Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 27 września 2020 napisz DONOS@

Wesołych Świąt

Grzegorz Gwizdon wt, 20 grudnia 2011 15:39

www-kartka.jpg

Doroczne laury dla twórców

Foto: Doroczne laury dla twórców
Grzegorz Gwizdon pt, 16 grudnia 2011 17:05

Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród Prezydenta Miasta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury odbyła się w Muzeum Północno-Mazowieckim. Prezydent Miasta Pan Mieczysław Czerniawski oraz zastępca Prezydenta – Pani Mirosława Kluczek – w obecności licznie zgromadzonych twórców i pracowników kultury, a także zaproszonych gości – uhonorowali nagrodami czworo laureatów: Marka Maliszewskiego, Magdalenę Sinoff, Bogdana Szczepańskiego oraz Waldemara Borusiewicza. Marek Maliszewski od lat odnosi sukcesy na polu fotografii prasowej i artystycznej, Magda Sinoff z powodzeniem zajmuje się śpiewem i muzyką, Bogdan Szczepański – pełen pomysłów kompozytor i aranżer – realizuje się jako muzyk, Waldemar Borusiewicz jest mistrzem gry na trąbce oraz kompozytorem i nauczycielem muzyki. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Magdalena Sinoff. W programie przewidziano także zwiedzanie muzealnych wystaw. Na zakończenie spotkania zgromadzeni przyjęli życzenia świąteczne od Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego oraz Prezydenta Miasta Mieczysława Czerniawskiego i podzielili sie opłatkiem.

Ocalić od zapomnienia

Foto: Ocalić od zapomnienia
Grzegorz Gwizdon cz, 08 grudnia 2011 12:25

Jeszcze tylko przez kilka dni można nabyć w Muzeum unikalne publikacje z serii „Ocalić od zapomnienia” Wydawnictwa MUZA, które dokumentują zasoby naszego dziedzictwa narodowego w zakresie tradycyjnej kultury ludowej. Te bogato ilustrowane książki zaprezentowano na spotkaniu towarzyszącym niedawnemu otwarciu wystawy „Polskiej biżuterii ludowej”. Do lektury zachęcali ich autorzy: Elżbieta Piskorz-Branekova, Alicja Mironiuk-Nikolska oraz Tomasz Czerwiński. W swoich publikacjach umieścili oni wiele informacji, faktów i ciekawostek dotyczących m.in. budownictwa i wyposażenia domu wiejskiego (Tomasz Czerwiński), sztuki ludowej (Alicja Mironiuk-Nikolska) oraz biżuterii i strojów ludowych (Elżbieta Piskorz-Branekova). Warto podkreślić, że albumy zawierają także „łomżyńskie ślady”, czyli zdjęcia i opisy obiektów pochodzących ze zbiorów Muzeum w Łomży oraz Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Zachęcamy wszystkich miłośników tradycji i folkloru do zapoznania się z tą wyjątkową ofertą wydawniczą. Fot. Bolesław Deptuła

Zaczarowany świat barw.

Foto: Zaczarowany świat barw.
Grzegorz Gwizdon wt, 29 listopada 2011 10:59

Galeria Sztuki Wspólczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Autor zapraszają w piątek, 2 grudnia 2011 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy malarstwa Eugeniusza Brożka. Wystawa czynna do 5 stycznia 2012 roku. Eugeniusz Brożek urodził się w 1947 roku, we wsi Przełaj (gmina Sędziszów). Po ukończeniu Szkoły Górniczej w Sosnowcu, pracował w różnych zawodach, m.in.: jako górnik, spawacz, ślusarz i kierownik pociągów osobowych. Mieszka w Sędziszowie. Obrazy maluje od ponad 30 lat. Za swoje dokonania twórcze został uhonorowany Nagrodą im.Oskara Kolberga oraz Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006). Artysta wystawiał w licznych muzeach, galeriach i domach kultury, m.in.: w Jędrzejowie, Kielcach, Krakowie, Radomiu, Nowym Sączu, Suwałkach, Toruniu, Warszawie. Za granicą miał wystawy we Francji i Niemczech. Ponad 110 jego obrazów znajduje się w kolekcjach muzeów oraz osób prywatnych w kraju i za granicą.

POLSKA BIŻUTERIA LUDOWA

Foto: POLSKA BIŻUTERIA LUDOWA
Grzegorz Gwizdon pon, 21 listopada 2011 09:29

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w niedzielę 27 listopada 2011 roku, o godz. 12.00 na otwarcie wystawy “Polska biżuteria ludowa”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz zbiorów własnych łomżyńskiego Muzeum. Scenariusz wystawy przygotowała Pani Elżbieta Piskorz-Branekowa. Ekspozycję można zwiedzać do 26 lutego 2012 roku. W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z autorami wydawniczych rarytasów oficyny MUZA SA, które ukazały się w serii „Ocalić od zapomnienia”. Elżbieta Piskorz-Branekowa, Alicja Mironiuk-Nikolska i Tomasz Czerwiński napisali ciekawie i zajmująco o różnych zagadnieniach z dziedziny tradycyjnej kultury ludowej w Polsce, między innymi: haftach i koronkach, biżuterii i strojach ludowych, budownictwie i wyposażeniu domu wiejskiego, a także sztuce ludowej. Poszczególne publikacje zostały opatrzone bogatym materiałem ilustracyjnym oraz znakomicie opracowane graficznie. Książki dobrze się czyta i ogląda. W serii „Ocalić od zapomnienia” ukazało się dotychczas kilkanaście pozycji. Po spotkaniu autorskim będzie można nabyć zaprezentowane tytuły.

“MIKOŁAJKI” w Muzeum

Foto: “MIKOŁAJKI” w Muzeum
Grzegorz Gwizdon śr, 02 listopada 2011 14:25

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza, w dniach 1 – 9 grudnia 2011 roku, na SPOTKANIA MIKOŁAJKOWE. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych, którym proponujemy udział w uroczystości wręczania przez św. Mikołaja upominków przygotowanych przez rodziców lub szkołę. Spotkania ze św. Mikołajem odbywać się będą w gmachu Muzeum, przy ul. Dwornej 22 C, w Łomży.

Wystawa poplenerowa " Aż do źródeł ", Nowogród 2011

Grzegorz Gwizdon pon, 17 października 2011 15:04

zapr-stopka-www.jpg Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego wraz ze Społecznym Stowarzyszeniem Prasoznawczym „Stopka”zapraszają 22 października 2011 roku (sobota) o godzinie 13.00 do sal galerii, przy ul. Długiej 13, na otwarcie wystawy „Aż do źródeł” będącej plonem Międzynarodowego Pleneru Plastycznego, zorganizowanego przez „Stopkę” w Nowogrodzie, na przełomie czerwca i lipca 2011 roku.

Planeta JANTAR inspiruje...

Grzegorz Gwizdon cz, 13 października 2011 11:18

_Zaproszenie-bursztyn.jpg Stowarzyszenie „Bursztynowa Planeta JANTAR” z siedzibą w Gdyni oraz Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zapraszają na otwarcie wystawy „Planeta JANTAR inspiruje... “, które odbędzie się 23 października 2011 roku (niedziela), o godz. 14.00, w gmachu łomżyńskiego Muzeum.Podczas wernisażu zostanie wyświetlona prezentacja multimedialna „EUROPEJSKIE SZLAKI BURSZTYNOWE – Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy”.

Barbarzyńcy?

Grzegorz Gwizdon śr, 05 października 2011 11:15

zaproszenie-2-www.jpg Wystawa “ Barbarzyńcy ? ” przeczy potocznemu przekonaniu o “niskim poziomie cywilizacyjnym” ludów mieszkających poza zasięgiem cywilizacji śródziemnomorskiej. Zadziwia różnorodnością i wysokim poziomem wykonania przedmiotów codziennego użytku, ozdób, broni... Jej przesłanie można streścić następującym zdaniem: To dorobek kultury Gotów, Lugiów, Wandalów, Celtów legł u podstaw europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Wystawa fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2011

Grzegorz Gwizdon wt, 13 września 2011 13:51

Wystawa-foto-2.www.jpg

Damian Wierzbowski "Cnoty" - rzeźba ceramiczna.

Grzegorz Gwizdon so, 10 września 2011 12:47

zaproszenie-www.jpg We wtorek, 13 września 2011 roku, o godzinie 18.00, w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, odbędzie się wernisaż rzeźby ceramicznej Damiana Wierzbowskiego “Cnoty”. Zapraszamy! Artysta jest absolwentem łomżyńskiego Liceum Plastycznego. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu, gdzie prowadzi własną galerię.

Reporter wobec innego świata.

Foto: Reporter wobec innego świata.
Grzegorz Gwizdon pon, 08 sierpnia 2011 11:52

JAGIELSKI.-www.jpg

Karol Karwowski - znaki, kody, labirynty

Foto: Karol Karwowski - znaki, kody, labirynty
Grzegorz Gwizdon pt, 05 sierpnia 2011 15:38

Już w najbliższą środę, 10 sierpnia, o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży odbędzie się prezentacja twórczości Karola Karwowskiego. Ten urodzony w 1953 r. w Łomży artysta swoją karierę związał z Lublinem gdzie studiował w IWA UMCS w pracowni Mariana Bogusza a obecnie jako współzałożyciel i dyrektor Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania prowadzi zajęcia na specjalności dekorowanie wnętrz. Zaprezentowany na wystawie cykl nosi tytuł „Znaki, kody, labirynty” i jak nietrudno się domyślić oscyluje, zarówno od strony formalnej jak i znaczeniowej wokół czekających na rozpoznanie i interpretację znaczeń.

Niedziela w Skansenie

Foto: Niedziela w Skansenie
Grzegorz Gwizdon cz, 14 lipca 2011 14:30

plakat-na-Rocha-2011-WWW.jpg

Wieczór autorski Wojciecha Kudyby

Foto: Wieczór autorski Wojciecha Kudyby
Grzegorz Gwizdon cz, 14 lipca 2011 14:25

zaproszenie-Ojciec-2-www-2.jpg Wojciech Kudyba – poeta, krytyk, historyk literatury; ur. 1965 w Tomaszowie Lubelskim, prof. nadzw. w Katedrze Literatury Współczesnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego UJ, współpracownik dwumiesięcznika „Topos”. Autor artykułów i monografii o literaturze XIX-wiecznej i najnowszej. Laureat konkursów poetyckich m.in. im. Romana Brandstaettera w Poznaniu (I nagroda) im. R.M. Rilkego w Sopocie (II nagroda) , im. K.I. Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach (I nagroda). Jego wiersze i eseje były tłumaczone na języki: czeski, słowacki i niemiecki. Laureat nagrody Fundacji im. J. S. Pasierba w Warszawie za poezje i eseje (2005). Opublikował pięć zbiorów wierszy, przedostatni pt. Gorce Pana, został wyróżniony w nagrodzie im. Józefa Mackiewicza za rok 2008.

Muzeum Północno-Mazowieckie zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów

Foto: Muzeum Północno-Mazowieckie zostało wpisane do ...
Grzegorz Gwizdon pt, 08 lipca 2011 12:06

W celu potwierdzenia wysokiego poziomu merytorycznej działalności i znaczenia zbiorów oraz w celu ewidencjonowania muzeów spełniających te warunki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi Państwowy Rejestr Muzeów, zwany dalej „Rejestrem”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzależnia wpis do Rejestru w szczególności od znaczenia posiadanych przez muzeum zbiorów, zespołu wykwalifikowanych pracowników, pomieszczeń i stałego źródła finansowania – zapewniających spełnienie statutowych celów muzeum. Wniosek o wpisanie muzeum do rejestru opiniuje komisja kwalifikacyjna. Członków komisji kwalifikacyjnej, składającej się z dziesięciu osób, powołuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego spośród wybitnych specjalistów z zakresu muzealnictwa i nauk pokrewnych. Z dniem wpisu do Rejestru muzeum jest uprawnione do używania nazwy „muzeum rejestrowane”. Muzeum rejestrowane korzysta ze szczególnej ochrony i pomocy finansowej państwa. Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.

Salon pod Gontem zaprasza

Foto: Salon pod Gontem zaprasza
Grzegorz Gwizdon pt, 10 czerwca 2011 12:17

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie zapraszają na kolejne spotkanie w Salonie Pod Gontem pt: Wieczór tańca orientalnego", które odbędzie się w piątek, 17 czerwca 2011 roku, o godz. 19.00 w nowogrodzkim Skansenie. Gość wieczoru: grupa taneczna "Róże pustyni".

Maciej Czyżewski - wystawa malarstwa

Foto: Maciej Czyżewski - wystawa malarstwa
Grzegorz Gwizdon pt, 10 czerwca 2011 11:26

Już w najbliższą środę, 15 czerwca, o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży odbędzie się wernisaż malarstwa Macieja Czyżewskiego. Artysta urodził się w 1985 roku, w latach 2005-2010 odbył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka, aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego. Jest finalistą konkursu Siemens Polska 2010. W 2010 roku został zatrudniony na stanowisku asystenta na macierzystym Wydziale. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Na wystawie zaprezentuje swój malarski cykl dyplomowy.

Odkryj w sobie naukowca

Foto: Odkryj w sobie  naukowca
Grzegorz Gwizdon śr, 25 maja 2011 12:08

Wszystkich zainteresowanych naukami ścisłymi, a także tych, którzy chcą je lepiej poznać i zrozumieć, zapraszamy do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży na otwarcie wystawy interaktywnej Nauki dawne i niedawne. Ekspozycję przygotowało Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie. Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 29 maja 2001 r., o godz. 11.00, w siedzibie muzeum przy ul. Dwornej 22c. Gościem specjalnym będzie jeden z autorów ekspozycji, dr Maciej Kluza z Muzeum UJ.

Światłoczuli 2011

Foto: Światłoczuli 2011
Grzegorz Gwizdon śr, 11 maja 2011 15:06

Klub Fotografii “NURT”oraz Galeria Sztuki Współczesnej zapraszają 14 maja 2011 roku, o godz. 12.00, do sal przy ul. Długiej 13, na otwarcie wystawy fotografii “Światłoczuli 2011”.

« · «« · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę