Medal był blisko

Zawodnik Klubu Szachowego Maraton Łomża, Piotr Ciszewski zajął 4. miejsce w odbywających się w Białymstoku 12. Mistrzostwach Województwa Podlaskiego chłopców do lat 7. Podpieczny trenera Vafy Mammadova w 9 partiach zgromadził 6,5 punktu.

Rywalizacja o prymat w województwie w kateogrii chłopców z rocznika 2011 i młodszych była niezwykle zacięta. W gronie 42 zawodników przynajmniej dziesięciu mogło pokusić się o zajęcie pozycji medalowej. W tym gronie była także trójka szachistów łomżyńskiego Maratonu. Trenujący pod okiem Vafy Mammadova Piotr Ciszewski, który w niedawno zakończonych Mistrzostwach Łomży do 8 lat zajął pierwsze miejsce, Jerzy Chełstowski, drugi w tych zawodach oraz Tomasz Obrycki, który był czwarty. Wszyscy młodzi łomżanie liczyli, że dadzą radę skutecznie powalczyć ze zdecydowanie liczniejszym gronem silnych zawodników z Białegostoku. Najlepiej z tej trójki turniej zaczął Chełstowski, który po pięciu z dziewięciu partii zajmował drugą lokatę. Niestety w ostatnich partiach zrobił zbyt dużo prostych błędów i usiał zadowolić się dopiero 12. miejscem (5 pkt.), co jest wynikiem dużo poniżej oczekiwań. Najrówniejszą formę przez całe zawody zaprezentował Piotr Ciszewski. Sześć zwycięstw i jeden remis w 9 partiach pozwoliły mu uplasować się w końcowej klasyfikacji na wysokiej, 4. pozycji, ze stratą pół punktu do brązowego medalu. Dużą niespodziankę swojemu trenerowi i rodzicom zrobił natomiast trzeci z szachistów Maratonu. Trenujący najkrócej z całej trójki, bo zaledwie od 3 miescięcy Tomasz Obrycki zdobył 5,5 punktu i zajął 11. lokatę.
W turnieju dziewcząt wystąpiło 20 zawodniczek. Dobrze spisała się jedyna reprezentantka łomżyńskiej Akademii Szachowej Sobocińscy, Natalia Szmigiel, która z 5 punktami wywalczonymi w 9 partiach zajęła 8. lokatę.

***
Spora grupa łomżyńskich szachistów wzięła udział w rozegranym w niedzielę w Ciechanowcu, 8 kwietnia XII Turniej Szachowy im. Czesława Burdziuka. W kategorii kobiet najlepsza okazała się łomżanka, Malwina Szewczyk (Akademia Szachowa Sobocińscy Łomża), która z wynikiem 6,5 punktu w 7 partiach wygrała jednocześnie grupę do 16 lat. Drugą lokatę w kategorii do 10 lat zajęła inna zawodniczka Akademii, Maja Ciuchnicka (4 pkt., 15. miejsce OPEN). W turnieju wzięło udział 44 szachistki.
Jeszcze licznej obsadzona była grupa mężczyzn. Na starcie zawodów stanęło aż 68 zawodników. W kategorii OPEN najwyżej sklasyfikowanym łomżyniakiem był Robert Grochowski, który zajął szóstą lokatę (5/7 pkt., Maraton Łomża, 3. miejsce w grupie seniorów). W pierwszej dziesiątece znalazło się jeszcze dwóch szachistów z naszego miasta. Ósme miejsce wywalczył Tadeusz Prażych (5 pkt., Maraton, 4. lokata w grupie seniorów), a dziewiąte zajął Arkadiusz Mroczkowski (5 pkt., Akademia Szachowa Sobocińscy, 5. pozycja w grupie seniorów). W kategorii do 10 lat tryumfował inny zawodnik Maratonu, Bartosz Chełstowski (4 pkt., 19. miejsce w OPEN), a tuż za podium w grupie do 16 lat uplasował się Krzysztof Bienias (4 pkt., Maraton, 25. miejsce w OPEN).