Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 sierpnia 2020 napisz DONOS@

Ekspresyjny realizm. Malarstwo Siegfrieda Horsta

Grzegorz Gwizdon wt, 26 lutego 2013 12:45

plakat-Horst-na-www.jpg Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży (ul. Długa 13) oraz Autor – Siegfried Horst – zapraszają w sobotę, 2 marca 2013 roku, o godz. 12.00, na otwarcie wystawy malarstwa Ekspresyjny realizm. „ A może jestem wielkim śpiewem” (cytat z „Księgi o życiu mnicha” Rainera Marii Rilkego). Malarstwo Siegfrieda Horsta charakteryzuje się niezwykłą wyrazistością wynikającą z osobowości artysty, pełnego emocji i wewnętrznej siły. Twórca czerpie z ducha ekspresjonizmu. Nie stroniąc od deformacji, napięć i kontrastów maluje wizerunki ludzi i ptaków, martwe natury i kwiaty. Odważnie zestawiając soczyste barwy, mocne linie i niespokojne plamy w nieskrępowany sposób wyraża swoje odczuwanie świata.

Karczma w Skansenie do wynajęcia

Grzegorz Gwizdon pon, 18 lutego 2013 15:26

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży ul. Dworna 22c tel. 86 216 64 87 poszukuje oferentów do wynajmu Karczmy z Dylewa na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie , ul. Zamkowa 25 karczma-www2.jpg

„Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytności”- wystawa archeologiczna

Foto: „Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytn...
Grzegorz Gwizdon so, 09 lutego 2013 12:24

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie zapraszają 17 lutego, o godz, 13,00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum, przy ul. Dwornej 22 C, na otwarcie wystawy „Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytności”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Autorami wystawy są Jacek Andrzejowski, Tomasz Rakowski i Katarzyna Watemborska.

Wystawa studniówkowa

Grzegorz Gwizdon cz, 17 stycznia 2013 11:14

zapraszenie www.jpg Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka oraz Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zapraszają w sobotę, 19 stycznia 2013 roku, o godz. 18.00, do siedziby Muzeum na otwarcie Wystawy Studniówkowej.

Rodzinne pamiątki państwa Lachowiczów w Muzeum

Foto: Rodzinne pamiątki  państwa Lachowiczów w Muzeum
Grzegorz Gwizdon so, 05 stycznia 2013 14:32

W listopadzie 2012 r. pani Lidia Kaczmarczyk z Warszawy- za pośrednictwem pani Gabrieli Szczęsnej z Łomży- podarowała naszemu Muzeum pamiątki po rodzicach: Marii i Leopoldzie Lachowiczach. Otrzymaliśmy zdjęcia, dokumenty, gazetki wydane przez AK oraz Srebrny Krzyż Zasługi, przyznany Leopoldowi Lachowiczowi w 1938 r. „za zasługi na polu pracy społecznej”. Przekazane pamiątki są niewątpliwie bogatym źródłem informacji o powiecie kolneńskim, a przede wszystkim o Kątach, które były szczególnym miejscem pracy zawodowej i społecznej oraz działalności konspiracyjnej małżeństwa Lachowiczów.

„Z Królestwa Błękitu”

Foto: „Z Królestwa Błękitu”
Grzegorz Gwizdon cz, 27 grudnia 2012 20:46

Galeria Sztuki Współczesnej oraz Autor zapraszają 29 grudnia 2012 roku (sobota), o godz. 12.00 na otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Białeckiego zatytułowanej „Z Królestwa Błękitu”. Na wystawie znalazło się 100 zdjęć ukazujących pejzaże znad Narwi i z dalekiego świata. zaproszenie-Białecki-na-www.jpg

Życzenia

Grzegorz Gwizdon śr, 19 grudnia 2012 15:23

Życzenia-na-www-5.jpg

„Łomżyński pasaż sztuki” i nagrody dla twórców

Grzegorz Gwizdon so, 01 grudnia 2012 12:09

Baner-wystawy-srodowis-www.jpg 5 grudnia 2012 roku, z udziałem władz Łomży, w otoczeniu dzieł sztuki autorstwa łomżyńskich artystów plastyków, odbyło się w Galerii Sztuki Współczesnej doroczne spotkanie twórców i pracowników kultury połączone z wręczeniem nagród Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Otrzymali je: Jarosław Antoniuk, Anna Bureś, Julita „Jula” Fabiszewska , Henryk Gała oraz Antoni Mieczkowski.

Imprezy mikołajkowe w Muzeum

Foto: Imprezy mikołajkowe w Muzeum
Grzegorz Gwizdon śr, 28 listopada 2012 13:06

Muzeum Północno-Mazowieckie – wzorem lat ubiegłych – organizuje w dniach 3-7 grudnia 2012 roku SPOTKANIA MIKOŁAJKOWE adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Przy wtórze kolęd, w atmosferze zabawy z udziałem św. Mikołaja, zgłoszone wcześniej grupy, uczestniczą w tradycyjnym wręczaniu upominków przygotowanych przez rodziców. W programie imprezy przewidziano także zwiedzanie z przewodnikiem niezwykle interesującej wystawy „Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów”.

„Księga Pamięci Żydów Łomżyńskich” - wystawa

Foto: „Księga Pamięci Żydów Łomżyńskich” - wystawa
Grzegorz Gwizdon śr, 31 października 2012 16:35

Fundacja Przyjaźni Polsko-Izraelskiej, Prezydent Łomży, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Joint Distribution Committee Poland, Lomza Jewish Cemetery Foundation, Grażyna Majer, Ola i Paweł Bramsonowie oraz Muzeum Północno-Mazowieckie zapraszają 6 listopada 2012 roku o godz. 12.30 do siedziby Muzeum przy ul. Dwornej 22 C na otwarcie wystawy „Księga Pamięci Żydów Łomżyńskich”.

Wyroby z „kurpiowskiego złota” na wystawie w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

Foto: Wyroby z „kurpiowskiego złota” na wystawie w Mu...
Grzegorz Gwizdon śr, 31 października 2012 16:31

Bursztynowy naszyjnik z zawieszką „pasyją”, różaniec, medalion „Wiara, Nadzieja, Miłość”, guziki i kilka innych eksponatów z unikalnego zbioru Działu Bursztynu naszego Muzeum trafiło na wystawę „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” otwartą niedawno w warszawskim Muzeum Ziemi PAN. Wystawa odbywa się pod patronatem Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Bogdana Borusewicza i prezentuje w szerokim wyborze wyroby z bursztynu pochodzące ze zbiorów kilku znaczących polskich muzeów oraz kolekcji prywatnych. Ekspozycja będzie czynna do 31 maja 2013 roku.

„ Nad zwierciadłem” - wystawa poplenerowa

Foto: „ Nad zwierciadłem” - wystawa poplenerowa
Grzegorz Gwizdon wt, 16 października 2012 14:21

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” zapraszają 20 października 2012 roku (sobota) o godzinie 12.00 do galerii przy ul. Długiej 13 na otwarcie wystawy poplenerowej „Nad zwierciadłem”.

Wspólnie porządkują Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

Foto: Wspólnie porządkują  Skansen Kurpiowski w Nowog...
Grzegorz Gwizdon wt, 16 października 2012 14:12

W dniach 20-27 września 2012 roku grupa młodzieży polskiej i niemieckiej pod patronatem Fundacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży pracowała na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.

Wystawa jubileuszowa Liceum Plastycznego

Grzegorz Gwizdon śr, 10 października 2012 10:40

W Muzeum - z okazji 20-lecia łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka - odbywa się wystawa ukazująca dorobek plastyczny uczniów. Zaprezentowano – pochodzące z różnych lat – prace z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, tkaniny i fotografii oraz projektowania. Tematy to przede wszystkim martwa natura i studium postaci. Efektownie prezentują się grafiki oraz projekty plakatów i wydawnictw, a także liternictwo. Na uwagę zasługują również barwne batiki oraz rzeźby i płaskorzeźby.

Muzeum obdarowane

Foto: Muzeum obdarowane
Grzegorz Gwizdon cz, 04 października 2012 15:57

Łomżyńskie Muzeum otrzymało w ostatnich dniach serdeczny list. Odezwała się do nas Pani Halina Eysymont z Warszawy, która, jak się okazało, zachowała w życzliwej pamięci wystawę zorganizowaną przed sześcioma laty w Galerii Sztuki Współczesnej i podjęła decyzję o podarowaniu do naszych zbiorów prac malarskich – własnych oraz męża – Janusza Eysymonta. Po spotkaniu w pracowni artystki przywieźliśmy do Łomży 58 obrazów i akwarel. Z bogatego dorobku malarskiego Pani Haliny do Muzeum trafiły pejzaże oraz prace nieprzedstawiające, w których pejzaż obecny jest w formie przetworzonej - pod postacią układów zrytmizowanych linii oraz pełnych powietrza, barw i światła przestrzeni. Będą one stanowiły znakomite uzupełnienie naszej kolekcji malarstwa podobnie jak przeznaczone do zbiorów akwarele Janusza Eysymonta przedstawiające pejzaże rozjaśnione światłem. Utrzymane w przytłumionej, szaro-białej tonacji z akcentami czerni i czerwieni kompozycje składają się na swoisty notatnik z motywami krajobrazowymi, niezwykle ciekawy w kontekście całej twórczości artysty, w której dominuje abstrakcja.

Na zakończenie wystawy

Foto: Na zakończenie wystawy
Grzegorz Gwizdon cz, 20 września 2012 15:11

Z udziałem przedstawicieli Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce – radcy ds. kulturalnych Pani Wu Guang oraz Pana Cheng Jie odbyło się w Muzeum zakończenie wystawy „Chińskich wycinanek i latawców” będącej własnością Ministerstwa Kultury Chińskiej Republiki Ludowej, a udostępnionej dzięki uprzejmości Ambasady. Pani Wu Guang w wypowiedzi skierowanej do uczestników spotkania złożyła podziękowanie za prezentację wystawy w Łomży i zainteresowanie chińską kulturą oraz wyraziła nadzieję na kontynuowanie współpracy. Następnie wszyscy zgromadzeni wysłuchali wykładu profesora Henryka Brandysa odsłaniającego tajemnice Chińskiego Muru – niezwykłego systemu umocnień liczącego ponad 2 tysiące lat.

Święto Bursztynu Kurpiowskiego. I Mistrzostwa w Kopaniu Bursztynu Kurpiowskiego.

Grzegorz Gwizdon so, 08 września 2012 12:44

Muzeum Kurpiowskie w Wachu przy współpracy Muzeum Północno Mazowieckiego w Łomży, Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie , Urzędu Gminy w Kadzidle , Zespołu Szkół im. J. Popiełuszki w Wachu , Nadleśnictwa Myszyniec oraz Koło Naukowe Antropologii Rzeczy i Muzealnictwa przy Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle organizuje imprezę folklorystyczną p.t. Święto Bursztynu Kurpiowskiego. I Mistrzostwa w Kopaniu Bursztynu Kurpiowskiego.

IVAYLA ŻIVKOWA malarstwo i tkanina

Foto: IVAYLA ŻIVKOWA  malarstwo i tkanina
Grzegorz Gwizdon pon, 03 września 2012 14:19

Galeria Sztuki Współczesnej, przy ul. Długiej 13 w Łomży zaprasza na wystawę malarstwa i tkaniny artystycznej Ivayli Żivkowej. Wernisaż: 6 września 2012 roku, o godz. 18.00. Wystawa czynna do 10 października 2012 roku. Zapraszamy. Główną część wystawy tworzą dwa cykle obrazów „Sen” i „Przebudzenie”, namalowane w latach 2009-2012.

Niedziela św. Rocha 2012

Grzegorz Gwizdon śr, 18 lipca 2012 11:25

Jak, co roku w sierpniu, Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie zapraszają do nowogrodzkiego Skansenu na doroczną imprezę folklorystyczną ”NIEDZIELA ŚW. ROCHA”. Odbędzie się ona 19 sierpnia, w godzinach: 10.00 – 18.00. plakat-Niedziela-www.jpg

Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów

Foto: Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów
Grzegorz Gwizdon pt, 29 czerwca 2012 14:35

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę „Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów” ze zbiorów własnych i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie (wernisaż:14 lipca 2012 roku (w sobotę), o godz. 12.00, w siedzibie Muzeum, przy ul. Dwornej 22 c ). Wystawa czynna do 31 stycznia 2013 roku.

« · «« · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę