Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 21 CZERWCA:

S. Stefania OSB pt, 21 czerwca 2019 08:51


- Święty Engelmund (+ok. 720)

Pochodził z Fryzji, ale wychował się w Anglii. Wcześnie wstąpił do benedyktynów. Potem, jak Bonifacy i inni, opuścił Wyspę i udał się na ewangelizację rodzinnego kraju. Znajomość języka i obyczajów ułatwiała mu zadanie. Nie był, jak chcieli niektórzy, uczniem św. Willibrorda. Zmarł około r. 720 w Velzen, w pobliżu Haarlemu. W katedrze tego ostatniego miasta spoczęły później jego reliwie. Wspomnienie obchodzi się 21 czerwca.
===
-Święty Agofredus z La Croix (+738)

Brat świętego Leutfryda (Leffroi). Był mnichem w benedyktyńskim opactwie Świętego Krzyża. Był znany w całej Normandii we Francjize swej świętości.
===
-Święty Leutfryd (+738)

Nazywany był również Leutfrid, Leufroi lub Leufroy. Urodził się w Evreux we Francji. Wykształcenie zdobył w Condat i Chartres a potem nauczał młodych chłopców Evreux. Został później pustelnikiem w pobliżu Rouen gdzie jego przełożonym był święty Sydoniusz. Około 690 roku ufundował opactwo gdzie był opatem. Zostało ono nazwane później Saint-Leufroy.
===
-Święty Ralf z Bourges (+866)

Nazywany był również Raoul i Radulf. Był synem hrabi Raoula z Cahors i według zwyczajów tamtych czasów został powierzony opiece mnichów z Solignac we Francji. Uczył go opat Bertrand by mógł zostać mnichem i okazał się bezcenny przy pomocy kilku opatom zanim został mianowany na opata w kilku klasztorach, w tym u św. Medarda w Soissons. Został wybrany biskupem w Bourges w 840 roku. Uczestniczył w różnych synodach i ufundował klasztory męskie i żeńskie. Ralph znany jest również z nauczania i głębokiej troski wobec mnichów, którymi się opiekował. Uczestniczył w synodzie w Meaux w 845 roku.

ŚWIĘCI NA 19 CZERWCA::

S. Stefania OSB śr, 19 czerwca 2019 12:30


- Święty Romuald z Rawenny (+1027) - patrz obok
===
-Święty Hildegrin z Châlons-sur-Marne (+ok. 827)

Biskup w Châlons-sur-Marne we Francji. Był młodszym bratem św. Ludgera. Później wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Werden i został tam opatem. Tam też zmarł.
===
-Błogosławiony Humprey z Middlemore (+1535) - patrz obok
===
-Błogosławiony Odo z Cambrai (ok. 1050–1113)

Urodził się około r. 1050 w Orleanie. Przez jakiś czas nauczał w Toul. Od r. 1089 kierował już szkołą katedralną w Tournai i wtedy to stał się sławnym. Czytając traktaty św. Augustyna, odczuł pociąg do życia zakonnego. Schronił się wówczas z kilkoma uczniami w dawnym klasztorze Św. Marcina. Założył zgromadzenie zakonne na podstawie reguły benedyktyńskiej.Pod wpływem swego przyjaciela Alwiza, opata z Auchin, przyjął obserwę kluniacką. Obejmując w r. 1095 urząd opata u Św. Marcina, stał się drugim założycielem ośrodka. Zorganizował w nim bibliotekę oraz skryptorium. W r. 1105 obrano go pośród niepokojów biskupem w Cambrai. Diecezją zarządzał z Auchin. Zmarł 19 czerwca 1113 r. Nazywano go odtąd błogosławionym, a na nagrobku napisano:Fuit exul, Deo fidus. Odo pozostawił po sobie Expositio in canonem missae, De peccato originali libri tres, Disputatio contra Iudaeum Leonem, De blasphemia in Spiritum Sanctum, De canonibus evangeliorum. Wcześniejsze pisma zaginęły.
===
-Błogosławiony William Exmew (+1535)

Z pochodzenia był Anglikiem. Wykształcenie zdobył w Cambridge. Wstąpił do klasztoru kartuskiego a później został wybrany podprzeorem w Londynie w Charterhouse. Z powodu odmowy przyjęcia reformy króla Henryka VIII został stracony razem z błogosławionym Sebastianem Newdigate i Humpeyem Middlemore. Został beatyfikowany w 1886 roku.

ŚWIĘCI NA 20 CZERWCA:

S. Stefania OSB wt, 18 czerwca 2019 19:48


- Święty Adalbert z Magdeburga (+981)- patrz obok
===
-Święty Bain (Bagnus) z Thérouanne (+ok. 710)

Był mnichem w benedyktyńskim opactwie w Fontenelle. Później został biskupem Thérouanne. Jest patronem miasta Calais. Zmarł ok. 710 roku. Jego wspomnienie obchodzi się 20 czerwca.
===
-Święta Benigna z Wrocławia (Trzebnicy)- patrz obok
===
-Święty Goban (+670)- patrz obok
===
-Święta Helena (+750)

Nazywana była również Heliada. Była ksienią w opactwie Trier w Niemczech.
===
-Święty Jan z Pulsano (+1139)- patrz obok

ŚWIĘCI NA 18 CZERWCA::

S. Stefania OSB wt, 18 czerwca 2019 08:42


- Święta Elżbieta z Schönau (ok. 1129-1165)- patrz obok
===
-Święty Guy z Baume-les-Messieurs (+940)

Był następcą św. Berna – opata w opactwie benedyktyńskim Baume-les-Messieurs. Tak jak Berno przywrócił opactwu pełną chwałę. Guy odziedziczył tę znakomitą instytucję i użył wszystkich swoich umiejętności do utrzymania silnej duchowości. Stała się ona uczestnikiem szerokiej reformy kluniackiej klasztorów. Zrezygnował z urzędu opata i został pustelnikiem.
===
-Święta Osmanna z Jouarre (+ok. 700)

Nazywana również Osanna. Wstąpiła do benedyktyńskiego klasztoru w Jouarre we Francji. Guy odziedziczył tę znakomitą instytucję i użył wszystkich swoich umiejętności do utrzymania silnej duchowości. Stała się ona uczestnikiem szerokiej reformy kluniackiej klasztorów. Zrezygnował z urzędu opata i został pustelnikiem.
===
-Błogosławiony Sebastian Newdigate (ok. 1490-1535)

Urodził się ok. 1490 roku w Harefield w Middlesex, w Anglii. Został kartuzem i położył podwaliny pod dom zakonny w Londynie. Gdy nie chciał przyjąć przysięgi supremacyjnej (uznającej zwierzchnictwo króla ponad papieska), został 18 czerwca 1535 roku w Tyburnie/Londynie powieszony i poćwiartowany. Został beatyfikowany w 1886 roku.

ŚWIĘCI NA 17 CZERWCA:

S. Stefania OSB pon, 17 czerwca 2019 08:49


- Święty Adeodatus II, papież (+676)- patrz obok
===
Święty Adulf z Utrechtu (+VII w. )

Pochodził ze szlacheckiej rodziny w Saksonii, Irlandzkiego pochodzenia. Był bratem św. Botulfa. Wyruszył na misję do Niemiec (a także według pewnych źródeł do Gaul, we Francji). Został wybrany biskupem w Utrechcie albo Maastricht.
===
Święty Botulf z Ikanhoe (+680)- patrz obok
===
Święta Eufemia z Altomünster (+1180)- patrz obok
===
Błogosławiony Józef Maria Cassant (1878-1903)- patrz obok
===
Święty Rajneriusz Scacceri (+1160)- patrz obok
===
Święty Rambold z Ratyzbony (+1001)- patrz obok
===
Święta Teresa z Portugalii (+1250)- patrz obok

ŚWIĘCI NA 16 CZERWCA:

S. Stefania OSB nie, 16 czerwca 2019 10:18


- Święty Benon z Miśni (ok. 1010-1106)- patrz obok
===
Święty Barnaba

Z pochodzenia był Włochem. Do pustelni, lokalizowanej na ogół pod Międzyrzeczem, przybył wprost z otoczenia cesarza Ottona III (1001), wraz z Benedyktem i Janem, od których musiał być znacznie młodszy. Wysłany jesienią 1003 r. do Rzymu, zapewne w związku z planowaną akcją misyjną, nie stał się uczestnikiem męczeństwa, którego dostąpili Benedykt i jego czterej. Kiedy wrócił, towarzysze już nie żyli. Wkrótce wysłano go znów do Rzymu, tym razem w towarzystwie biskupa poznańskiego Ungera. Gdy złożył Janowi XVIII sprawozdanie o męczeństwie, papież -bez wahania kazał ich zaliczyć w poczet świętych męczenników-. W drodze powrotnej został w Magdeburgu uwięziony przez Niemców, ale zdołał im ujść i powrócił do eremu, wokół którego rozwinęło się zwolna benedyktyńskie opactwo. Był jego pierwszym przełożonym do r. 1008, a może nawet 1014. W każdym razie musiał umrzeć lub zrzekł się tej godności przed r. 1015, bo wówczas opatem był już doradca Chrobrego, Włoch Tuni (Antoni). W Polsce Barnaba eremita czci chyba nigdy nie doznawał. Nie wpisywali go do swych kompilacji autorzy narodowych zbiorów hagiograficznych. Dlatego pomija go też najnowsza Hagiografia polska, która w dodatku zestawia wspomniane kompilacje. Wciągnęli go natomiast na listę świętych swego zakonu pisarze-kameduli, którzy czczą go 16 czerwca.
===
Święta Lutgarda z Tongern (Tongres) (1182-1246)- patrz obok
===
Błogosławiony William Greenwood (+1537)

Był bratem laikiem kartuzem w Londynie w Charterhouse. Został aresztowany bo przeciwstawiał się polityce króla Henryka VIII. Został zamorzony głodem w więzieniu Newgate razem z sześcioma towarzyszami.

ŚWIĘCI NA 15 CZERWCA:

S. Stefania OSB so, 15 czerwca 2019 08:35


- Święta Edburga z Winchester (+ ok. 960)- patrz obok

===
- Święty Hadelin z Lobbes (+ok. 686)- patrz obok

===
- Święty Landelin z Crespin (+686)- patrz obok
===
-Błogosławiony Abraham

Abraham był opatem w cysterskim klasztorze Pratea (prawdopodobnie to klasztor św. Piotra de Pradelle w Langwedocji). Jest przez niektórych zaliczany do błogosławionych a przez innych tylko do pobożnych. Wg Bucelina charakteryzował się łagodnością, czystością serca, doskonałością oraz przez całe życie zachował nienaruszone dziewictwo.
===
-Święty Domicjan z Lobbes (+ok. 686)

Uczeń św. Landelina. Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Lobbes w Belgii.
===
-Święty Konstyntyn z Beauvais (+706)

Był mnichem w benedyktyńskim klasztorze w Jumiéges, gdzie opatem był św. Filibert. Został wybrany biskupem w Beauvais, we Francji.
===
-Błogosławieni Tomasz Green, Tomasz Reding, Tomasz Scryven (+1537)

Tomasz Green studiował w kolegium św. Jana w Cambidge. Wstąpił w Londynie do kartuzów w Charterhouse, gdzie złożył śluby zakonne i święcenia kapłańskie. Został aresztowany przez króla Henryka VIII przypisywał sobie duchowe zwierzchnictwo nad Kościołem angielskim. Tomasz Green został aresztowany z dwoma innymi kartuzami , bratem laikiem Tomaszem Scryven i Tomaszem Redingiem i czterema innymi towarzyszami. Wszyscy zginęli z głodu w Newgate.

ŚWIĘCI NA 14 CZERWCA::

S. Stefania OSB pt, 14 czerwca 2019 08:58


- Święty Anastazy z Kórdoby (+853)

Był diakonem. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Kórdoby w Hiszpanii. Anastazy został porwany przez Maurów. Ze św. Feliksem i św. Digną( mniszką benedyktyńską) został ścięty za wiarę.
===
-Święta Digna z Kórdoby (+853)

Była mniszką w benedyktyńskim klasztorze w Kórdobie. Została aresztowana i torturowana. Razem z Anastazym i Feliksem została ścięta gdyż odrzuciła wyparcie się wiary.
===
-Święty Gerwold z Evreux (+806)

Karierę rozpoczynał jako kapelan królowej Bertrady. Dzięki niej wstąpił potem na stolicę biskupią w Evreux. Nieco później zrezygnował z urzędu na rzecz jakiegoś Gerbeda i wówczas został opatem benedyktyńskim w Fontenelle. Z tego tytułu prowadził jakąś działalność dyplomatyczną na dworze Mercji. Oznaczał się gorliwością w promowaniu wiedzy i liturgii. W opactwie otworzył szkołę, w której najbardziej czynnym nauczycielem był niewątpliwie Harduin (+ 811). Zachowały się rękopisy z jego pismem i kopie sporządzane jego ręką. Do Fontenelle wprowadził liturgię rzymską i wiele nowych pieśni. Opactwo zawdzięczało mu także wiele prac budowlanych i renowacji. Pod koniec życia zdołał odzyskać dla niego dobra, zastawione ongiś dla pokrycia kosztów wypraw Karola Wielkiego. W r. 806 zachorował w Pierrepont. Tam też 14 czerwca zmarł. W Fontenelle wspominano go w liturgii. W Evreux zaliczono do grupy świętych biskupów.
===
-Święty Lotariusz (+ok. 756)

Był założycielem klasztoru benedyktyńskiego w lesie w Argentan we Francji i był tam nichem. Póżniej został biskupem w Séez przez więcej niż 30 lat. Zmarł wykonując swoje obowiązki.

ŚWIĘCI NA 13 CZERWCA::

S. Stefania OSB cz, 13 czerwca 2019 08:51


- Święty Gerard z Clairvaux (+1138)

Gerard był starszym bratem Bernarda z Clairvaux. Początkowo wzbraniał się przed wstąpieniem do pierwszego klasztoru cystersów w Citeaux i nadal prowadził życie żołnierskie. Kiedy został ciężko ranny, zmienił zdanie i w 1113 roku przyłączył się do wspólnoty zakonnej. Z czasem stał się zaufanym towarzyszem Bernarda, w roku 1115 współózałożycielem klasztoru w Clairvaux, w którym pracował aż do śmierci, która nastąpiła 13 czerwca 1138 roku. Kult Gerarda zatwierdzono w 1869 roku.
===
-Święty Fandila z Penamelaria (+853)

Urodził się w Andaluzji. Później został wybrany opatem w klasztorze benedyktyńskim w pobliżu Kórdoby w Hiszpanii. Zostal porwany przez muzułmańskiego przywódcę Emirę Muhammada I i okrutnie traktowany według muzułmańskich zasad. Został zamordowany razem z innymi chrześcijanami.

ŚWIĘCI NA 12 CZERWCA::

S. Stefania OSB śr, 12 czerwca 2019 08:49


- Święty Leon III, papież (+816)

Był Rzymianinem i benedyktynem. To natomiast pewne, że od wczesnej młodości zaangażowany był w służbie Kościoła. Objąwszy ster Piotrowej nawy, dokonał natychmiast posunięcia o niemałym w przyszłości znaczeniu: powiadomił o wyborze Karola Wielkiego i posłał mu symboliczne dary, nazywając króla Franków patrycjuszem rzymskim. Postąpił tak prawdopodobnie dlatego, że w Rzymie miał wielu wrogów, którzy odważyli się nawet na to, że w r. 799 w czasie publicznej procesji znieważyli go i powalili na ziemię. Skłoniło go to, aby udać się osobiście do Karola. W Paderborn nastąpiło spotkanie z królem, który przyrzekł Leonowi poparcie. Papież wrócił do Rzymu mając orszak przydzielony przez Karola, który niebawem sam przybył do stolicy chrześcijaństwa, aby tam przywrócić ład i pokój. Wedle najnowszych badań nie wydaje się prawdziwe dawniejsze przeświadczenie historyków, jakoby papież oczyścił się wówczas przysięgą ze stawianych mu zarzutów. W Boże Narodzenie 800 r. odwzajemniając się Karolowi za poparcie, Leon dokonał - dość niespodziewanie dla współczesnych, a nawet dla samego króla - jego koronacji na cesarza. Było to wydarzenie brzemienne w skutki. Kiedy w osłabionym wewnętrznymi sporami i obrazoburstwem Bizancjum cesarstwo przeżywało właśnie bezkrólewie, na Zachodzie powstało nowe cesarstwo, niejako dziedzic dawnego cesarstwa rzymskiego, ale zarazem dzieło papiestwa, które nawiązywało do starożytnych idei państwa Bożego. Było to największe dokonanie pontyfikatu Leona. W kolejnych latach swych rządów utrzymywał on nadal stosunki z Frankami, ale nawiązywał je również z anglosaską Brytanią. Zmarł 12 czerwca 816 r.
===
-Święci Maryn, Vimius, Zimius z Griesstetten (+1100)

Nazywani „Trzema świętymi wygnańcami”. Byli mnichami w benedyktyńskim klasztorze w Regensburgu w Niemczech.Postanowili jednak opuścić życie wspólnotowe i zostać pustelnikami w Griestatten.

ŚWIĘCI NA 11 CZERWCA:

S. Stefania OSB wt, 11 czerwca 2019 08:47


- Święta Adelajda (Aleydis) z Schaerbeek (+1250)

Do klasztoru cysterskiego w Brukseli wstąpiła w młodym wieku. Dotknięta trądem w wieku 22 lat, została zmuszona do życia w izolacji. Znosiła cierpienie z wielką cierpliwością i poddaniem. Pociechą były jej wizje i ekstazy, którymi Bóg ją nawiedzał. Niedługo przed śmiercią oślepła, a jej ciało było całkowicie pokryte ranami, z wyjątkiem języka, którego nadal używała, by śpiewać Bogu pieśni uwielbienia. Zmarła w 1250 roku. Kult jej zatwierdzony został w 1907 roku.
===
Święty Paryzjusz (ok. 1151-1267)

Urodził się około r. 1151 w Bolonii. Gdy miał dwanaście lat, przywdział habit kamedulski we wspólnocie pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana. Kiedy miał trzydzieści pięć lat, powierzono mu duchowe kierownictwo sióstr kamedułek z klasztoru Św. Krystyny pod Treviso. Przebywał na tym stanowisku osiemdziesiąt lat. Budował wszystkich, zwłaszcza chorych z pobliskiego hospicjum, którymi się także zajmował. Nigdy nie korzystał z jakichkolwiek dyspens. Zmarł 11 czerwca 1267 r., mając sto szesnaście lat. Dwukrotnie, w r. 1316 i 1346, wystąpiono o jego kanonizację, ale starań tych sukcesem nie uwieńczono. I dopiero Baroniusz wpisał Paryzjusza do swego martyrologium.
===
-Święty Rembert (Rimbert) z Hamburga (+888)- patrz obok

ŚWIĘCI NA 10 CZERWCA:

S. Stefania OSB pon, 10 czerwca 2019 08:35


- Święty Bardo z Moguncji (ok.980 - 1053)- patrz obok

===
- Błogosławiony Bogumił (Piotr II) z Dobrowa (+ok. 1203)- patrz obok
===
-Święta Amelberga (+690)

Była krewną błogosławionego Pepina z Landen i matką świętych Guduli, Emeberta, i Renildy. Kiedy mąż hrabia Witger wstąpił do klasztoru ona także wstąpiła do benedyktyńskiego klasztoru.
===
-Święty Eberhard z Salem (Rohrdorf) (+1245)

Urodził się około 1160 roku w Rohrdorf (Badenia- Wirtembergia) w Niemczech. Od 1191 roku był opatem cystersów w Salem (Badenia- Wirtembergia), który to klasztor doprowadził do rozkwitu. W 1240 roku ustąpił ze swego urzędu z powodów zdrowotnych. Zmarł 10 czerwca 1245 roku, prawdopodobnie w Salem.
===
-Święty Ewermund z Fontenay (+ok. 720)

Pochodził z Bayeux. W r. 690 założył opactwo w Fontenay-l-s-Louvets. Ponieważ zostało ono później zniszczone przez Normanów, a jego relikwie przeniesiono do Saint-Evroult d'Ouche, w Legendzie była także mowa o założeniu drugiego klasztoru. Fundator zmarł około r. 720. Wspominano go 10 czerwca.
===
-Święty Itamar z Rochester (+655)

Urodził się pod koniec VI wieku w Kencie. Wstąpił do benedyktynów. W 644 roku został pierwszym z anglosaskich następców św. Paulina z Yorku. Objął biskupstwo w Rochester. r. Sakrę przyjął z rąk Honoriusza z Canterbury. Wymienionym dorównywał nauką i świętością. Zmarł może 10 czerwca 655 r. Wspomnienie obchodzono w tym lub następnym dniu.
===
-Święty Landeryk z Paryża (+1050)

Mnich benedyktyński. Został utopiony w rzece przez grupę nieskruszonych przestępców, których upominał.

ŚWIĘCI NA 9 CZERWCA:

S. Stefania OSB nie, 09 czerwca 2019 10:49


- Święty Ryszard z Andrii (+XII w.)- patrz obok
===
-Święty Kummian (+VIII w.)

Nazywany był również Kumian lub Kumin. Zrezygnował z biskupstwa i udał się do klasztoru benedyktyńskiego w Bobbio we Włoszech. Tam też wstąpił a później został wybrany opatem.
===
-Święty Maksymian z Syrakuz (+594)

Był Sycylijczykiem. Habit benedyktyński przywdział u Św. Andrzeja w Rzymie. Potem do życia mniszego zaprawiał przyszłego papieża Grzegorza Wielkiego. Towarzyszył mu, gdy ten jako apokryzjariusz przebywał w Konstantynopolu. Kiedy Grzegorz wstąpił na tron papieski, on został przełożonym wspólnoty mniszej, zorganizowanej w pałacu papieskim. Około r. 590 zasiadł na stolicy biskupiej w Syrakuzach. Zmarł tam w listopadzie 594 roku. Opinię świętości oraz miejsce w Martyrologium Rzymskim pod dniem 9 czerwca zawdzięcza kilku wypowiedziom Grzegorza Wielkiego.
===
-Święty Sylwester z Val di Sieve (ok. 1278-1348)

Urodził się około 1278 roku w ubogiej rodzinie włoskiej. Był potem gręplarzem, ale gdy doznał wizji Ukrzyżowanego, usunął się do pustelni w Val di Marina. W 1318 roku wstąpił we Florencji do kamedułów. U nich także nadal doświadczał przeżyć mistycznych. Po upływie czterech lat uwolnili go dlatego od wszelkich zajęć zewnętrznych, mógł natomiast przyjmować kapłanów i świeckich, którzy przybywali do niego po radę. Zmarł w czasie epidemii, 9 czerwca 1348 roku. Otoczył go natychmiast spontaniczny kult wiernych.

ŚWIĘCI NA 8 CZERWCA:

S. Stefania OSB so, 08 czerwca 2019 08:55


- Święta Eustadiola (+684)

Mieszkała w Bourges we Francji. Została wdową i zostawiła majątek. Użyła go do zbudowania klasztoru benedyktyńskiego w Bourges, gdzie też wstąpiła i została ksienią.
===
-Święty Robert z Frassinoro (+1070)

Opat w benedyktyńskim klasztorze w Frassinoro w pobliżu Modeny we Włoszech.

ŚWIĘCI NA 7 CZERWCA:

S. Stefania OSB pt, 07 czerwca 2019 08:45


-Święty Robert z Newminster (+1159)

Urodził się w ostatnich latach XI lub na samym początku XII wieku w Crave (dziś Gargrave), w hrabstwie York (Anglia). Wyszedł z rodziny niezamożnej, mimo to skończył solidne studia, które uzupełnił jeszcze w Paryżu. Wyświęcony na kapłana, przez jakiś czas obsługiwał kościół w Crave. Wkrótce wstąpił w Whitby do benedyktynów. Gdy dowiedział się o przejściu kilku mnichów do nowo założonego opactwa we Fountains, sam przeniósł się tam w r. 1135 i tak stał się cystersem. Prężność i rozwój nowego zakonu były niezwykłe. Już cztery lata później Robert na czele dwunastu mnichów udał się do Newminster w Nortumbrii i założył tam nowe opactwo. W jakiś czas potem stało się ono macierzą nowych fundacji: w Pipewell (1143), Roche (1147) i Sawley (1148). W r. 1147 Robert bywał w sprawach zakonu we Francji, gdzie zetknął się z papieżem-cystersem Eugeniuszem III. Zmarł dnia 7 (lub 6) czerwca 1159 r. Cystersi czcili go przez wieki, ale o formalną aprobatę kultu nie starali się. Wreszcie Baroniusz wpisał go do Martyrologium Rzymskiego.
===
- Święty Deochar (+847)

Pustelnik w Frankonii (dzisiejsze Niemcy). Sprowadził relikwie św. Bonifacego z Fuldy. Cesarz Karol Wielki ufundował opactwo benedyktyńskie w Herriedon, gdzie opatem został wybrany Deochar. Nieraz jest nazywany Gottlieb lun Theutger.
===
-Święty Landulf (+1134)

Mnich w benedyktyńskim klasztorze św. Michała w Pavii. Był biskupem w Asti we Włoszech.

ŚWIĘCI NA 6 CZERWCA:

S. Stefania OSB cz, 06 czerwca 2019 08:35


-Święty Klaudiusz z Besançon (+699)

Nazywany był również Klaud. Urodził się w Franche-Comté we Francji w szlacheckiej rodzinie. Zdecydował się zostać księdzem. Został wyświęcony i służył jako kanonik w Besançon. Wstąpił do opactwa Condat i został wybrany tam opatem i wprowadził benedyktyńską regułę. W 685 roku został biskupem w Besançon. Potem powrócił do opactwa w Condat, gdzie zmarł.
===
-Błogosławiony Jan Davy (+1537)

Kartuz w Charterhouse w Londynie w Anglii.. Był przeciwnikiem Aktu Supremacyjnego króla Henryka VIII. Został aresztowany i zamorzony głodem w więzieniu w Newgate razem z sześcioma kartuzami . został beatyfikowany w 1886 roku.
===
-Błogosławiony Robert Salt (+1537)

Robert był bratem laikiem w Kartuzkim klasztorze w Londynie, gdzie był jednym z sześciu członków wspólnoty. Wraz z nimi był zamorzony głodem z rozkazu króla Anglii Henryka VIII, gdyż przeciwstawił się zamykaniu klasztorów.
===
-Błogosławiony Walter Pierson (+1537)

Był jednym z członków wspólnoty kartuzkiej w Charterhouse w Londynie. Był bratem laikiem został aresztowany ze swoimi towarzyszami przez angielskiego władcę Henryka VIII wobec sprzeciwu wobec jego religijnej polityki, zwłaszcza jego zamykaniu klasztorów i jego Aktu Supremacyjnego. Razem ze swymi sześcioma towarzyszami został zagłodzony w więzieniu.

ŚWIĘCI NA 5 CZERWCA:

S. Stefania OSB śr, 05 czerwca 2019 08:47


- Święty Bonifacy Winfryd (ok. 675 - 754)
===
-Święty Eoban (+754)

Towarzysz świętych Willibrorda i Bonifacego w ewangelizacji Niemiec. Eoban dołączył do Bonifacego w jego gwałtownej śmierci w Dokkum w dzisiejszej Holandii. Eoban nie jest jednak tak sławnym misjonarzem jak inni towarzysze.
===
-Święty Feliks z Fritzlar (+790)

Był mnichem w Niemczech. Był zabity prawdopodobnie przez pogan Saxonów.
===
-Święty Franko z Assergi (ok. 1150 –ok. 1275)

Był synem wieśniaka, a urodził się około r. 1150. Benedyktynem został w San Giorgio di Lucoli. Święceń kapłańskich nie otrzymał. Po dwudziestu latach opuścił opactwo, aby żyć w eremie. Osiadł najpierw w lasach okalających opactwo, potem przeniósł się na apenińskie wysokości i swój erem założył niedaleko Gran Sasso. Przez pięć lat przebywał na górze Vasto, na wysokości 1800 m. nad poziomem morza. Ostatnie lata życia spędził w Górach Sabińskich, w miejscu trudno dostępnym, ale położonym dość blisko Assergi, dokąd przybywał, by przyjmować Komunię św. Gdy zmarł, pochowano go w krypcie klasztoru Santa Maria in Silice. Od XIV w. wspomnienie obchodzono w dniu 5 czerwca.
===
- Święty Wakar (+755)

Towarzysz św. Bonifacego, Ellehera, Hathawulfa, Hadulfa i Gundekara. Został męczennikiem ze św. Bonifacym jako jeden z czterech spośród 52 mnichów, którzy zginęli będąc na misji z rąk pogan. Jego wspomnienie obchodzi się razem z innymi męczennikami benedyktyńskimi.

ŚWIĘCI NA 4 CZERWCA:

S. Stefania OSB wt, 04 czerwca 2019 08:27


- Święty Walter z Fontenelle (+ok. 1150)

Urodził się w Anglii. Został mnichem a potem opatem w benedyktyńskim opactwie w Fontenelle we Francji w słynnym benedyktyńskim duchowym centrum. Papież Innocenty II opisał jegp gorliwość i świętość.
===
-Święty Aldegrim (+939)

Był rycerzem. Nawrócił się i wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego gdzie opatem był św. Odo. Później został pustelnikiem. Nazywany jest również Adalgrim.
===
-Święty Walter z Serviliano (+ok. 1250)

Ufundował i był pierszym opatem w klasztorze benedyktyńskimw Servillano na pograniczu Ankony we Włoszech. Ten klasztor był zaangażowany w odrodzenie duchowości. Był pionierem dla zakonów na tym obszarze.

ŚWIĘCI NA 3 CZERWCA:

S. Stefania OSB pon, 03 czerwca 2019 08:28


-Święty Morand z Cluny (+ok 1115)

Pochodził z okolic Wormacji. Tam też w przykatedralnej szkole otrzymał wykształcenie, a potem święcenia kapłańskie. Wybrał się następnie jako pielgrzym do Composteli. Gdy wracał, wstąpił do Cluny i został mnichem benedyktyńskim . Opat Hugo I wysłał go następnie jako przeora do Owernii,a około r. 1106 do Alzacji, gdzie w Altkirch miał kierować nową fundacją.Rozwinął w niej działalność duszpasterską, a tak zasłużył sobie na tytuł Apostoła Sundgau. Zmarł 3 czerwca około r. 1115. Pochowano go w kościele klasztornym, który rychło stał się celem pielgrzymek. Część jego czaszki za Rudolfa IV Habsburga powędrowała do wiedeńskiej katedry Św. Szczepana. W samym Altkirch zachował się stary grobowiec, który mu wystawiono. Uchodził za patrona winogradników oraz rodziny Habsburgów. Przedstawiano świętego jako mnicha lub pielgrzyma, potem także z winnym gronem lub z nożem do obcinania latorośli.
===
-Święty Albert z Como (+1092)

Nazywany był również Aribert. Albert zaczynał życie monastyczne jako pustelnik. Póżniej został mnichem a następnie opatem w benedyktyńskim klasztorze San Carpofero. Pod koniec swojego życia został wybrany biskupem w Como.
===
-Święty Izaak z Kordoby (+852)

Chrześcijanin, który dobrze znał arabski. Służył Maurom zanim wstąpił do klasztoru w pobliżu Kórdoby. Zdemaskował Mahometa w publicznej debacie w lokalnym urzędzie i został aresztowany. Był okrutnie torturowany i zamordowany mając 27 lat.
===
-Święty Konus z Lukanii (+1200)

Mnich w benedyktyńskim klasztorze w Cardossa w Lukanii we Włoszech. Jego relikwie znajdują się w rodzinnym mieście Diano.

ŚWIĘCI NA 2 CZERWCA:

S. Stefania OSB nie, 02 czerwca 2019 10:51


- Święty Adalgis z Thiérarche (+ok. 670)

Urodził się w Irlandii. Nie pochodził, jak niektórzy sądzą z królewskiego rodu. Miał bardzo pobożnych rodziców. Był uczniem św. Furseya, biskupa Szkocji. Otrzymał od niego święcenia kapłańskie i razem z innymi Irlandczykami udał się do Francji, gdzie pracował jako misjonarz w Arras i Laon. Tam za zgodą króla Clodovaus w lesie Tierache w Pikardii zbudował celę klasztorną w miejscu , gdzie woda wytrysnęła, gy wetknął tam swoją laskę. Później założył klasztor w Picardy, gdzie też wstąpił. Opinia o jego świętości rozeszła się dalej i przywiodła tam mnóstwo ludzi z okolic. Z pielgrzymki do Rzymu sprowadził kilka relikwii, które w podarunku otrzymał. Umarł jako bogaty w zasługi około roku 670. Ciało jego przeniesiono w 970 roku z jego celi w lesie położonej blisko klasztoru św. Michała, do biskupstwa Laon, stamtąd jednak jego sława dotarła aż do Miroilles. Dokumentacja tego świętego zawiera jednak wg Bollandisten bardzo wiele nieprawidłowości. W niektórych miejscowościach obchodzi się jego święto 10 lipca.
===
-Święty Stefan ze Szwecji (+1075)

Wypada go utożsamić z Stenfinnem, mnichem z Korbei, którego Adam Bremeński wspomina w swych Gesta Hammaburgensis Ecclesiae Pontificum; zredagowano je wkrótce po 1070 r. Arcybiskup Bremy Adalbert wysłał Stefana do Szwecji. W 1060 r. udał się tam razem z Adalwardem, z którym też otrzymał sakrę. Kiedy jednak Adalward zajął się ewangelizowaniem okolic Sigtuny, Uppsali i Sztokholmu, on udał się bardziej na północ. Tam też zginął, zabity przez pogańskich Skridfinnów. Miało się to stać 2 czerwca po 1072 r. W Norrala (w pobliżu Söderhamn) Stefana żywo czczono aż po 1532 r. Uważano go za apostoła i męczennika. W Korbei natomiast umieszczono jego statuę z błędnym napisem: Episcopus Upsalensis in Suecia

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę