Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 08 lutego 2023 napisz DONOS@

Pojedziemy fragmentem Via Baltica do Warszawy

W nadchodzącym tygodniu, po prawie dwóch latach od rozpoczęcia prac zostanie oddany do użytku pierwszy łomżyński odcinek Via Baltica. Pojedziemy około 17-kilometrową trasą, od węzła Śniadowo do węzła Łomża Zachód.

Prawdopodobnie we środę, choć nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, zostanie otwarty pierwszy fragment łomżyńskiego odcinka Via Baltica. Trwają jeszcze ostatnie odbiory, dlatego ostateczny dzień otwarcia może ulec przesunięciu. Tak czy inaczej, wszystko wskazuje na to, że  w nadchodzącym tygodniu 17 km odcinek S61 zostanie udostępniony kierowcom. Od strony Łomży wjeżdżać będziemy nieukończonym jeszcze węzłem Łomża Zachód, który realizowany jest w ramach kolejnego kontraktu, ale aby uruchomić ruch ukończony został wjazd i zjazd z niego. Nową S61 pojedziemy do węzła Śniadowo znajdującego się w okolicach miejscowości Tyszki Nadbory / Gostery. Tam z powrotem wrócimy na stary szlak (droga 677) do Ostrowi Mazowieckiej. 

Przed końcem lipca 2021 roku GDDKiA zapowiada oddanie kierowcom kolejnego, ponad 16 km odcinka między węzłem Kolno (Kisielnica) a Stawiskami. Przez około 2 miesięcy będą jeszcze trwały prace wokół S61, ale ruch odbywać się będzie już nowym odcinkiem. Podobnie przedstawia się sytuacja kolejnego (na północ) 18 km. odcinka S61 Stawiski – Szczuczyn. Tu także GDDKiA zapowiedziała w lipcu puszczenie ruchu, a przez około 2 miesiące wykonawca ma jeszcze prowadzić prace wokół drogi.

Sen zaczyna się spełniać.

 

A co z pozostałymi odcinkami Via Baltica?
Fragment S61 Szczuczyn - Ełk Południe ukończony jest w około 65%. Trwa wykonywanie podbudów i przygotowywanie pod dalsze układanie nawierzchni z betonu cementowego, którą do tej pory ułożono na ponad połowie 23-kilometrowej długości trasy głównej. Przewidywany termin zakończenia wszystkich robót to II kwartał 2022 r. 

Jesienią 2020 r. rozpoczęto budowę odcinka Ełk Południe – Wysokie. Zaawansowanie tej inwestycji wynosi obecnie około 28 proc, a przewidywany termin zakończenia to IV kwartał 2022 r. 

Na 21-kilometrowym fragmencie S61 Wysokie - Raczki wykonawca skupia swoje działania przede wszystkim na układaniu nawierzchni betonowej. Na odcinkach z ułożoną nawierzchnią betonową prowadzone są roboty wykończeniowe: humusowane są tereny zielone, układane korytka ściekowe i wpusty, montowane bariery i ogrodzenia. Zaawansowanie robót wynosi ok. 73 proc. Przewidywany termin oddania trasy głównej do użytkowania to IV kwartał 2021 r. 

Zaawansowanie 24 km odcinka Via Baltica Suwałki – Budzisko wynosi 59%. Trwają prace ziemne, wykonywane są wykopy i nasypy, a na niektórych fragmentach trasy położono już pierwsze warstwy konstrukcji nawierzchni przyszłej drogi ekspresowej. Prowadzone są również prace przy obiektach inżynierskich.  Umowny termin zakończenia prac to wrzesień 2022 r. 

ZRID dla odcinka Podborze – Śniadowo spodziewany jest na jesieni tego roku. Wtedy dopiero wykonawca będzie mógł przystąpić do budowy tego kluczowego odcinka. Wpina on bowiem trase S61 w trasę S8. Po wyrzuceniu TOTO z budowy obwodnicy Łomży czekamy na ogłoszenie nowego przetargu. GDDKiA zapowiadała go jeszcze w czerwcu.
Jak widać z przedstawionego harmonogramu najważniejsze odcinki tj. wpięcie S61 w S8 i przeprawa przez Narew czekają jeszcze na realizację.

 

210204100642.gif
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę