Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Skrzydła

Przykład wnikliwego spojrzenia  Autora wielu mocnych obrazów, tym razem „portretującego” wiatrak. Kikuty skrzydeł „resztkami sił” zakreślają - wskazują przestrzeń, którą omiatały w czasach świetności.  Jak zauważyć i podkreślić w czytelny sposób ten trwający dramat? Autor wie i zostawił kolosowi „oddech” w miejscu, gdzie pracowały śmigła. Konstrukcja typu Holender z 1838 r. niedaleko Łomży - z obrotową wieżyczką - pozwalała ustawić skrzydła do najsilniejszego wiatru. Tak na Ziemi Łomżyńskiej jeszcze trwa i woła o pomoc „olender”- dziś zabytek, ale nadający się do uruchomienia. Inne drewniane wiatraki i młyny wodne, choć przetrwały nawet wojnę, zostały skazane na ruinę - jako niepoprawne politycznie dla komunistycznych zarządców, wdrażających mentalność kołchozową. Dziś historia zatoczyła koło i ci, którzy zwalczali „prywaciarzy” stali się pierwszymi kapitalistami, najgorliwszymi "prywaciarzami". Właścicielom wielu utraconych, podobnych arcydzieł konstrukcyjnych lub ich potomkom nie powiedzą nawet „przepraszamy” albo: „wdrożymy program odszkodowań i wsparcia”. Nikt nie widzi w takich miejscach atrakcji turystycznej, ani szansy na aktywizację kolejnych grup młodzieży, przedsiębiorczych Polaków szykujących się do emigracji. Obraz gorzkiego, wymownego symbolu „wolności” gospodarczej - pomniejszanej propagandowo, prawdziwej „parady” różnych grup społecznych. Oni rozwiną skrzydła - gdzie indziej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę