Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Ufoludki

Gdzieś w Kosmosie mieszkają istoty takie jak my, oczywiście o ludzkich kształtach ale jakoś doskonalsze, nadzwyczajne - świetliste. W tym przekonaniu pewnie niejedne oczy utwierdzi prezentowana fotografia wykonana przez 11- letnią Izabelę Osial z Łomży, podczas jazdy autem. Autorka zauważyła zwyczajne reflektory samochodu na mokrej jezdni pod oślepiającym światłem latarni - ale jej wyczucie kompozycji i wyobraźnia uchwyciły coś więcej: co dało w rezultacie wieloznaczny i niepokojący obraz. W banalnej, deszczowej migawce z telefonu komórkowego (znak nowych czasów !) oczy dziecka zobaczyły ludziki - gości z bajkowej mgławicy usianej gwiazdami - przybyszów z tajemniczego kręgu światła. Antropomorfizacja to powszechna, ciekawa skłonność nadawania cech ludzkich - pojęciom abstrakcyjnym, faunie, florze, nawet martwym przedmiotom a przede wszystkim zjawiskom naturalnym, jakby dla obłaskawienia groźnej Natury. Współczesny człowiek sięgnął gwiazd, łatwość podróżowania zmniejszyła planetę do rozmiarów „globalnej wioski”, ale zawsze będzie towarzyszył nam strach przed Nieznanym. Kto wie, może jesteśmy hodowlą doświadczalną Kosmosu i obiektami obserwacji turystycznej w „Rezerwacie Ziemia”? Na wszelki wypadek lepiej oswoić Wszechświat uznając, że nie jesteśmy w nim sami, a na pewno większość z tych „gości z innych światów” musi mieć dobre zamiary - przecież do tej pory nie zniszczyli Ziemi, raczej opiekują się naszą wyjątkowością - np. rozbijając na mniejsze kawałki zagrożenie z Kosmosu, tak aby rodzaj ludzki nie zniknął, ale zapamiętał swoją małość (choćby meteoryt tunguski i czelabiński).

Bolesław Deptuła
śr, 20 lutego 2013 09:57
Data ostatniej edycji: śr, 20 lutego 2013 21:20:07

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę