Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Szanse na odzyskanie łąk i remont mostu w Bronowie.

W dniu 9.02.2006 r. w przy udziale Ministra Rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, władz gminy Wizna, członków Stowarzyszenia Poszkodowanych Wywłaszczeniem z Łąk Wiźnieńskich oraz posła Lecha Kołakowskiego odbyło się spotkanie dotyczące zwrotu około 600 ha łąk, zabranych wspólnocie wiejskiej w latach 60 na rzecz PGR Grądy Woniecko.
Przypomnijmy że jesienia 2005 r. Starosta Zambrowski odmówił uznania za wspólnotę gruntową nieruchomości użytkowanych przez rolników ponad 40 lat temu położonych na obiekcie Bagno Wizna, twierdząc iż brak jest dowodów na funkcjonowanie wspólnoty.
W postępowaniu odwoławczym podobnie orzekł były Wojewoda Podlaski Marek Strzaliński.
Władze Stowarzyszenia przy czynnym wsparciu Wójta gminy Jana Olszewskiego nie zgadzają się z tą decyzją, tym bardziej iż posiadają wiele dowodów na funkcjonowanie wspólnoty przed powstaniem PGR.
Pomocne w tej kwestii są również zabiegi Łomżyńskiego posła Lecha Kołakowskiego w tym zorganizowanie wizyty w Ministerstwie Rolnictwa.
Efektem rozmów w Warszawie będzie decyzja Ministra Rolnictwa dotycząca powołania niezależnego eksperta, który oceni przedstawione przez Stowarzyszenie dowody- na fakt istnienia wspólnoty oraz prawną możliwość zwrotu łąk prawowitym właścicielom . Zlecona przez Ministerstwo ekspertyza prawdopodobnie stanie się przesłanką do wznowienia postępowania przez Wojewodę.
Istotnym dla sprawy jest również fakt że Minister Jurgiel życzliwie odnosi się do tej kwestii i zna ją bardzo dobrze , gdyz jeszcze wcześniej jako Radny Wojewódzki występował do ówczesnego Ministra z interwencją w obronie poszkodowanych rolników.
Przedmiotem rozmów w Ministerstwie Rolnictwa była również sprawa remontu mostu w Bronowie, którego koszt szacowany jest na kwotę ok. 1 mln zł.
Minister Jurgiel zadeklarował pomoc chociaż w częściowym dofinansowaniu przedsięwzięcia ze środków Ministerstwa.

Jacek Piorunek

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę