Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

„Łącząc Europę” Via Baltica od Szczuczyna

Główne zdjęcie
Tak ma przebiegać Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej po Szczuczyn. Już wiadomo, że ta droga nie będzie budowana za pieniądze z programu Connecting Europe Facility („Łącząc Europę”)

Przyznane Polsce blisko 414,5 mln euro z zarządzanego przez Komisję Europejską programu Connecting Europe Facility („Łącząc Europę”) na budowę wyznaczonej przez Łomżę drogi ekspresowej Via Baltica wystarczą na zbudowanie odcinka od Szczuczyna do Budziska (granica państwa) – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które podkreśla, że i tak to znacznie dłuższy odcinek niż zakładano w pierwotnych analizach (Suwałki - granica państwa).

Przypomnijmy prace przy budowie drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka -Budzisko (granica państwa) wyceniono na ponad półtora miliarda euro. Blisko 900 milionów euro potrzebnych na realizację tego zadnia Polska chciała pozyskać z zarządzanego bezpośrednio przez Komisję Europejską programu Connecting Europe Facility („Łącząc Europę”). W piątek zapadły ostateczne decyzje potwierdzające propozycje Komisji Europejskiej, że na tę inwestycję Polska otrzyma mniej niż połowę wnioskowanej kwoty - 414 mln 439 tys. 594,78 euro. Teraz  Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju potwierdza nasze wcześniejsze informację, że na drogę do Łomży tych pieniędzy nie starczy.
- Z informacji uzyskanych od KE wynika, że z uwagi na limity środków (w tym te na inwestycje drogowe), poziom dofinansowania dla projektu również obniżono – przekazuje MIiR. - Należy zaznaczyć, że przyznane dofinansowanie zapewni realizację inwestycji na odcinku od Szczuczyna do granicy państwa, tj. na odcinku dłuższym niż zakładano w pierwotnych analizach (Suwałki - granica państwa).

Dodajmy, że już wcześniej podawano, że w przypadku braku wsparcia budowy łomżyńskiego odcinka Via Baltica z pieniędzy CEF, droga ma być zbudowana w ramach zarządzającego przez polski rząd programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę