Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Nad rzeką Narwią

Przykład reliefu fotograficznego. Rzadko stosowana technika artystyczna. Efekt przestrzenny powstawał dzięki połączeniu negatywu z pozytywem w lekkim rozsunięciu pod powiększalnikiem, aż do uzyskania wrażenia płaskorzeźby. Drobne niedoskonałości zwiększały wartość ostatecznej odbitki, nie tylko u koneserów. Zabawne - mimo upływu lat nie przestało to być ważne: sztucznie wyposaża się kolejne aparaty cyfrowe w naśladowanie rękodzieła. Jeśli dziś mając cyfrowe ułatwienia szukamy wyjątkowego tematu do ćwiczeń, to bez wątpienia - nadnarwiańska skarpa jest tym szczególnym, inspirującym miejscem, przyciągającym w różnych odsłonach roku. Niewiele miast w Polsce pochwalić się może tak malowniczym położeniem. Szkoda, że mało obecnym - jako myśl przestrzenna w mediach, do cierpliwego uzgadniania - zwłaszcza w kwestii pogodzenia nowych projektów z najstarszą częścią miasta. Gdzie ta inteligentniejsza część społeczeństwa, pilnująca aby Polacy byli „mądrzy przed szkodą”? Niemrawo bijemy na alarm także wobec prób „oszczędzania” na szkołach i bibliotekach - dlaczego tak łatwo forsuje się likwidację miejsc nienaruszalnych, podstawowych dla naszej tożsamości? Dziś powinno się dyskutować o większym przyciągnięciu w tej sprawie emerytów, naturalnych strażników tradycji - i zamiast zamykania placówek raczej zamiany na „ogniska kultury”, które w razie potrzeby powrócą do roli szkół. Wstyd, że zapomina się o idei przedwojennych, często ze składek społecznych tworzonych „Domów Ludowych” lub Czytelni, Herbaciarni - z takim trudem budowanych ognisk społecznej aktywności i wychowania. Jeśli nie powróci się do źródeł i  nie zauważy szansy na „zagospodarowanie” starzejącego się społeczeństwa - to kolejny problem dojrzeje do wybuchu i będzie „zaskoczeniem”. Papież Franciszek apelował: „Starość jest miejscem, w którym mieszka mądrość - darujmy ją młodym”. Na razie sumienia usypia propaganda - ci co powinni nie czują się odpowiedzialni za bezkarne marnotrawstwo, za system, w którym zbyt wielu samorządowców woli budować to, czym się można pochwalić - zamiast inwestycji, które zlikwidują głód pracy. Jesteśmy w szczęśliwym, pięknym położeniu nad Narwią - łatwo te kolejne szanse stracić.

Bolesław Deptuła
pt, 15 marca 2013 16:57
Data ostatniej edycji: wt, 26 marca 2013 09:52:27

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę