Dyrektor Kossakowska dziękuje za dobrą współpracę
Po 10 latach dyrektorowania w II Liceum Ogólnokształcącym Jolanta Kossakowska pożegnała się z z młodzieżą klas 1., 2., 3, nauczycielami, personelem i rodzicami, ponieważ zakończy kadencję na stanowisku dyrektora II LO w Łomży. Następczyni dyrektora II LO Józefa Przybylskiego otrzymała w podzięce za dekadę kierowania „Drugim”: kwiaty, list gratulacyjny, obrazek damy w kapelusiku i sukieneczce i niebieską bluzę dresową z kapturem - od Samorządu Uczniowskiego. Rada Rodziców w prezencie ofiarowała jej symboliczną Złotą Tarczę, jako znak uznania społeczności za zasługi dla II LO. Po uroczystości końca roku dyrektor Jolantę Kossakowską odwiedził Mirosław Derewońko.
Życzą sobie bezpiecznych, wesołych, ciekawych wakacji
Uczennice i uczniowie placówek oświaty w Łomży zakończyli z wychowawcami i nauczycielami rok szkolny 2024 / 2025. Piątkowe uroczystości odbywały się, ze względu na niepewną pogodę, w aulach oraz salach gimnastycznych. Dyrektorzy i pedagodzy wręczali nagrody wyróżniającym się z młodego pokolenia pracowitością, dociekliwością, wynikami i osiągnięciami. Odwiedziliśmy trzy wiodące licea, ogólniaki, żeby poczuć radość ze zdobywanej wiedzy, satysfakcję z kultury osobistej młodzieży, podziw dla przyjaznych relacji między nauczycielami a nastolatkami. Ale w każdej innej szkole są też nauczyciele z pasją jak Ewa Urbańska, Katarzyna Życzkowska i Jolanta Kossakowska.
Wakacje dla dzieci rolników
Są jeszcze wolne miejsca na turnusach leczniczych, koloniach i półkoloniach z dotacjami Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników – informuje fundusz.
Absolwenci I LO spotkali się po 40 latach od matury
72-oje absolwentek i absolwentów I LO w Łomży przybyło na zjazd rocznika maturalnego 1985. - Dla niektórych z nas było to pierwsze po 40-stu latach spotkanie – opowiada Krzysztof Nieciecki, absolwent i uczestnik zjazdu, który odbywał się 21. czerwca 2025 r. - Była to całkowicie oddolna inicjatywa, organizowana przez grupkę zapaleńców na czele z Maciejem Bogdanem, którego ojciec Jerzy Bogdan był Profesorem, uczącym wychowania fizycznego i lekkoatletyki w naszym Liceum.
Łomżyńskie wakacje 2025
Różnorodne zajęcia na wakacje dla dzieci i młodzieży przygotowały łomżyńskie instytucje i placówki kultury. Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na „Wakacje w muzeum 2025”. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała zajęcia „Lato w bibliotece”. Regionalny Ośrodek Kultury oferuje letnie warsztaty w pracowni plastycznej. Można też zapisać się na wyjazdowe wakacje z Bogiem „Kujawy za jeden uśmiech”, organizowane wspólnie przez parafię pw. Krzyża Świętego oraz parafię katedralną pw. św. Michała Archanioła.
Pokaz mody z wody i pereł jak spektakl w teatrze
„Fale w perłowym szale” to tytuł teatralnego pokazu mody, jaki przygotowały uczennice z kierunku technik przemysłu mody łomżyńskiej „Wety”. W spektakularnym wydarzeniu uczestniczyło około 70 osób, aby przedstawić w Hali Kultury kolekcję strojów, liczącą 25 projektów. - Nasze uczennice same zaprojektowały, uszyły i zaprezentowały kreacje, inspirowane żywiołem wody – opisuje ideę i realizację wspólnej idei Elwira Horosz, projektantka mody i stylistka z Białegostoku, nauczycielka w ZSWiO nr 5 w Łomży. - Kolekcja, która łączy w sobie dynamikę fal z subtelnym blaskiem pereł.
Szkoła w Kupiskach znów wygrała flipchart i 15 tabletów
- Zostaliśmy wyróżnieni jako jedna z 10 szkół w Polsce, ponieważ wykazaliśmy się kreatywnością i umiejętnością zintegrowania środowiska - opowiada z radością Justyna Mierzejewska, nauczyciel doradztwa zawodowego i psycholog szkolny w Szkole Podstawowej w Kupiskach - Nasza Szkoła po raz drugi jest laureatem ogólnopolskiego konkursu „Aktywna Stacja Galaxy”, zorganizowanego przez firmę Samsung. Głównym celem było uświadamianie dzieciom klas 1 – 3 oraz ich rodzicom, jakie są bezpieczne postawy w świecie cyfrowym. Edukacja złączona została z zabawą i integracją.
Twórcza młodzież kręci o bezpieczeństwie na drodze
16 filmików w różny sposób mówiących o bezpieczeństwie w ruchu drogowym wpłynęło na konkurs organizowany przez łomżyński WORD. Nagroda główna – 10 tys. zł trafiła do uczniów klasy IIIM łomżyńskiego „Mechaniaka”.
Rajski ogród przyszkolny w Nowogrodzie
- Pomysł stworzenia przyszkolnego ogrodu zrodził się z chęci zadbania o otoczenie naszej Szkoły i z potrzeby budzenia w dzieciach zainteresowania miejscem, w którym żyją i o które trzeba zadbać – opisuje pomysł inicjatorka Edyta Ejsmont z Zespołu Szkół Samorządowych. - Najstarsi uczniowie przygotowali miejsce pod zasiew kwiatów, posadzili rośliny, przygotowali etykiety z ich nazwami, opracowali prezentację przedstawiającą systematykę roślin i rozmieścili domki dla owadów.
Finał olimpiady wiedzy o ciepłownictwie i zielonej energii rozstrzygnięty
Pierwszą olimpiadę wiedzy o ciepłownictwie i zielonej energii wygrał Miłosz Paliński z SP1 w Łomży. W nagrodę zwycięzca otrzymał MacBooka i, podobnie jak wszyscy uczestnicy finału, zegarek Apple Watch.
"Piątka" oficjalnie z nową halą sportową
„To nie tylko piękny obiekt. To wyraz naszej troski o to, by szkoła nadążała za zmieniającym się światem. By była miejscem, gdzie rozwija się nie tylko umysł, ale i ciało. Gdzie rodzą się pasje i sportowe marzenia” - mówiła Małgorzata Pietrusewicz, dyrektor SP nr 5 w Łomży podczas oficjalnego otwarcia hali sportowej.
Sowa zaprasza w poniedziałek na Dzień Dziecka
W poniedziałek, 2 czerwca 2025 r., w godzinach 16:00–19:00, w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Łomży przy ul. Akademickiej 1 odbędzie się wydarzenie z okazji Dnia Dziecka pod hasłem „Misja: Kosmos”. Organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież i całe rodziny do wspólnego odkrywania tajemnic kosmosu, eksperymentowania i dobrej zabawy w naukowej atmosferze.
Olimpiada wiedzy o ciepłownictwie i zielonej energii
Ponad 200 uczniów z łomżyńskich szkół wzięło udział w pierwszej edycji Olimpiady wiedzy o ciepłownictwie i zielonej energii, zorganizowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży. Celem – jak czytamy w komunikacie – było zwiększenie poziomu wiedzy uczniów na temat energetyki cieplnej, odnawialnych źródeł energii oraz kształtowanie świadomości na temat pozytywnego oddziaływania OZE na środowisko.
Prezydent przestraszył się rodziców i zmiękł
W szkołach podstawowych nr 4 i nr 9 nie będzie łączenia klas – ogłosił wiceprezydent Andrzej Stypułkowski. Z tłumaczenia co do innych szkół wynika, ze sytuacja jest niepewna, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadała.
Rodzice przeciwko łączeniu i likwidacji klas
Rodzice uczennic i uczniów szkół podstawowych numer: 1, 4, 5, 7 i 9 w Łomży napisali petycję do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i wiceprezydenta Andrzeja Stypułkowskiego. W piśmie opisali sytuację w poszczególnych placówkach i niezadowolenie. Chcą protestować przed ratuszem. Piszą: „...stanowczo sprzeciwiamy się planom łączenia klas i likwidacji oddziałów w szkołach od roku szkolnego 2025 / 2026. To działania szkodliwe, nieprzemyślane i skrajnie niebezpieczne dla zdrowia psychicznego oraz komfortu edukacyjnego naszych dzieci. Pod przykrywką „racjonalizacji wydatków” w rzeczywistości dewastuje się stabilność i jakość łomżyńskiej edukacji”.
Spotkanie „Autyzm – nadzwyczajnie zwyczajni” w Łomży
Kwiecień był miesiącem autyzmu. W Łomży odbyły się zorganizowane przez Fundację DR OTIS obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, będące źródłem wiedzy na temat spektrum oraz lekcją tolerancji względem osób z wyzwaniami rozwojowymi. Na tym jednak nie koniec organizowanych wydarzeń. Już 31 maja w Parku Przemysłowym (ul. Sikorskiego 166) odbędzie się spotkanie pt. „Autyzm – nadzwyczajnie zwyczajni”, podczas którego wystąpią samorzecznicy i eksperci w dziedzinie spektrum.
40-lecie nadania patrona Szkole im. Raginisa w Piątnicy
Wspomnienie kampanii wrześniowej 1939 roku i żołnierzy, którzy zginęli w obronie Ojczyzny, oraz ich bohaterskiego dowódcy odcinka Wizna Majora Władysława Raginisa to temat widowiska, jakie na 40. rocznicę nadania imienia patrona przygotowała społeczność Szkoły Podstawowej w Piątnicy. Odświętnie przebrany chór, deklamujący z przejęciem wiersze patriotyczne recytatorzy, dekoracja z centralnym napisem „BÓG HONOR OJCZYZNA”, poczty sztandarowe i orzeł polski, wysoko nad udrapowaną flagą biało-czerwoną – oto sceneria w sali gimnastycznej przeobrażonej jak sala teatru.
Międzyszkolny Turniej Czytelniczy ph. „Za minutę Ożogowska" rozstrzygnięty !
21 maja w Hali Kultury w Łomży odbyła się XIII edycja Międzyszkolnego Turnieju Czytelniczego ph. „Za minutę Ożogowska” skierowanego do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego organizowanego przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
Belgijka, popcorn i nadzieje techników w „Ekonomiku”
Na dworze w piątek w południe szaro, trochę mżawka, trochę deszcz. W Łomży zimno, zaledwie 7 stopni Celsiusa, ale w „Ekonomiku” jasno, ciepło, słonecznie, gwarnie i wesoło. Od samego wejścia witają gości uśmiechnięte uczennice i uczniowie Szkoły ze 119-letnią tradycją. Na korytarzach tłum ósmoklasistów, zmierzających do sali gimnastycznej. - Przygotowujemy młodzież do świadomego uczestnictwa w życiu środowiska lokalnego, społeczeństwa polskiego i światowego w XXI wieku – mówi polonista z poczuciem humoru Paweł Drożyner, który witał gości w Dniu Otwartym ZSEiO nr 6. Drugoklasista Oskar Jachyra ma 16 lat, uczy się na technika logistyka (kierunek cywilny, jest i wojskowy). Od początku wiedział, że chce edukować się i zdobyć zawód właśnie w „Ekonomiku”.
Skromne Juwenalia Akademii Łomżyńskiej
Od poniedziałku do piątku studentki i studenci z Akademii Łomżyńskiej zorganizowali Juwenalia 2025. Na program składają się: dwa turnieje e-sportowe w grach komputerowych: Counter Strike Go i League of Legends z udziałem braci studenckiej i uczniów szkół średnich, 2 grille, śniadanie studenckie z Rektorem i Prorektorami Uczelni, gra terenowa, pub quiz i taneczna zabawa klubowa.