Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Chleb z okruchów

Szef nie sprawdza, co wyrabia się w jego firmie? Jeśli przy krojeniu chleba, połowa każdej kromki zamienia się w okruchy do zjedzenia łyżką, to takie powtarzające się nie raz oszukiwanie klientów ma krótkie nogi: natną się, więcej nie przyjdą - znajdą lepszy chleb gdzie indziej. Tyle, że gnioty nadal będą robione. Dla mniej wybrednych? zbyt przytłoczonych bylejakością wokół? Bywało: konspiracyjny szept: -"Dla rodziny to mam ziemniaki z oddzielnej grządki, przyjdź później". Albo:..-"he,he nalej to ci powiem jakie szpryce wyrabiamy do wstrzykiwania wody w wędliny- woda tańsza". A ile zbędnej "dobroci" zjadamy nieświadomie: -"też masz dzień po wyjściu ze sklepu czarne plamy na marchwi?..-"tak, pewnie grudy chemii na przedłużenie podróży sypnięto w nadmiarze". To loteria, bo na pokaz musi ładnie wyglądać. Dużo zdrowia do przeżycia kontaktu z taką żywnością i cierpliwość do lekarzy: np. znajomy "królik doświadczalny" zaczął podejrzanie chudnąć po serii lekarstw, a kiedy już przypominał szkielet z gułagu, przez telefon pielęgniarz uspokoił: -"to pewnie przez te zielone pastylki - niech pan je odstawi". Pomogło.. Czy zatraciliśmy dobre wzorce rzetelności, wiedzy? Dwie wojny przerwały ciągłość pokoleń, więc lepszym autorytetem Aptekarz albo młodszy Brat, któremu "chciało się" uczyć pilnie? A przedwojenna klasa wykształconych fachowców, pilnujących dobrego imienia firmy: odeszła w zaświaty? Ciekawe jakiej kontroli w latach 60-tych przestraszył się stary cukiernik k. Parku Miejskiego, gdy na jego oczach mój Brat zazgrzytał, znalezioną w ciastku tortowym otwartą zszywką z zeszytu: przerażony Mistrz-cukiernik wręczył Mamie pokaźną paczkę 20-tu różnych ciastek, aby tylko nie zgłaszała tego faktu. Niewątpliwie myślał o utracie klienta, a nam na ławeczce parkowej trafiła się "kosmiczna uczta" - takiej świeżości i pyszności smaku z trudem dziś szukać. Dziś życie mamy jak te "okruchy-kluchy" trzymane w kupie jedynie twardą skorupą, na pozór ładną. Owszem znalazła się solidna piekarnia, u której taki sam chleb a smaczniejszy i da się pokroić. Więc tylko drobne okruszki na dłoń, bo wszystko smaczne , i wspomnieć Norwida: -"Tęskno mi, Panie... Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba / Podnoszą z ziemi przez uszanowanie / Dla darów nieba"... Trzeba uczyć, bo o szacunek coraz trudniej.

Bolesław Deptuła
so, 22 kwietnia 2023 12:51
Data ostatniej edycji: so, 22 kwietnia 2023 13:03:57

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę