Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 27 września 2023 napisz DONOS@

Wywiad z Radnym Sejmiku Wojewódzkiego

Krzysztof Kozicki - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego - członek Komisji Rozwoju Gospodarczego i Komisji Rewizyjnej. Samorządowiec od trzech kadencji. Zawodowo Z-ca dyr. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży. Wcześniej nauczyciel, pracował m.in. w Szkole Podstawowej w Zanklewie.

Jest pan Radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego to właśnie ten organ decyduje o podziale środków finansowych pochodzących z UE, proszę powiedzieć, jakie to kwoty i czy trudno jest je pozyskać.

Województwo Podlaskie z funduszy UE na lata 2004-06 otrzymało 110 mln.euro na rozwój regionalny czyli przede wszystkim na infrastrukturę drogi kanalizację wodociągi itp. Kwota ta okazała się daleko niewystarczająca, gdyż potrzeby inwestycyjne zwłaszcza gmin są ogromne. Rywalizacja o dofinansowanie projektów była zatem ogromna. Liczył się dobry projekt,zaangażowanie gminnych włodarzy no i to co Wizna robiła -lobbing.

No właśnie - jak ocenia Pan starania Urzędu Gminy w Wiźnie dotyczące pozyskiwania pieniędzy w ramach programów UE.

Gmina Wizna należy do gmin bardzo aktywnych, jeśli chodzi o zdobywanie dodatkowych środków zwłaszcza na infrastrukturę wodno kanalizacyjną tak niezwykle potrzebną do produkcji rolnej. Każdy rolnik dzisiaj wie, że bez uporządkowania spraw wody i ścieków w gospodarstwie niemożliwa będzie produkcja a zwłaszcza sprzedaż mleka. Dlatego działania Wójta Gminy Wizna oceniam za właściwe. Ogromnym sukcesem uważam jest przyznanie w roku 2005 gminie Wizna 1.5 mln zł na wodociąg obejmujący miejscowości:
Boguszki, Rutkowskie, Jarnuty, Sieburczyn, Wierciszewo, Ruś, Sambory. O ile mi wiadomo realizacja tej inwestycji zakończy etap wodociągowania całej gminy. Trzeba powiedzieć też o wcześniejszych inwestycjach: oczyszczalni, zakończeniu drugiego etapu kanalizacji w Wiźnie oraz o wodociągu Wizna Męczki a także o przebudowie ulicy Łomżyńskiej wraz z chodnikami. Są to środki które otrzymała gmina w ramch programu przedakcesyjnego Sapard.
Najbardziej zasługuje na pochwałę fakt, ze prawie 2 mln rocznie przeznaczacie na inwestycję co rzeczywiście jest sukcesem biorąc pod uwagę 7 milionowy budżet całej gminy.
Po rozmowie z władzami Gminy wiem, że wkrótce ruszy budowa kompleksu sportowego tj boiska oraz sali gimnastycznej. Zapewniam że możecie liczyć na moje wsparcie w tej kwestii.
Poza tym widzę, że Wizna się zmienia staje się bardziej atrakcyjna i otwarta dla turystów, których każdym rokiem jest coraz więcej. Wasze gospodarstwa agroturystyczne prezentują wysokie standardy i oferują atrakcyjne usługi. W Wiźnie powstają też hotele co oznacza że coraz więcej ludzi wierzy, że obok rolnictwa turystyka jest przyszłością gminy.
Szkoda tylko że tak słabo zagospodarowane są brzegi rzeki i brakuje infrastruktury turystycznej z prawdziwego zdarzenia to z pewnością przyczyniło by się do zwiększenia liczby odwiedzających gminę zwłaszcza z Łomży i Białegostoku.
Zapomniałem powiedzieć, że ze środków pochodzących z Sejmiku Wojewódzkiego zbudowaliście swoje Gminne Centrum Informacji uznane za jedno z najlepszych w Województwie - czego wam serdecznie gratuluję i życzę również dalszych sukcesów w realizacji inwestycji drogowych, które jak powiedział Wójt Jan Olszewski po zakończeniu wodociągowania traktowane będą priorytetowo.

Rozmawiał: Jacek Piorunek

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę