Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 27 września 2020 napisz DONOS@

Cenny dar

Foto: Cenny dar
Grzegorz Gwizdon śr, 11 maja 2011 12:51

Zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży wzbogaciły się o kolejny, niezwykle cenny dar. Mieszkaniec Łomży, pan Wacław Truskolaski przekazał pamiątki po zmarłym bracie Janie Józefie Truskolaskim - uczestniku walk o Monte Cassino, który po wojnie zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Jest to bogaty zbiór dokumentów, medali i odznaczeń, stanowiący świadectwo życia człowieka, którego młodość przypadła na burzliwe lata II wojny światowej, a życie dorosłe spędził na emigracji.

Salon pod Gontem

Foto: Salon pod Gontem
Grzegorz Gwizdon so, 30 kwietnia 2011 11:17

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie zapraszają na Spotkanie w Salonie Pod Gontem, które odbędzie się w piątek, 6 maja 2011 roku, o godz. 18.00 w nowogrodzkim Skansenie. Dr Rafał Skoczylas przedstawi temat “Gorączka – klęska, czy sukces? O termoregulacji i o tym, czy zawsze warto łykać aspirynę“. Rafał Skoczylas - pracownik naukowy Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu prac naukowych, podręczników, książek popularnonaukowych i artykułów - jest adiunktem w Instytucie Zoologii. W Zakładzie Fizjologii Zwierząt Kręgowych zajmuje się fizjologią porównawczą zwierząt, głównie płazów i gadów.

Wystawa fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2010

Foto: Wystawa fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2010
Grzegorz Gwizdon śr, 20 kwietnia 2011 15:23

Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na otwarcie wystawy „BZ WBK Press Foto 2010”, Wernisaż wystawy w dniu 28. 04.2011 roku o godzinie 17 w budynku muzeum przy ul. Dwornej 22c w Łomży.

Krakowska ceramika w trzech odsłonach

Foto: Krakowska ceramika w trzech odsłonach
Grzegorz Gwizdon wt, 12 kwietnia 2011 12:51

Muzeum Północno- Mazowieckie oraz Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży zapraszają w piątek, 15 kwietnia 2011 roku, na otwarcie trzech wystaw prezentujacych krakowską ceramikę artystyczną. Wernisaż pierwszej, zatytułowanej “Trzy Panie Gajda” - Marita Benke-Gajda, Jadwiga Gajda-Lusina, Weronika Gajda, rozpocznie się o godz. 18.00, w salach wystawowych Galerii przy ul. Długiej 13. Następna część spotkania odbędzie się w salach Muzeum, przy ul. Dwornej 22 c, gdzie zostanie pokazana “Ceramika artystyczna Marity Benke-Gajdy w zbiorach Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży” oraz poplenerowa wystawa ceramiki studentów i absolwentów Pracowni Rzeźby w Ceramice Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - “Ceramicy z Krakowa pod Szrenicą” .

51. Spotkanie w Salonie “Pod Gontem”

Foto: 51. Spotkanie w Salonie “Pod Gontem”
Grzegorz Gwizdon pon, 21 marca 2011 11:39

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie zapraszają na 51. Spotkanie w Salonie Pod Gontem, które odbędzie się w piątek, 25 marca 2011 roku, o godz. 18.00 w nowogrodzkim Skansenie. Gość wieczoru – dr nauk medycznych Anna Bronowicz przedstawi temat “Zioła andyjskie – przyjaciele na dobre i na złe”.

“Piękno i dzikość natury”- malarstwo Marii Bieńkowskiej-Kopczyńskiej

Foto: “Piękno i dzikość natury”- malarstwo Marii Bień...
Grzegorz Gwizdon pon, 28 lutego 2011 09:09

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza 5 marca 2011 roku (sobota), o godz. 12.00, na otwarcie wystawy malarstwa “Piękno i dzikość natury” Marii Bieńkowskiej-Kopczyńskiej z Krakowa.

50. Spotkanie w Salonie “Pod Gontem”

Foto: 50. Spotkanie w Salonie “Pod Gontem”
Grzegorz Gwizdon pon, 28 lutego 2011 08:57

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie zapraszają na 50. Spotkanie w Salonie “Pod Gontem”, które odbędzie się w nowogrodzkim Skansenie w piątek, 4 marca 2011 roku, o godz. 18.00. Temat wieczoru “Klimaty Południowej Ameryki”. O Brazylii, Boliwii i Argentynie opowiedzą goście: ksiądz Stanisław Śliwowski oraz lekarz i podróżnik Andrzej Przystupa.

Papierowe cudeńka z Krakowa

Foto: Papierowe cudeńka  z Krakowa
Grzegorz Gwizdon śr, 16 lutego 2011 12:57

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza na otwarcie pierwszej wystawy czasowej, zatytułowanej „Papierowe cudeńka, czyli niezwykły świat luksusowych papierów”. Wernisaż odbędzie się 19 lutego 2011 roku, o godz. 12°° ,w nowej siedzibie Muzeum przy ul. Dwornej 22c.

NA CZYM STOI MUZEUM?

Foto: NA CZYM STOI MUZEUM?
Grzegorz Gwizdon śr, 16 lutego 2011 12:39

Odkrycia z nadzoru archeologicznego prowadzonego w latach 2009 – 2010 Ciekawe fakty i znaleziska ujawniły badania archeologiczne towarzyszące pracom ziemnym związanym z wykonywaniem drenażu i kanalizacji deszczowej wokół budynku łomżyńskiego Muzeum.

Zaczęło się skromnie...

Foto: Zaczęło się skromnie...
Grzegorz Gwizdon śr, 16 lutego 2011 12:27

Początki Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży sięgają 1948, kiedy to w prywatnym budynku przy al. Legionów 18 (obecnie 26) wynajęto pomieszczenia na jego potrzeby. Było to mieszkanie składające się z dwóch pokoi i przedpokoju. Dnia 15 marca o godz. 15 odbyło się uroczyste otwarcie. Już 20 listopada 1948 r. udostępniono pierwszą stałą wystawę „Kultura i przyroda Północno – Wschodniego Mazowsza”, pięć lat później kolejną zatytułowaną „Kultura i sztuka kurpiowska”. W 1950 r. dzięki staraniom etnografa Adama Chętnika – założyciela muzeum otwarto pierwszą w Polsce wystawę bursztyniarską.

Anna Wojdała - Markowska

Foto: Anna Wojdała - Markowska
Grzegorz Gwizdon pon, 07 lutego 2011 12:26

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży zaprasza 10 lutego 2011 roku, o godz. 18.00, na wernisaż wystawy malarstwa i tkaniny Anny Wojdały-Markowskiej z Radomia. Pierwszy kontakt z twórczością artystki budzi zaciekawienie. Szeregi prostych, powtarzalnych elementów: nieskomplikowanych figur, kresek, kropek, syntetycznie przetworzonych liter ożywają na płótnie, nakładają się na siebie, przenikają wzajemnie, uzupełniają i nadają sobie nowe znaczenia. Ta gęstwina śladów, gestów, faktur sprawia wrażenie bezbłędnie i racjonalnie usystematyzowanego kodu, a porządek struktury obrazu układa się w logiczne ciągi myślowe. Koherencja tych działań ma swoją genezę w pierwszej i najgłębszej inspiracji artystki – sztuce prehistorycznej.

Wystawa studniówkowa uczniów Liceum Plastycznego w Łomży

Foto: Wystawa studniówkowa uczniów Liceum Plastyczneg...
Grzegorz Gwizdon śr, 05 stycznia 2011 11:15

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza na piętnastą już , jubileuszową wystawę prac uczniów klas czwartych Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka. Tradycją szkoły od początku jej istnienia jest prezentowanie dorobku plastycznego najstarszego rocznika, który już za kilka miesięcy przystąpi do egzaminu dojrzałości i zapewne podejmie dalszą edukację artystyczną na Akademiach Sztuk Pięknych i Wydziałach Artystycznych. Dla tych spośród maturzystów, którzy zechcą wejść na tę ścieżkę to znakomita próba sił, dla niezdecydowanych pomoc w podjęciu decyzji co do dalszej edukacji, a dla kończących przygodę ze sztuką ciekawe podsumowanie ważnego rozdziału w życiu. Co zatem dla publiczności? Uczta dla oczu! Wystawa studniówkowa bowiem (jak co roku) to feeria wspaniałości. Młodzi ambitni i zdolni ludzie (bo tylko tacy biorą w niej udział) pod kierunkiem swoich znamienitych profesorów przygotowali, widzom niezłą porcję atrakcji, których walory można by wymieniać długo. Skupmy się więc na kilku najważniejszych plusach.

Zapis na rzecz Muzeum w Łomży

Foto: Zapis na rzecz Muzeum w Łomży
Grzegorz Gwizdon pon, 06 grudnia 2010 13:12

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży otrzymało niezwykły dar. Pani Jadwiga Barbara Chylińska, urodzona w Łomży, zamieszkała w Warszawie, zapisała w testamencie na rzecz naszego Muzeum dziewięć grafik wykonanych w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz po drugiej wojnie światowej. Ich autorami są znani polscy artyści graficy i malarze, urodzeni na początku XX wieku: Maria Hiszpańska-Neumann, Stanisław Ostoja-Chrostowski, Konstatnty Maria Sopoćko, Mieczysław Jurgielewicz, Aleksander Sołtan. Jest jeszcze jeden artysta – autor litografii zatytułowanej “Koneła”, na razie nieznany. Jego nazwisko jest w trakcie ustalania.

Kędzielawscy

Foto: Kędzielawscy
Grzegorz Gwizdon wt, 30 listopada 2010 15:53

Kędzielawscy-zaproszenie-www.jpg Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza 4 grudnia 2010 roku, o godz. 12.00, na otwarcie wystawy Grażyny, Stanisława i Macieja Kędzielawskich oraz Joanny Jeziorskiej. Ekspozycja wieńczy cykl prezentacji przygotowanych z okazji 35-lecia Galerii. Plastyczne zainteresowania każdego z artystów są zgoła odmienne. Prezentowane prace dalece różnią się od siebie zarówno tematyką jak i techniką wykonania. Obejrzymy zatem portret, akt, pejzaż wyrażone językiem fotografii, rysunku, akwareli i pastelu. Wystawa pokazuje bogactwo różnorodności w obrębie dobrze znanych tematów i technik.

XLIX Spotkanie w Salonie Pod Gontem

Grzegorz Gwizdon nie, 14 listopada 2010 11:40

Gont-49-www.jpg

KODY, ZNAKI, TOTEMY Romana Borawskiego

Foto: KODY, ZNAKI, TOTEMY Romana Borawskiego
Grzegorz Gwizdon cz, 21 października 2010 15:29

Borawski-zaproszenie-www.jpg Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w środę, 27 października 2010 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy obrazów łomżyńskiego twórcy, Romana Borawskiego. Artysta pokazuje prace malarskie z cyklu „Kody, Znaki, Totemy”, będące kontynuacją serii prezentowanej w naszej Galerii w październiku 2003 roku. Borawski jest bowiem mistrzem konsekwencji. Od niemalże dekady metodycznie drąży materię elementarnej budowy obrazu, wykorzystując układy kilkucentymetrowych kwadratów, przywodzących na myśl piksele – najmniejsze elementy składowe elektronicznego zapisu obrazu. Wszystko po to, by uchwycić istotę wyrażania językiem sztuki dzisiejszego, coraz bardziej złożonego i niezrozumiałego świata. Jak sam podpowiada ten „podstawowy budulec” stał się ”symbolem współczesnych technologii postępu i nowoczesności”.

Konserwacja uli kłodowych w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie

Foto: Konserwacja uli kłodowych w Skansenie Kurpiowsk...
Grzegorz Gwizdon pt, 17 września 2010 15:49

Mecenat 2010 - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Północno – Mazowieckie w ramach programów realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, które zostały przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 roku, otrzymało dotację celową na program : Zachowanie, waloryzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego. Tytuł zadania: Konserwacja zbiorów W dniu 16.09.2010 r. odbył się komisyjny odbiór, po przeprowadzonych i zakończonych pracach konserwatorskich, 8 uli kłodowych wykonanych z drewna sosnowego /odrzynków pni bartnych/ znajdujących się na otwartej przestrzeni na terenie Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

Nowe obrazy Przemysława Karwowskiego

Foto: Nowe obrazy Przemysława Karwowskiego
Grzegorz Gwizdon pon, 13 września 2010 13:16

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza 15 września 2010 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy DUALNE Przemysława Karwowskiego – łomżyńskiego artysty plastyka, scenografa i fotografika.

Skansen Kurpiowski zaproszony na "Gorolski Święto"

Foto: Skansen Kurpiowski zaproszony na "Gorolski...
Grzegorz Gwizdon pon, 02 sierpnia 2010 08:52

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie został zaproszony przez Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Czechach do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych "Gorolski Święto" i przedstawienia swojej oferty reklamowej. Impreza odbędzie się w Jabłonkowie (Jablunkov) w Czechach, w dniach 6-8 sierpnia 2010 roku. "Gorolski Święto" to - odbywający się po raz 63 - przegląd gry na tradycyjnych i unikatowych ludowych instrumentach muzycznych oraz prezentacja śpiewaków i gawędziarzy. Spotkaniom towarzyszy seminarium etnograficzne poświęcone rzemiosłom i rękodzielnictwu. Jeden z referatów zatytułowany "Tradycyjna kultura ludowa Kurpiowskiej Puszczy Zielonej " przedstawi Urszula Kuczyńska - kierownik Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. W części festiwalowej wystąpi natomiast Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej z inscenizacją "Kurpsie od Niedzieli Ksietnej do Niedzieli Bziołej".

NIEDZIELA ŚW. ROCHA

Foto: NIEDZIELA ŚW. ROCHA
Grzegorz Gwizdon śr, 28 lipca 2010 09:31

Tradycyjnie już, 15 sierpnia w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie odbędzie się ”NIEDZIELA ŚW. ROCHA”. Zapraszamy od godz. 10.00 do 18.00. Bogaty i zróżnicowany program zapewnią 3 kapele ludowe. “Muzyka Lipnicka” z Lipnicy Wielkiej zagra melodie górali orawskich, “Kamraty” zaprezentują folkor muzyczny podsanockiej wsi, zaś w wykonaniu Kapeli Kurpiowskiej usłyszymy muzykę z naszego regionu.

« · «« · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę