenci przyjmowani są na bieżąco, należą, np., poradnia neonatologiczna, chirurgii ogólnej, chorób płuc i gruźlicy, chorób skórnych, poradnie logopedyczna i foniatryczna, ginekologiczno-położnicza, okulistyczna i leczenia zeza, zespół leczenia środowiskowego oraz poradnia zdrowia psychicznego. Ale są i kolejki: na wstawienie endoprotezy stawu kolanowego lub stawu biodrowego trzeba czekać 10 miesięcy, natomiast na zoperowanie zaćmy aż ponad dwa lata.

Pogotowie Ratunkowe wypowiedziało umowę szpitalowi

Foto: Pogotowie Ratunkowe wypowiedziało umowę szpitalowi
cz cz, 23 listopada 2017 16:44

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego przy Szosie Zambrowskiej w Łomży jest do końca grudnia 2017 podwykonawcą Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, który od 1. października br. musi świadczyć nocną i świąteczną opiekę medyczną: czyli przyjmować pacjentów w dni powszednie od godziny 18. do 8. i w weekendy oraz w święta. To wynik wprowadzenia ustawy o tzw. sieci szpitali, do której należy także szpital w Łomży. - Zgodziliśmy się na współpracę po kosztach, dopóki trwa remont szpitalnego oddziału ratunkowego w zaprzyjaźnionej z nami placówce – tłumaczy powody wypowiedzenia umowy dyrektor Hanna Waniewska z WSPR w Łomży. - Ale chcemy mieć dochód.

Trzy nowe mercedesy w pogotowiu

Foto: Trzy nowe mercedesy w pogotowiu
cz pon, 20 listopada 2017 10:51

Pogotowie ratunkowe w Łomży ma trzy nowe ambulanse. Samochody marki mercedes kosztowały blisko milion złotych i w poniedziałek poświęcił je ks. dr Radosław Kubeł, kapelan ratowników medycznych z Łomży. - Mamy 12 zespołów wyjazdowych, które potrzebują niezawodnych samochodów, aby na czas dojechać do mieszkańców wzywających pomocy – mówi Hanna Waniewska, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. - Te trzy ambulanse kupiliśmy przy wsparciu samorządów Wysokiego Mazowieckiego, powiatu łomżyńskiego i Mlekovity.

Prof. Szamatowicz: Grozi nam los dinozaurów

Foto: Prof. Szamatowicz: Grozi nam los dinozaurów
cz pt, 17 listopada 2017 15:22

Trzydzieści lat minęło od narodzin pierwszego w Polsce dziecka poczętego metodą in vitro. Z autorem tego medycznego sukcesu, profesorem Marianem Szamatowiczem, ginekologiem-położnikiem oraz wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży rozmawia Jolanta Święszkowska.

Sezon na grypę

cz śr, 08 listopada 2017 18:01

W październiku na grypę i schorzenia grypopodobne w Łomży i okolicy zachorowało 471 osób. To blisko trzy razy mniej niż przed rokiem. W Polsce sezon grypowy trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem - przypominają pracownicy sanepidu zachęcając do szczepień ochronnych.

Ksiądz Marek Dziewiecki: „Nie ma miłości nieokazywanej”

Foto: Ksiądz Marek Dziewiecki: „Nie ma miłości nieoka...
cz śr, 08 listopada 2017 12:57

- Jeżeli kobieta prawdziwie kocha męża dręczyciela, to powinna się bronić, a jeśli ukrywa krzywdy przed światem, to nie kocha siebie, dzieci ani męża, bo tworzy komfort dla okrutnego krzywdziciela i jest kwestią czasu, czy ruszy go sumienie, czy konsekwencje: spowoduje wypadek, straci prawo jazdy, popadnie w długi albo trafi do więzienia – nauczał ksiądz dr Marek Dziewiecki, psycholog i pedagog z UKSW w Warszawie, dzieląc się przemyśleniami z uczestnikami konferencji w Łomży „Ku trzeźwości narodu”. - Suma krzywd między mężczyznami a kobietami w Polsce jest nierówna: statystycznie to mężczyzna częściej popadnie w alkoholizm, lenistwo, wygodnictwo i obojętność...

25-lat WOPiTU

Foto: 25-lat WOPiTU
cz wt, 07 listopada 2017 17:50

Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży powstał w 1992 roku. Od tego czasu w jego poradniach było zarejestrowanych około 22 tysięcy osób, w oddziałach - stacjonarnym i dziennym leczyło się około 5 i pół tysiąca pacjentów. To liczby, które pokazują jak potrzebna i ważna jest pomoc udzielana przez pracujących w ośrodku specjalistów, którzy podkreślają, że problem cierpienia osób dotkniętych uzależnieniem i ich rodzin jest ciągle aktualny od początku istnienia placówki, zwłaszcza że rozszerzyło się spektrum uzależnień. We wtorek w Łomży rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Ku Trzeźwości Narodu” - Narodowy Kongres Trzeźwości, połączona z jubileuszem 25-lecia WOPiTU.

Na windę i myjnie do kaczek i basenów

Foto: Na windę i myjnie do kaczek i basenów
cz wt, 31 października 2017 16:21

Blisko 360 tys. zł dotacji dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży przyznał Zarząd Województwa Podlaskiego. Pieniądze przeznaczone mają być na wymianę jednej ze szpitalnych wind oraz zakup myjni dezynfektorów. Obie inwestycje mają zostać zrealizowane do końca roku, a szpital ze swoich środków będzie musiał wyłożyć tylko kilka tysięcy złotych.

Technicy medyczni żądają podwyżek od dyrektora szpitala

Foto: Technicy medyczni żądają podwyżek od dyrektora ...
cz pt, 13 października 2017 08:13

Temat podwyżek płac dla techników medycznych Szpitala Wojewódzkiego w Łomży ciągnie się od ponad 10 lat: rozmawiali z dyrektorami Marianem Jaszewskim i Krzysztofem Bałatą - bez skutku. Teraz z tematem zmierzy się kierujący szpitalem od lipca Roman Nojszewski, od którego związki zawodowe żądają podniesienia płac. - Nie było żadnej podwyżki od ponad dekady, nasza pensja to 2011 zł brutto, 1680 zł na rękę z wysługą lat – opowiadają przedstawicielki Związku Zawodowego Techników Analityki Medycznej. - Codziennie przyjmujemy ok. 200 pacjentów z oddziałów i 400 – 500 z przychodni, średnio 200 osób z RTG, 20 - 30 do tomografii komputerowej. Bez laboratorium i rentgena szpital nie może się obejść, personel to nie tylko lekarze i pielęgniarki. Dysproporcja płac między nami a pielęgniarkami jest horrendalna. Mamy nadzieję, że nowy dyrektor nas zrozumie...

Kleszcze mniej groźne?

Foto: Kleszcze mniej groźne?
cz śr, 11 października 2017 08:39

Służby epidemiologiczne informują, że w tym roku liczba zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu jest znacznie niższa niż przed rokiem. Z danych za wrzesień wynika, że skali województwa podlaskiego choroby te zdiagnozowano u niespełna 150 osób podczas gdy przed rokiem było ich blisko 300. Na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego we wrześniu zdiagnozowano 11 zachorowań.

Pielęgniarek pospolite ruszenie...

Foto: Pielęgniarek pospolite ruszenie...
cz pt, 06 października 2017 17:01

Około 40-50 pielęgniarek szpitala wojewódzkiego w Łomży zgromadziło się w piątek rano na korytarzu przed gabinetem dyrektora Romana Nojszewksiego. Pielęgniarki przyszły, aby duchowo wesprzeć reprezentantki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy szpitalu, które negocjowały realizację w praktyce ustawy z 8 czerwca o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. - Spotkanie było długie, ale zrobiliśmy krok do przodu – mówi Izabela Metelska, przewodnicząca OZZPiP, zapowiadając, że do końca miesiąca pielęgniarki powinny otrzymać podwyżkę z wyrównaniem od lipca.

Zaczyna się sezon na grypę

cz pt, 06 października 2017 09:32

W województwie podlaskim we wrześniu zgłoszono 5552 zachorowania oraz podejrzenia zachorowań na grypę. To blisko cztery razy więcej niż w sierpniu. - W Polsce sezon grypowy trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem – przypominają specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Białymstoku zalecając mieszkańcom szczepienia.

Na modernizację ośrodka rehabilitacji w Kisielnicy

Foto: Na modernizację ośrodka rehabilitacji w Kisielnicy
cz śr, 04 października 2017 16:36

Blisko 200 tysięcy złotych przekazał zarząd województwa podlaskiego na opracowanie dokumentacji przetargowej modernizacji Ośrodka Rehabilitacji Dziennej w Kisielnicy należącego do Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Jak zapowiada Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku w dwóch następnych latach planowane jest rozpoczęcie i przeprowadzenie inwestycji. W planach jest m.in. budowa krytej ujeżdżalni i remont istniejącego budynku oraz rozszerzenie działalności ośrodka o organizację zawodów sportowych i organizację imprez integracyjnych.

Gdzie w weekend do lekarza?

Foto: Gdzie w weekend do lekarza?
cz pt, 29 września 2017 14:58

W weekend szpitale przejmują od stacji pogotowia ratunkowego świadczenia usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. W Łomży póki co zmiana będzie wyglądała nieco inaczej. - Do niedzieli do godziny 8 rano wszystko jest po staremu – pogotowie świadczy te usługi dla wszystkich pacjentów. Po tej godzinie porady lekarskie ambulatoryjne dla dzieci do 16 roku życia będą udzielane w szpitalu – mówi Hanna Waniewska, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży.

Zamieszanie z nocną i świąteczną opieką lekarską

Foto: Zamieszanie z nocną i świąteczną opieką lekarską
cz cz, 28 września 2017 09:22

Na trzy dni przed wprowadzeniem zapowiadanej do miesięcy zmiany miejsca, gdzie mieszkańcy Łomży i okolicy mieli jechać po pomoc lekarską w nocy i święta, dokonano kolejnej niespodziewanej zmiany. Tego typu opieka od lat była świadczona w pogotowiu ratunkowym, a od niedzieli, zgodnie z nowymi wymaganiami prawa, miał ją przejąć szpital. Wczoraj podzielono mieszkańców – starsi zostaną w pogotowiu, a z młodszymi trzeba będzie jechać do szpitala. Tak ma być do końca roku.

Kosztowna zmiana adresu opieki nocnej i świątecznej

Foto: Kosztowna zmiana adresu opieki nocnej i świątec...
cz wt, 19 września 2017 08:48

Ustawa o sieci szpitali obejmuje szpital z Łomży: od 1. października pacjenci potrzebujący pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej w nocy, weekend i święta uzyskają ją w szpitalu, a nie jak dotychczas w Pogotowiu Ratunkowym. - Jesteśmy w trakcie przygotowania szpitala do przejęcia nocnej, od godz. 18. do 8., i świątecznej opieki medycznej od Pogotowia Ratunkowego, ponieważ do tego jesteśmy zobligowani – informuje Hanna Majewska – Dąbrowska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Zamierzamy prowadzić, tak jak Pogotowie, dwa zespoły z internistami i jeden z pediatrą. Problemem są pieniądze. Pogotowie ma stracić więcej niż zyskać szpital.

Szpital zamiast pogotowia... od 1. października

Foto: Szpital zamiast pogotowia... od 1. października
cz cz, 24 sierpnia 2017 16:07

- Jesteśmy w trakcie negocjacji z Narodowym Funduszem Zdrowia i chociaż nie jesteśmy z nich zadowoleni, to jednocześnie jesteśmy zobligowani ustawowo, żeby wziąć na swoje barki kolejne zadania – informuje dyrektor Roman Nojszewski ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, który od 1. października będzie w tzw. sieci szpitali. Nowa forma finansowania z publicznych pieniędzy służby zdrowia zakłada, m.in., że pacjenci z należnych im świadczeń będą korzystać w nocy, weekendy i święta nie w pogotowiu ratunkowym, jak od dziesiątków lat, lecz w szpitalu. Dyrektor widzi plusy pomysłu. - Nowe zadanie będzie formą udrożnienia szpitalnego oddziału ratunkowego: ponieważ pacjent potrzebujący wypisania recepty, z katarem czy skaleczonym palcem nie będzie blokował miejsca w kolejce na SOR-ze pacjentom, którzy potrzebują udzielenia natychmiastowej pomocy.

« · «« · 38 · 39 · 40 · 41 · 42 · 43 · 44 · 45 · 46 · 47 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę