Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 lipca 2024 napisz DONOS@

Pomnik rycerza

Jeszcze wiele lat można wałkować sprawę pomnika księcia, który nadał Łomży prawa miejskie. Lepiej zrezygnować, jeśli nie potrafimy zauważyć błędów w dotychczasowych projektach ośmieszających księcia - rycerza walczącego pod Grunwaldem. Ktoś nas zmusza do korzystania z białostockich pomysłów, obcych tradycji Mazowsza? Powinna być refleksja choćby po obejrzeniu stylu budowli narzucanych Łomży, jak pewien bank o poetyce zza Buga - przez architektów z Białegostoku. Ratusz uparcie śle tam zlecenia, mimo ciągłych złośliwości, że należymy razem z Suwałkami do Podlasia. Mając okazję podstawionego pod nos mikrofonu TVP Dwójki przed wakacyjnym koncertem nad Narwią - nikt nie wysłał na żywo sprostowania na całą Polskę, że nie jesteśmy na Podlasiu, tylko w województwie podlaskim. Zabrakło odwagi czy edukacji? I znowu reklamując koncert na zabetonowanej Narwi w tzw. Porcie prezentowano smaki Podlasia, zamiast oryginalnej kuchni Mazowsza łomżyńskiego i kurpiowskiego. Nieuctwo może przynieść straty finansowe i blamaż na cały Kraj, jak w przypadku jednego z murali na 600-lecie, już w rysunkowym projekcie. Byli jednak mądrzy historycy w Łomży, którzy wysłali rysunek do oceny Muzeum Bitwy pod Grunwaldem - projekt odrzucono. Amatorskie fantazje rodem z seriali o wampirach jeszcze nie raz będą testować cierpliwość łomżan. Chyba nie potrafimy znaleźć projektanta z mazowieckiej Warszawy, aby uhonorować w godny sposób wspólnego prawodawcy - Księcia Janusza I, którego najbliższy prawdy wizerunek z jego czasów jest na zachowanej pieczęci.

Bolesław Deptuła
cz, 25 lipca 2019 07:13
Data ostatniej edycji: wt, 13 sierpnia 2019 00:04:08

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę