Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Prezydent Komendantowi nie chce dać

Foto: Prezydent Komendantowi nie chce dać
cz cz, 06 czerwca 2019 08:25

To wygląda na jakąś wojenkę. Prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski, coraz bardziej ścina miejskie wydatki na tzw. patrole ponadnormatywne, czyli dodatkowe patrole policyjne, które od 10 lat wychodzą ulice Łomży. Gdy je uruchamiano w 2008 roku miejska dotacja wynosiła 100 tysięcy złotych. W pierwszych latach rządów Chrzanowskiego wzrosła do ok. 120 tys. zł, ale w 2018 roku niespodziewanie prezydent ściął ją do 80 tys. zł, a w tym roku skończyło się na 50 tys. zł. Pieniądze zapisane w budżecie miasta właśnie się kończą, a prezydent odpowiedział Komendantowi Miejskiemu Policji, że miasta na to nie stać. Dlatego ostatnie takie dodatkowe policyjne patrole na ulice Łomży wyjdą prawdopodobnie w weekend 15-16 czerwca. Wówczas prezydent Chrzanowski zorganizował kolejną zabawę z koncertami disco-polo, za którą z kasy miasta zapłacił 275 tysięcy złotych.

Tak jak powódź

Foto: Tak jak powódź
cz cz, 30 maja 2019 08:27

Czegoś takiego większość mieszkańców nigdy nie widziała. - Ogrom wody, praktycznie dwie godziny lało bez przerwy – opowiadał Mieczysław Kaliściak z Rybna. - Nie było widać nawet lasu, który jest 100 metrów dalej. Po wielkiej ulewie przez Pogórze, Siemień, Pniewo czy Rybno popłynęły rwące, szerokie na kilka metrów, „górskie” potoki. Woda zalała także wsie po przeciwnej stronie Narwi od Drozdowa do Wizny wlewając się na posesje, do budynków, niszczyła drogi, przepusty i ogrodzenia... Straty materialne po oberwaniu chmury w ubiegły czwartek liczone są milionach złotych.

Samobójstwo w Seminarium

Foto: Samobójstwo w Seminarium
cz cz, 23 maja 2019 08:07

Młody, 21-letni alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży nie żyje. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo wieszając się. W nocy z soboty na niedzielę jego ciało znaleziono na strychu budynku seminarium przy ul. Plac Papieża Jana Pawła II. Prokurator Rafał Kaczyński, zastępca Prokurata Okręgowego w Łomży, potwierdza te informacje. - Wstępne ustalenie nie wskazują na udział w zdarzeniu osób trzecich – mówił informując, że Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo, a ciało alumna zabezpieczono do badań, które mają określić dokładnie przyczynę śmierci.

Rehabilitanci ze szpitala zachorowali

Foto: Rehabilitanci ze szpitala zachorowali
cz cz, 16 maja 2019 08:12

Praktycznie nie funkcjonuje rehabilitacja Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Protestujący od kilku tygodni fizjoterapeuci, masażyści oraz terapeuci zajęciowi zachorowali i są na zwolnieniach lekarskich. Maciej Bogdan, przewodniczący w szpitalu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, też jest chory. - Pracując za 1600 zł czy 1800 zł miesięcznie w szpitalu nie da rady przeżyć. Każdy z nas musi gdzieś dorabiać, a to odbija się także na naszym zdrowiu. Poza tym od 1. stycznia pacjenci mają możliwość, i wielu skorzystało z tej szansy, ominięcia lekarzy i przyjścia bezpośrednio do fizjoterapeutów – mówi wyznając, że jemu nie wytrzymał kręgosłup. Maciej Bogdan dostał tydzień zwolnienia L4. Mówi, że nie wie ilu jego kolegów i koleżanek z pracy w szpitalu zachorowało. Informacje o tym, a także jak długie otrzymali zwolnienia z pracy, ma dyrekcja szpitala, ale póki co sprawy nie komentuje.

„Bombowe” i bzowe matury w Łomży

Foto: „Bombowe” i bzowe matury w Łomży
cz cz, 09 maja 2019 08:54

Po majówce długiego weekendu z przymrozkiem w słoneczny poniedziałek kwitły bzy i kasztany. Prawie półtora tysiąca maturzystów w Łomży i ponad 11 tysięcy w Podlaskiem miało 170 minut na egzamin z języka polskiego, który zaczął się w 21 łomżyńskich szkołach o godz. 9. Ale co najmniej 5 szkół w Łomży i jedna w Marianowie dostało w poniedziałek i wtorek nocą maila z ostrzeżeniem o zagrożeniu gazem lub bombą. I choć skutkowało to przeszukaniem budynków przez policjantów we wtorek i środę rano, matury z matematyki i języka angielskiego także zaczęły się o godzinie 9.

Złamany strajk nauczycieli

Foto: Złamany strajk nauczycieli
cz cz, 25 kwietnia 2019 07:52

Po kilkunastu dniach bezowocnego strajku nauczycieli kolejne łomżyńskie szkoły i przedszkola podejmują pracę. - Sytuacja nauczycieli jest bardzo trudna. Tracą pieniądze, nie widać światełka w tunelu ze strony rządu - mówiła w środę rano Aleutyna Kołos, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Strajk, który rozpoczął się 8 kwietnia objął około 40 placówek w mieście i regionie, po ponad dwóch tygodniach był kontynuowany (tylko) w kilkunastu z nich. W środę, po świątecznej przerwie, nauczyciele rozpoczęli normalne zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży. Pomimo kontynuacji strajku przez część nauczycieli lekcje rozpoczęły się w SP nr 4 i Mechaniaku. W czwartek do szkoły wracają uczniowie SP 9... Tego dnia mają odbyć się kluczowe dla nauczycieli spotkania m.in. z prezydentem miasta o pieniądzach „zaoszczędzonych” na strajku.

Strajk szkolny

Foto: Strajk szkolny
cz cz, 18 kwietnia 2019 11:35

We wtorek, w 24 placówkach oświatowych w Łomży i najbliższej okolicy, strajkowało ponad pół tysiąca nauczycieli. Po ponad tygodniu od rozpoczęcia strajku liczba czynnie strajkujących zmniejszyła się o około 1/3, ale – jak twierdzą działacze organizującego protest Związku Nauczycielstwa Polskiego „poparcie wśród nauczycieli dla strajku jest duże”. Największy od ćwierć wieku strajk szkolny póki co nie przyniósł oczekiwanego rezultatu, ale wszyscy liczą, że zapowiedziane na czwartek rozmowy z rządem doprowadzą do zmian... Domagający się podwyżek nauczyciele najprawdopodobniej za strajk nie otrzymają wynagrodzenia. W poniedziałek rano to miało być przedmiotem ponad godzinnej rozmowy kilkudziesięciu nauczycieli z prezydentem Mariuszem Chrzanowski. Porozumienia nie osiągnięto, ale po świętach mają odbyć się kolejne rozmowy. Tymczasem w poniedziałek wieczorem w Łomży odbyła się demonstracja poparcia dla strajkujących nauczycieli. Na Stary Rynek przyszło około 400-450 osób. W większości byli to nauczyciele, ale także uczniowie i ich rodzice. - Jak to jest możliwe, że nauczyciela nie stać, aby kupić sobie książkę – pytała jedna z demonstrujących nauczycielek.

Wielki strajk nauczycieli

Foto: Wielki strajk nauczycieli
cz cz, 11 kwietnia 2019 08:47

Elżbieta Kaliściak od razu została rzucona na głęboką wodę. Po 35 latach pracy jako nauczycielka polskiego została miesiąc temu szefową ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w III LO w Łomży. Mogła na początek zaprosić koleżanki i kolegów na ognisko i wyjazd integracyjny, lecz od razu trzeba było organizować strajk ZNP. Największy od ponad ćwierć wieku protest, do którego w całej Polsce włączyło się w poniedziałek ponad 15 tysięcy szkół i placówek oświatowych. Niemało, aż trzy czwarte. W Łomży do strajku szkolnego przystąpiła zdecydowana większość miejskich przedszkoli, wszystkie szkoły podstawowe i prawie wszystkie średnie. We wtorek w mieście i najbliższej okolicy strajkowało 823 nauczycieli w 38 placówkach. Walczą o podwyżki pensji dla siebie i zaczynających w zawodzie. Elżbieta Kaliściak nieraz ślęczała nad wypracowaniami i rozprawkami do wpół do pierwszej w nocy. Ma 23 godziny i 7 klas.

Życie w Łomży będzie droższe

Foto: Życie w Łomży będzie droższe
cz cz, 04 kwietnia 2019 09:21

Mieszkańców Łomży czekają gigantyczne podwyżki opłat za usługi miejskie. Od początku marca weszła w życie, zatwierdzona przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, 40% podwyżka opłat na bramie wysypiska w Czartorii, który zarządza miejska spółka śmieciowa. Jedynie kilku głosów zabrakło prezydentowi do obciążenia mieszkańców wyższymi opłatami za śmieci. Teraz wychodzi na jaw, że bardzo wysoką podwyżkę mieszkańcom chce zafundować miejska spółka ciepłownicza. Kilka miesięcy temu złożyła wniosek o podwyżkę cen ciepła o niemal 1/4. Co ciekawe w ubiegłym roku spółka, która dała się poznać jako m.in. hojny sponsor zawodowych gal bokserskich, „wypracowała” wysoki zysk ponad 2 miliony złotych. To najlepszy wynik miejskiej spółki od lat i to pomimo faktu, że ze względu na łagodną zimę przychody ze sprzedaży ciepła były niższe niż w 2017 roku.

Poseł Kołakowski proponuje przebieg „szprychy” kolejowej przez Łomżę

Foto: Poseł Kołakowski proponuje przebieg „szprychy” ...
cz cz, 28 marca 2019 08:43

Około 1,6 tys. km nowych linii kolejowych ma powstać do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mają one stworzyć pajęczynę nowych linii prowadzących z dziesięciu kierunków do Centralnego Portu Komunikacyjnego i Warszawy. Jedna z tzw. szprych wyrysowana jest przez Łomżę wynika z komunikatu opublikowanego w poniedziałek przez spółkę CPK. Poseł Lech Kołakowski wyrysował, którędy nowa linia kolejowa mogłaby przebiegać, aby jak najbliżej zbliżyć się do granic miasta. - To jest wielka szansa, którą musimy wykorzystać – mówi poseł Kołakowski dodając, że proponowany przebieg linii kolejowej konsultował z kolejarzami, geodetami i specjalistami od ochrony środowiska.

W sobotnią noc audi szalał pijany głąb

Foto: W sobotnią noc audi szalał pijany głąb
cz cz, 21 marca 2019 08:02

Blisko dwa promile alkoholu miał w sobie kierowca audi, który w sobotę w nocy uciekał przed policyjnym pościgiem i wypadł z jezdni na ulicy Księcia Janusza. Jak podaje policja, za kierownicą samochodu siedział 32-letni mieszkaniec Łomży wobec którego sąd już wcześniej wydał prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policyjny pościg za nim zaczął się od tego, że na ul. Zawadzkiej jechał o 54 km/h za szybko i nie chciał się zatrzymać do kontroli.

Referendum przed strajkiem w szkole

Foto: Referendum przed strajkiem w szkole
cz cz, 14 marca 2019 08:10

- Dziękuję dyrektorom, ponieważ wszyscy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do mediacji w sprawie podwyżki pensji nauczycielom i pracownikom oświaty – mówi Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. Mediacje z dyrektorami 64 placówek oświatowych miasta i powiatu łomżyńskiego odbyły się w poniedziałek i wtorek sprawnie i w pokojowej atmosferze pod przewodnictwem byłego starosty i wójta Krzysztofa Kozickiego. ZNP podtrzymał żądanie podwyżki płac o 1000 zł, ale dyrektorzy nie mogą jej zrealizować. Od piątku w szkołach rozpoczną się referenda pracowników, w których mają opowiedzą się, czy chcą ogłoszenia strajku. Ten w szkołach w całej Polsce miałby rozpocząć się 8 kwietnia.

Kolejowe przyciąganie Łomży?

Foto: Kolejowe przyciąganie Łomży?
cz cz, 07 marca 2019 08:13

Łomża to jedno z kilku większych miast w Polsce, do którego nie dociera kolej pasażerska. Mieszkańcy przyzwyczaili się, ale od czas do czasu odżywają nadzieje... Ostatnia związana jest z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w okolicach Baranowa, pomiędzy Warszawą a Łodzią. Wraz z nim zapowiedziano rozbudowę sieci linii kolejowych w kraju, aby mogły dowozić pasażerów do CPK. Początkowo Łomży na linii torów kolejowych nie było, ale na najnowszych mapach już jest.

Śmieciowe koalicje władzy

Foto: Śmieciowe koalicje władzy
cz śr, 27 lutego 2019 18:26

Radni Łomży nie zgodzili się na wprowadzenie od 1 kwietnia proponowanej przez prezydenta Łomży podwyżki opłat za śmieci. Za prezydenckim wnioskiem podnoszącym stawki tzw. podatku śmieciowego o ponad 20% w przypadku śmieci segregowanych i o ponad 70% w przypadku śmieci niesegregowanych, zagłosowało 11 radnych, a przeciwko było 12 radnych. „Za” byli radni z klubów „Mariusza Chrzanowskiego” i „Koalicji Obywatelskiej” czyli PO, a przeciwko z klubów „Prawa i Sprawiedliwości” oraz „Przyjazna Łomża” i radny niezrzeszony. Wcześniej na sali obrad pojawił się poseł PiS Lech Kołakowski, który m.in. opisując politykę rządu jednoznacznie wskazywał kierunek „musimy powiedzieć nie, musimy powiedzieć stop podwyżkom”.

Polityka śmieciowa

Foto: Polityka śmieciowa
cz cz, 21 lutego 2019 08:09

- Jak to jest, że wszystkie RIPOK-i w okolicy są zdecydowanie tańsze – pytał Dariusz Domasiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Łomży z klubu „Przyjazna Łomża” przedstawiając ceny śmieci „na bramie” z kilku zakładów przetwarzania odpadów komunalnych w regionie. Po zatwierdzonej przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego podwyżce od 1 marca łomżyński zakład w Czartorii za przywożoną tu tonę śmieci zmieszanych będzie pobierał 395 zł zamiast obecnych 281,4 zł netto. Domasiewicz wskazywał, że np. w Suwałkach i Czerwonym Borze jest to 229 zł, a w Ełku 270 zł za tonę. - Nie możemy tak bezkrytyczne do tego tematu podjeść i podnosić mieszkańcom (cenę – dop. red.) śmieci – mówił Domasiewicz.

Walentynki na mszy i w sercu

Foto: Walentynki na mszy i w sercu
cz cz, 14 lutego 2019 08:11

Zakochani, narzeczeni, małżonkowie i szukający miłości będą modlić się o szczęście dla bliskich na mszy św. Duszpasterstwa Rodzin i Opactwa Sióstr Benedyktynek w Łomży. W Walentynki obrzęd błogosławieństwa narzeczonych ogrzeje jak „żar ognia” przez wstawiennictwo św. Walentego, choć nie każdy wie, że w Łomży od ponad 40 lat lub nawet 60, jak uważa Matka Ksieni, w kościele przy Dwornej 32 znajdują się relikwie biskupa rzymskiego z III w., patrona epileptyków i zakochanych. Czy pójdą na nią sceptyczni wobec komercyjnego święta: Krystyna Brudnicka i Damian Jakubik...?

Przewrót władzy PiS

Foto: Przewrót władzy PiS
cz cz, 07 lutego 2019 08:18

Wydaje się, że sytuacja wymknęła się spod kontroli. W poniedziałek po południu Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego partii Prawo i Sprawiedliwość, podał na Twitterze krótki komunikat, z którego wynika, że Krzysztof Jurgiel nie jest już szefem PiS-u w województwie podlaskim. Zgodnie z decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego teraz partią rządzi tu Dariusz Piontkowski. Już sama ta informacja była zaskakująca, ale kilka godzin później gruchnęła wieść, że marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki z PiS składa rezygnację. Kosicki to bliski współpracownik Jurgiela i wielu jego decyzję wiąże z postanowieniem prezesa Kaczyńskiego. Efekt jest taki, że zagrożona jest władza PiS w województwie. Partia Kaczyńskiego przejęła ją nieco ponad miesiąc temu z rąk ludzi koalicji PO – PSL, którzy rządzili przez ponad 10 lat.

Adaś chce zdobyć pas mistrza świata

Foto: Adaś chce zdobyć pas mistrza świata
cz cz, 31 stycznia 2019 08:22

29-letni bokser Adam Kownacki z Konarzyc znokautował Geralda Washingtona w nocy z soboty na niedzielę w Nowym Jorku, gdzie przeniósł się z rodzicami jako 7-latek. To 19. zwycięstwo na ringu zawodowym wagi ciężkiej: awansował na 10. miejsce rankingu BoxRec i 8. federacji WBC. - Adaś zasypał go ciosami, które zrobiły wrażenie na Amerykaninie, i zaskoczył Amerykę – ocenia trener bokserski Zbigniew Maleszewski, BKS „Tiger”. - Był dobrze przygotowany szybkościowo, ładnie walczył technicznie, zasypywał seriami ciosów. Kibicowałem Polakowi z Konarzyc całym sercem.

Z polonezem i fantazją

Foto: Z polonezem i fantazją
cz cz, 24 stycznia 2019 09:11

Sala gimnastyczna „Mechaniaka” i ponad 100-letnie aule: II LO oraz I LO zostały salami balowymi na niepowtarzalny wieczór i noc, które wspomina się całe życie. Maturzystki i maturzyści tańczyli korowodem staropolskiego poloneza, biesiadowali ze smakiem w dekorowanych z fantazją klasach, wręczali róże dyrekcjom i wychowawcom i wyhasali się do białego rana. Mogli przestać myśleć o maturze na koniec edukacji w liceum i technikum. Do nauki wezmą się ostro po Studniówce 2019.

Studniówki w cieniu żałoby

Foto: Studniówki w cieniu żałoby
cz cz, 17 stycznia 2019 08:18

Przygotowania do tegorocznych studniówek szły pełną parą, lecz w całej Polsce położył się cieniem na radosnej atmosferze dla maturzystów, rodziców, nauczycieli tragiczny splot okoliczności. Sobotę - dzień pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (+ 53) - ogłosił dniem żałoby narodowej do godz. 19. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. To reakcja na zamach nożownika, który ugodził włodarza Gdańska na scenie niedzielnego 27. Finału WOŚP. Zaplanowane sobotnie studniówki odbędą się w czterech szkołach średnich Łomży: III LO, „Budowlance”, „Mechaniaku”, i „Wecie”. Poprzedzi je minuta ciszy ku czci Zamordowanego w Gdańsku... W niedzielę bawią się w szkołach maturzyści I LO oraz II LO, a uczniowie „Ekonomika” bal mieli w sobotę, 12 stycznia.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę