Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

Via Baltica od Łomży do Ostrowi Mazowieckiej

Główne zdjęcie
Ekspresowa droga od Łomży do Warszawy

Dwa ostatnie fragmenty S61 o długości prawie 36,5 km, od Ostrowi Mazowieckiej do Łomży , domykające przebieg międzynarodowej drogi ekspresowej Via Baltica, zostały skierowane do przetargu. Dokumenty podpisał w czwartek w Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Szmit wiceminister infrastruktury i budownictwa. Jest to miejsce, gdzie przyszła S61 łączyć się będzie z budowaną drogą ekspresową S8 Wyszków - Białystok, a tym samym całą siecią dróg ekspresowych i autostrad w Polsce.

- Dziś kierujemy do realizacji dwa odcinki tej bardzo ważnej i potrzebnej arterii komunikacyjnej. Dzięki temu już niedługo powstanie cały polski fragment międzynarodowej rasy Via Baltica, która połączy kraje bałtyckie z południem i zachodem Europy – powiedział Jerzy Szmit.
Ogłoszenie przetargu trafi teraz do Urzędu Publikacji Unii Europejskiej, a potem, w pierwszych dniach maja, pojawi się na stronach GDDKiA. Dokumenty dotyczą dwóch zadań:  długości 19,4km od Ostrowi Mazowieckiej (węzeł Podborze) do węzła Śniadowo i 16,99 km od tego węzła do węzła Łomża Południe, gdzie zaczynać się ma obwodnica Łomży. W ten sposób cała droga ekspresowa S61, czyli łącznie niespełna 190 km (nie licząc gotowej części obwodnicy Augustowa i budowanej już obwodnicy Suwałk), będzie objęta postępowaniem przetargowym. 
Skierowane do realizacji odcinki S61, mają być realizowane w systemie projektuj i buduj. Dwujezdniowa droga, która ma mieć nawierzchnię z betonu cementowego, zastała wytyczona w zupełnie nowym przebiegu, w pobliżu istniejącej drogi wojewódzkiej nr 677 Ostrów Mazowiecka – Łomża. Rafał Malinowski z GDDKiA w Białymstoku przekazuje, że realizację inwestycji obecnie planuje się w latach 2018-2021.
W przetargu GDDKiA będzie wymagała, aby prace projektowe i roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 37 miesięcy od daty zawarcia umowy. 

Do Warszawy będzie szybciej
GDDKIA podaje, że w listopadzie tego roku planowane jest ukończenie budowy obwodnicy Marek, czyli S8 od Radzymina w okolice centrum handlowego M1 w Markach o długości 15,4 km, a w lipcu przyszłego roku ma nastąpić oddanie do użytku budowanej ekspresowej S8 od Wyszkowa do  Ostrowi Mazowieckiej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę