Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Abstrakcja

Długo fotografia walczyła o należne miejsce w panteonie sztuk pięknych. Nie brakowało niechętnych artystów starszych dziedzin pokrewnych, jakby przestraszonych nadmierną konkurencyjnością nowego medium. Doszukiwano się minusów w mechanicznej rejestracji światłoczułej. Potem próbowano dzielić i wykluczać, deprecjonowano np. fotografię za odejście od reportażu w stronę grafiki. Na szczęście, wśród pionierów artystycznej fotografii mieliśmy wielu zdolnych Polaków, badających granice wyobraźni. Podpatrywali twórców ze świata, jak: Man Ray, Laszlo Moholy-Nagy i starali się być oryginalnymi kontynuatorami: np. od końca lat 50. Fortunata Obrąpalska, Stefan Wojnecki, Zbigniew Dłubak, Zdzisław Beksiński czy inni, z których Bronisław Schlabs wydaje się być najbliższym duchowo - Autorowi prezentowanej fotografii, tworzącemu nad Narwią w latach 1970- 80. Władysław Mścichowski jest nieobecny w dzisiejszym życiu artystycznym Łomży. Tym bardziej wart przypomnienia jako przedstawiciel lokalnej „awangardy fotograficznej”. Niedoceniony w pełni także jako malarz. Twórca poszukujący - osobny i niespokojny tak jak w tej pracy: intrygującej kompozycyjnie i w przesłaniu zadziwiającej. To abstrakcja nie tyle dekoracyjna co przedstawieniowa - dzięki różnym możliwym znaczeniom, przypominającej choćby wyobrażenia kosmosu lub wizję narodzin życia.

Bolesław Deptuła
śr, 16 października 2013 11:28
Data ostatniej edycji: wt, 22 października 2013 10:27:39

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę