Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Węzeł Łomża Zachód częściowo przejezdny

Główne zdjęcie
Widok na węzeł Łomża Zachód i budowaną drogę w kierunku węzła Łomża Południe

Kierowcy jadący DK61 między Łomżą a Ostrołęką przejeżdżają już po częściowo oddanym do użytku nowym węźle Łomża Zachód. Za mniej więcej miesiąc cały węzeł i kolejny odcinek Via Baltica ma zostać udostępniony kierowcom.

W miniony weekend wykonawca obwodnicy Łomży ruch samochodowy drogi krajowej 61  skierował na nowy ślad, przez węzeł Łomża Zachód. To miejsce przecięcia się DK61, czyli drogi Łomża – Ostrołęka, z budowaną obwodnicą Łomży w ciągu drogi ekspresowej S61. Wprowadzona zmiana pozwala zerwać fragment dotychczasowej drogi i w tym miejscu poprowadzić dwujezdniową S61. Docelowo droga na Ostrołękę będzie poprowadzona kończonym wiaduktem nad Via Baltica. 

Nowy przejazd kierowców ma związek zbliżającym się terminem oddania do użytkowania kolejnego odcinka S61. Firma Intercor, która buduje obwodnicę Łomży, w ciągu 10 miesięcy od daty podpisania umowy, miała wykonać i uzyskać pozwolenie na użytkowanie węzła Łomża Zachód, z około półkilometrowym odcinkiem S61. Dzięki temu wykonany już jakiś czas temu 7 kilometrowy fragment Via Baltica od węzła Łomża Południe do „prawie” Łomża Zachód będzie użytkowany. Utknięcie w polu tamtego odcinka i ma związek z faktem wyrzucenia z budowy obwodnicy Łomży włoskiej firmy i wyłonienia obecnego wykonawcy.

Rafał Malinowski z GDDKiA informuje, że do końca maja Intercor ma zakończyć prace przy węźle Łomża Zachód. Po uzyskaniu odbiorów i innych niezbędnych decyzji, w pierwszej połowie czerwca węzeł i 7-kilometrowy odcinek S61, czyli od węzła Łomża Południe (przed Konarzycami) do węzła Łomża Zachód (przecięcia się z drogą na Ostrołękę), zostanie udostępniony kierowcom.

Dla Łomży oznacza to pewne zmiany w strumieniach przejeżdżających samochodów. Jeśli nie wszystkie, to na pewno większość pojazdów będzie dojeżdżać właśnie do węzła Łomża Zachód. Tu zjadą na DK61 i dalej ulicą Wojska Polskiego przez miasto do placu Kościuszki. W związku z tym spodziewać się należy zmniejszenia ruchu na obwodnicy Konarzyc, Alei Legionów czy ulicy Poznańskiej. Natomiast ulica Wojska Polskiego stanie się jeszcze bardziej zakorkowana i uciążliwa.

Kolejnym kamieniem milowym, który zainteresuje tych mieszkańców, jest uzyskanie przejezdności obwodnicy Łomży, czyli udostępnienia po jednym pasie ruchu dla jednego kierunku na całej długości obwodnicy. Harmonogram zakłada, że ma to nastąpić za ponad rok, w połowie 2024 roku. Dopiero wtedy mieszkańcy Łomży, a szczególnie ci mieszkający wzdłuż ulicy Wojska Polskiego, odetchną. 

 

Foto: Widok na węzeł Łomża Zachód i budowaną drogę w kierunku węzła Łomża Południe
Foto: W lewym roku wjazd od strony Ostrołęki, w tle Janowo i Łomża
Foto: W lewym roku wjazd od strony Ostrołęki, w tle Janowo i Łomża
Foto: Budowana obwodnica Lomży
Foto: Węzeł Łomża Zachód
Foto: Węzeł Łomża Zachód
Foto: Węzeł Łomża Zachód i budowa wiaduktu
Foto: Rzut na S61 w kierunku wezła Łomża Południe  zbudowanym półkilometrowym łącznikiem
Foto: Demontowany fragment starej drogi przy wiadukcie
Foto: Wjazd/zjazd od strony Ostrołęki
Foto: Węzeł Łomża Zachód
Foto: Wjazd/zjazd od strony Łomży
Foto: Wjazd/zjazd od strony Łomży
Foto: Węzeł Łomża Zachód
Foto: Węzeł Łomża Zachód

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę