Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 08 lutego 2023 napisz DONOS@

Chcą budować Via Baltica od Szczuczyna do Raczek

Niespełna półtora miliarda złotych może kosztować budowa ok. 63 km drogi ekspresowej nr 61 na odcinku do Szczuczyna do Raczek. GDDKiA w Olsztynie przyjęła wreszcie oferty cenowe od wykonawców zainteresowanych zleceniem na zaprojektowanie i zbudowanie tego fragmentu Via Baltica. Przetargi GDDKiA ogłosiła jeszcze w kwietniu ubiegłego roku.

Odcinek drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Raczki podzielony jest na trzy zadania. O zlecenie na ich budowę każdego z nich zabiega od 6 d 8 firm. Na wykonanie całości GDDKiA gotowa była przeznaczyć około 2,1 mld złotych, ale najtańsze oferty są znacznie poniżej wycen drogowców. Największy bój cenowy toczą między sobą POLAQUA, która m.in. już dobudowuje druga nitkę obwodnicy Szczuczyna, oraz czeskie konsorcjum Metrostav. 
Zadanie nr 1 – Szczuczyn – węzeł Ełk Południe (ok. 23 km) zamawiający zamierzał przeznaczyć  725,1 mln zł, ale najniższa firma POLAQUA Sp. z o. o. to 534,2 mln zł – o niespełna 4 mln zł mniej od czeskiego konsorcjum
Zadanie nr 2 - węzeł Ełk Południe - węzeł Wysokie (ok. 20 km wraz z połączeniem z obwodnicą Ełku w ciągu S16 o dł. ok. 3 km) według wycen GDDKiA mógłby kosztować 729,6 mln zł, ale najtańsza oferta konsorcjum firm Metrostav Polska SA i Metrostav a.s. wynosi 565,4 mln zł. Druga pod względem najniższej ceny oferta POLAQUA  jest o 50 mln zł droższa. 
Na zadanie nr 3 - węzeł Wysokie - Raczki (ok. 20 km) – GDDKiA zabezpieczała 637,8 mln zł, a według wyceny czeskiego konsorcjum to tylko 370,7 mln zł. Druga jest Rubau Polska - 417,6 mln zł. 

Oprócz ceny, drugim kryterium oceny ofert jest czas. Na realizację zadania GDDKiA dawała wykonawcom maksymalnie 35 miesięcy od dnia podpisania umowy, ale wszyscy deklarują, że drogę zaplanują i zbudują w terminie 29 miesięcy.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę